Fot. Xauxa Håkan Svensson (Own work) [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Nagie ślimaki lądowe mogą stać się prawdziwym utrapieniem w ogrodzie. To niezwykle inwazyjne i żarłoczne stworzenia. W tym momencie ogrodnicy zmagają się z ich kolejnym wysypem. Dobrze byłoby znaleźć skutecznego sojusznika w ich zwalczaniu, np. kaczkę – biegusa indyjskiego.
Ślimaki z gatunków ślinik luzytański i pomrowik plamisty, ze względu na żarłoczność, wielkość i szybko rosnącą liczebność populacji to istotna grupa szkodników ogrodów i pól uprawnych. Poważnym problemem jest m.in. to, że w Europie w zasadzie nie mają one naturalnych wrogów, dlatego obszar ich występowania systematycznie się powiększa. Dlatego ogrodnicy imają się najróżniejszych sposobów, by bronić się przed inwazją. A często wystarcza jeden zaniedbany ogród, w którym mogą się bez przeszkód rozmnażać, by stały się plagą w całej okolicy.
Nie wszyscy ogrodnicy wiedzą, że mogą mieć naturalnego sprzymierzeńca w walce z żarłocznymi ślimakami. To kaczki z gatunku biegus indyjski (niem. Laufente, ang. Indian Runners). Ptaki te charakteryzują się dużą żywotnością, ruchliwością i pogodnym usposobieniem. Mają spionowany, smukły i wydłużony tułów w kształcie butelki, długą szyję, prostokątnie ustawioną głowę – cechy te upodabniają biegusy nieco do pingwinów. Maja także krótkie, szybko poruszające się nogi i szczątkowe skrzydła, które nie pozwalają tym ptakom na fruwanie. A do tego wszystkiego nie maja oporów, by jeść wyrządzające tak wiele szkód w ogrodach nagie ślimaki. Jedna kaczka może zjeść w ciągu jednego posiłku od 12 do 15 ślimaków, a jada 3 razy dziennie. W związku z tym w Austrii i Niemczech działają już wypożyczalnie. Wypożyczenie 3 kaczek na tydzień kosztuje 20 euro. Wypożyczający otrzymuje w zestawie także potrzebną karmę i schronienie na noc dla kaczek.
Co sądzicie o tym pomyśle?
Dla pobudzenia wyobraźni – film pokazujący zajadającego się liściem ślimaka luzytańskiego
A tak wyglądają nasi potencjalni sojusznicy – indyjskie biegusy
Licencje:
1. Fot. Grandy02 (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
2. Para biegusów indyjskich. Fot. By Bjoern Clauss (Own work) [CC-BY-SA-2.5], via Wikimedia Commons