Nawozy to środki zawierające substancje, dzięki którym gleba może być żyźniejsza, a rośliny — zacząć szybciej rosnąć oraz zyskać doskonały wygląd. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem z bujnie rosnącymi kwiatami czy krzewami, powinniśmy przemyśleć inwestycję w nawozy ekologiczne. Dlaczego? Jaki rodzaj produktów BIO wybrać?

Czym są nawozy ekologiczne i dlaczego warto na nie postawić?

Mianem nawozów ekologicznych określane są substancje będące ważnym źródłem makro- oraz mikroelementów, które są istotne dla prawidłowego rozwoju roślin. Dzięki nim możliwe staje się dostarczenie swoim plonom kompleksowej dawki składników pokarmowych. Odpowiednio zbilansowane mieszanki naturalnych składników skutecznie chronią przed różnego rodzaju chorobami, na które mogą być narażone rośliny w ogrodzie, na tarasie czy balkonie.

Nawozy ekologiczne są dobrym wyborem dla osób uprawiających w swoim ogródku owoce. Dzięki nim bez wątpienia uzyska się bogate plony, a wszystkie zebrane truskawki, maliny czy jagody będą zachwycać swoim doskonałym smakiem. Co więcej, właściwie skomponowane produkty umożliwiają również roślinom przetrwanie zimy, za sprawą dostarczenia im odpowiednich składników odżywczych.

Warto także podkreślić, że nawozy BIO nie zawierają żadnych sztucznych dodatków ani barwników, co powoduje, że są w pełni bezpieczne zarówno dla samych roślin, jak i dla środowiska naturalnego. Należy pamiętać, że stosowanie nawozów naturalnych nie przynosi tak szybkich efektów, jak w przypadku mieszanek sztucznych, jednak rezultaty otrzymane dzięki tego rodzaju produktom utrzymują się znacznie dłużej. Co więcej, obecnie nawozy są robione w taki sposób, aby ich użycie było komfortowe dla klienta, więc nie wydzielają przykrych zapachów, a ich stosowanie jest łatwe.

Kompost — jeden z najpopularniejszych nawozów naturalnych

Jednym z najbardziej znanych nawozów ekologicznych jest kompost. Stosuje się go przede wszystkim w ogrodnictwie. Z czego są złożone tego rodzaju produkty? Przede wszystkim tworzy się je z wykorzystaniem resztek organicznych. Mogą być to np. liście, trawa czy odpady zwierzęce. Nawożenie ekologiczne z wykorzystaniem kompostu niesie ze sobą niemal same zalety — przede wszystkim, dzięki niemu może znacznie poprawić się struktura gleby, co pozwoli na właściwe napowietrzenie ziemi, a tym samym, pomoże w rozwoju korzeni.

Oprócz tego powierzchnia odżywiona tego rodzaju nawozem naturalnym działa jak gąbka, gromadząc potrzebne roślinom substancje, które odda im w odpowiednim momencie. Co więcej, próchnica powoduje również, że w ziemi zatrzymuje się więcej wody, co jest przydatne w miesiącach suszy. Kompost zawiera też cenne dla roślin składniki takie jak azot, fosfor czy potas. Najczęściej tego rodzaju produkty miesza się z ziemią lub wykonuje z nich ściółkę, dzięki czemu składniki naturalnie zostają przeniesione w głąb ziemi, odżywiając tym samym rośliny.

Obornik — cenny nawóz ekologiczny

Dużą popularnością wśród ogrodników cieszy się również obornik. Tego rodzaju nawóz ekologiczny powstaje z przefermentowanych odchodów zwierząt gospodarskich oraz ściółki. Na właściwości tych produktów wpływ ma przede wszystkim rodzaj zwierząt, których kał i mocz są wykorzystywane, a także sposób ich żywienia i to, jak są utrzymywane. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ każdy obornik może być przeznaczony do innego zastosowania.

Wśród najchętniej wybieranych są:

  • obornik koński,
  • obornik bydlęcy,
  • obornik kurzy,
  • obornik świński,
  • obornik owczy,
  • obornik mieszany.

Odpowiednio dopasowany do potrzeb roślin obornik może dostarczyć im wszystkie ważne składniki odżywcze, w tym: azot, magnez czy fosfor. Podobnie jak kompost, również ten nawóz naturalny pozytywnie wpływa na glebę. Najczęściej może być stosowany zarówno w przypadku uprawy roślin ozdobnych, jak i warzyw oraz owoców, w przypadku których może on poprawić ich walory smakowe.

Nawozy zielone — jakie mają właściwości?

W wielu gospodarstwach istotną rolę odgrywają także nawozy zielone. Tym mianem określane są rośliny wysiewane po to, aby użyźnić glebę i zwiększyć dostęp do cennych składników odżywczych dla upraw. Warto podkreślić, że ten nawóz powinien być tworzony z roślin, które na tle innych wyróżniają się głębokim systemem korzeniowym, ponieważ dzięki temu mogą wydobywać z głębszych warstw ziemi minerały. Należy też podkreślić, że wpływają one na porowatość gleby, co sprawia, że chłonie ona większe ilości wody. Do roślin, z których mogą powstać nawozy zielone, zalicza się m.in. rzepak, lucernę, koniczynę oraz trawy.

Jakie jeszcze nawozy naturalne można wskazać?

Warto podkreślić, że wymienione nawozy ekologiczne nie są jedynymi, które można wykorzystać, uprawiając rośliny ozdobne lub warzywa albo owoce. Do produktów naturalnych zalicza się również m.in. gnojowicę oraz gnojówkę. Pierwszy powstaje ze zmieszania odchodów zwierząt z resztkami ich pasz, a także wody. Jej składniki pochodzą z obór bezściółkowych. Z kolei drugi z wymienionych nawozów naturalnych, bogaty w azot oraz potas, składa się głównie z przefermentowanego moczu zwierząt.

Część osób decyduje się na wykorzystanie popiołu drzewnego, który również może być wykorzystany podczas upraw. Popularne są także produkty zawierające węgiel organiczny oraz kwasy humusowe, wpływające na proces tworzenia się próchnicy. Oprócz tego nawóz ekologiczny zawierający tego rodzaju składniki może skutecznie pomóc w regulacji odczynu gleby oraz podobnie jak wcześniej wymienione przykłady, wpłynąć na poprawę jej struktury.

Nawozy BIO dostępne są w dobrych sklepach ogrodniczych. Warto podkreślić, że oprócz produktów zawierających określony rodzaj substancji, dostępne są także mieszanki stworzone z myślą o uprawie konkretnych owoców czy warzyw, a przy tym dostosowane do uprawy ekologicznej. Stosując rozwiązania przyjazne środowisku, można chronić naturę, jednocześnie ciesząc się pięknymi roślinami oraz smacznymi owocami i warzywami z własnego ogrodu.

Partnerem artykułu jest sklep ogrodniczy gardenstart.pl.