Artykuł sponsorowany

Zakup domowych okien to długoterminowa inwestycja. Przed podjęciem decyzji powinniśmy dobrze się zastanowić, by zaoszczędzić sobie nerwów spowodowanych złym wyborem. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze okien domowych?

Producenci licytują się pod względem parametrów, które posiadają ich okna. Często ulegamy marketingowej presji i chcąc zaopatrzyć się w wyższej jakości produkt, wydajemy pieniądze na parametry, których nie potrzebujemy. Bo jaki jest sens kupowania okien ze zwiększoną izolacją akustyczną, jeśli dom znajduje się w środku lasu? Prawdopodobnie taki sam, jak inwestowanie w okna o podwyższonej odporności na włamanie, do mieszkania znajdującego się na 9. piętrze. Zamiast zastanawiać się nad wszystkimi możliwymi wadami i zaletami okien, lepiej skupić się na kilku najważniejszych aspektach.

Najważniejsze parametry

Pierwszym, a zarazem najważniejszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest przenikalność cieplna. Wyraża ją współczynnik Uw. Określa on ilość energii przenikającej przez okno o powierzchni 1m2, przy jednoczesnej różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku. W skrócie – im niższy współczynnik, tym okno lepiej poradzi sobie z zatrzymywaniem ciepła wewnątrz budynku. To z kolei przekłada się na mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem.

Ważną rzeczą związaną z przenikalnością cieplną są dotyczące jej regulacje prawne. Obecnie, by okna mogły być zamontowane w nowym budynku, współczynnik przenikania ciepła musi wynosić 1,1 Uw. Ta wartość zmieni się od 1 stycznia 2021 r. i wynosić będzie 0,9 Uw. Ten zapis dotyczy okien z wyjątkiem okien połaciowych, drzwi balkonowych oraz powierzchni przezroczystych nieotwieralnych.

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien, jest przepuszczalność światła. Wyraża się ją w wartości procentowej, a im jest wyższa, tym  lepiej dla użytkownika, bo do pomieszczenia dociera więcej światła naturalnego. Wartość, którą inwestorzy wybierają najczęściej, to okolice 70%. To dodatkowy atrybut, który pozwoli uchronić kieszeń przed zbędnymi wydatkami. Dzięki wysokiej wartości przepuszczanego światła, za dnia pomieszczenie jest dobrze rozświetlone, przez co nie zachodzi potrzeba włączania światła sztucznego.

Innym ważnym zagadnieniem jest przepuszczalność powietrza. Rozróżniamy 4 klasy, w zależności od wartości całkowitej przepuszczalności powietrza w stosunku do powierzchni okna. Na podstawie takiej klasyfikacji możemy przyjąć, że im wyższa klasa, tym okno jest szczelniejsze.

Na stronie firmy PPU Ola Sp. z o. o. ola-kaliska.pl możemy zapoznać się z rzetelnie przedstawionymi danymi dotyczącymi parametrów, które mają decydujące znaczenie przy wyborze okien. Producent podzielił kolekcje tak, by cena okien wzrastała proporcjonalnie do ich jakości.

Okna BRĄZOWY 70 są wyposażone w 5-komorowy system, który zapewnia ochronę cieplną na bardzo wysokim poziomie. BRĄZOWY 70+ to produkt dla nieco bardziej wymagających klientów. Zastosowane w nich stalowe wzmocnienia  zapewniają doskonałą statykę, długookresowe zachowanie funkcji okna oraz bezpieczeństwo antywłamaniowe.

Seria ZŁOTY 82 to energooszczędny system profili okiennych nowej generacji. Cechuje je najwyższy poziom energooszczędności oraz świetna funkcjonalność. ZŁOTY 82+   to najlepszy dostępny produkt, wzbogacony dodatkowo o okucia, które poprzez dyskretne ukrycie we wrębie okuciowym podnoszą jego walory estetyczne.