Artykuł sponsorowany

Węże asenizacyjne przeznaczone są do przesyłania (w sposób tłoczący lub ssący) fekaliów z szamba do innego zbiornika (najczęściej do beczkowozu). Transport cieczy przy ich zastosowaniu powinien odbywać się w sposób ciągły i niczym niezakłócony. Jak wybrać najlepszy wąż asenizacyjny, tak by ten działał niezawodnie?

Jaki wąż asenizacyjny wybrać do domu jednorodzinnego ?

O czym warto pamiętać, wybierając wąż asenizacyjny? W tym przypadku istotne znaczenie ma kilka parametrów, o których należy pamiętać, aby model, który wybierzemy, zapewniał niczym niezakłócony przepływ zanieczyszczeń.

Najlepszym materiałem na węże asenizacyjne jest guma EPDM/SBR sprawiająca, że są one lekkie i wygodne w użytkowaniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku takich węży jest zastosowanie wzmocnienia w postaci materiału tekstylnego lub spirali wykonanej z drutu stalowego.

Wbrew pozorom są też bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i działanie promieniowania UV, co w tym przypadku ze względu na specyficzne zastosowanie jest bardzo ważne. Węże wykonane z gumy EPDM/SBR znacznie lepiej radzą sobie z hydrolizą niż ich odpowiednicy wykonani z PVC. Dużą zaletą modeli gumowy jest także ich wysoka odporność na pękanie.

W wyborze węża asenizacyjnego do domu jednorodzinnego należy kierować się nie tylko materiałem, z jakiego został wykonany, ale również grubością ścianek. To bardzo ważny parametr decydujący o użyteczności węży. Optymalna grubość ścinaki węża powinna wynosić od 7 do 9 mm. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na promień gięcia i elastyczność węża.

Ze względu na charakterystyczne zastosowanie i fakt, że węże asenizacyjne muszą być mobilne, warto stawiać na modele, które mają bardzo dobrą zdolność do absorbowania wibracji. Dzięki temu można będzie użytkować je przez znacznie dłuższy czas.

Czy węże asenizacyjne mogą być stosowane wyłącznie do wywozu szamba?

Węże asenizacyjne jak się okazuje, mają znacznie szersze zastosowanie niż tylko bycie przyłączem do beczkowozu, do którego w sposób ssący lub tłoczący transportują nieczystości. Ich wykorzystanie jest tak naprawdę bardziej obszerne. Węże asenizacyjne przydatne są również w rolnictwie. Przy ich pomocy można dozować kiszonkę czy gnojownicę.

Wielu rolników ciesząc się z praktycznego i różnorodnego zastosowania węży wykorzystuje je również do podawania zwierzętom pożywienia, nasion czy granulatu. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie sporo czasu szczególnie przy dużych gospodarstwach, gdzie zwierząt jest sporo.
Odpowiednio dobrane węże asenizacyjne mogą być wykorzystywane również w transporcie chemikaliów, wody czy innych substancji płynnych.
Specjalnym typem węża asenizacyjnego są modele wykorzystywane w czasie sytuacji kryzysowych (np.powodzi), kiedy to konieczne jest wyssanie szybko bardzo dużych ilości wody z wybranych miejsc.