Artykuł sponsorowany

Masz pracę, która wiąże się ze zmianą ubioru na dedykowane. Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się m.in. czy przysługuje Ci ubranie robocze, z jakich elementów standardowo się składa oraz, gdzie możesz kupić je w sieci.

Komu przysługuje ubranie robocze?

Obowiązujące prawo nakazuje, że odzież robocza musi być noszona w trakcie pracy, w której istnieje możliwość zniszczenia lub zabrudzenia prywatnej odzieży osoby pracującej. Pracownik ma też prawo upominać się o ochronne ubranie robocze z racji na ciężkie warunki bezpieczeństwa oraz higienę pracy. Jest to równoznaczne z wszystkimi zawodami, które wymagają styczności z trującymi lub środkami chemicznymi. Przykładem są związki rakotwórcze.

Należy jednak mieć na uwadze, że strój roboczy jest własnością pracodawcy. W praktyce oznacza to tyle, że gdy praca się zakończy to odzież ta jest do zwrotu. W przypadku, gdy nie ma na niej śladów zniszczenia istnieje możliwość przekazania ubrania innemu pracownikowi, który ma podobne gabaryty. Najpierw jednak odzież musi być uprana oraz zdezynfekowana. Wyjątkami są bielizna oraz obuwie.

Co wchodzi w skład ubrania roboczego?

Pracownik, a dokładnie pracodawca powinien dostosować typ ubioru do charakteru pracy danej osoby. Do najczęściej zaliczanych elementów ubioru zalicza się:

  • długie spodnie z nogawkami,
  • obuwie, które posiada dedykowaną wkładkę na przebicia oraz buty z antypoślizgową podeszwą. Świetnie sprawdzają się również te, które posiadają wzmocniony czubek. Dzięki temu chronione są palce np. gdyby coś miało upaść pracownikowi na nogę,
  • kamizelka ochronna, zwłaszcza otrzymują ją pracownicy na budowach liniowych,
  • hełm ochronny, okulary ochronne – tu występują bardziej szczegółowe kryteria,
  • rękawice robocze zwane inaczej rękawicami ochronnymi,
  • inne środki, które zapewniają odpowiednią ochronę indywidualną przewidziane na danym stanowisku, jako przykłady podaje się: ochronniki słuchu, rękawice antywibracyjne oraz szelki bezpieczeństwa.

W jakim sklepie internetowym można znaleźć ubrania robocze?

Przykładem sklepu, w którym znajdziesz cały pakiet ubrań roboczych jest Baltic BHP. To sklep z odzieżą bhp wysokiej jakości. Główna siedziba sklepu znajduje się w Nowej Soli. Istnieją również dwa sklepu stacjonarne w Poznaniu oraz Sosnowcu. Prócz typowych ubrań roboczych w sklepie można znaleźć akcesoria oraz przyrządy potrzebne do pracy w terenie. Firma daje możliwość odbioru przesyłki przez kuriera, Inpost oraz osobiście, w dowolnym sklepie firmy.

Co myślicie o takim stroju roboczym?