Posiadanie w salonie kominka to marzenie wielu osób. Kominek nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale także pozwala stworzyć w nim niezwykle przytulną atmosferę. Niestety, zamontowanie kominka w mieszkaniu w bloku może się wydawać bardzo problematyczne, a nawet niemożliwe. Dotyczy to jednak tylko kominka tradycyjnego, dla którego w ostatnich latach powstały alternatywy, które można montować w każdym typie mieszkania. Przedstawiamy je w tym artykule.
Kominek elektryczny – sztuka iluzji
Opcja dla osób, które nie mają nic przeciwko odrobinie iluzji! Kominki elektryczne nie emitują bowiem prawdziwych płomieni, jednak potrafią imitować je w nierzadko niezwykle efektowny sposób. W kominkach elektrycznych wykorzystuje się takie efekty jak:
– efekty 3D,
– efekty optiflame tworzące iluzję ognia poprzez wykorzystanie odbicia światła,
– ekran wyświetlający obraz w dużej rozdzielczości, który odbija się w zestawie odpowiednio ustawionych luster.
Niektórym może przeszkadzać brak prawdziwego płomienia, jednak jeżeli iluzja jest wystarczająco przekonująca, to czemu by nie skorzystać ze sprytnie obmyślonych efektów? Szczególnie, że jest to opcja relatywnie tania i bardzo wygodna, ponieważ nie wymaga specjalnej instalacji. Taki kominek można więc postawić, gdzie tylko będziemy mieć ochotę! Brak ognia, który niektórym może wydawać się mankamentem, czyni kominek elektryczny jedną z najbardziej bezpiecznych opcji, ponieważ bez ognia nie ma też dymu!
Warto też wspomnieć, że tego rodzaju kominek może pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale i grzewczą, którą w większości modeli można wedle potrzeb włączać i wyłączać w dowolnej chwili. Trzeba tylko pamiętać, że przy użyciu funkcji grzewczej koszty eksploatacji wynoszą więcej niż złotówkę za godzinę, dlatego lepiej używać jej oszczędnie.
Biokominek – opcja ekologiczna i wygodna
Dla osób pragnących kominka, który będzie emitować prawdziwy ogień i który będzie można bezproblemowo zamontować w mieszkaniu w bloku, idealną opcją jest biokominek. Biokominek produkuje ogień wydobywający się ze specjalnych dysz, nie wymagając przewodu kominowego ani wentylacyjnego. Podobnie jak kominek elektryczny, jest bardzo łatwy w montażu i można go umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Jak wskazuje sama nazwa, jest to jedna z najbardziej ekologicznych opcji, wykorzystująca jako paliwo nieszkodliwe dla środowiska biopaliwa.
Biokominek wytwarza ogień w sposób bezpieczny, nie wydzielając czadu – trzeba jedynie pamiętać o tym, by ustawiać go w miejscu niedostępnym dla dzieci, ponieważ nie posiada osłony. Biokominek nie produkuje również dymu ani nieprzyjemnych zapachów, chociaż emituje niewielkie ilości dwutlenku węgla, dlatego warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia.
Podobnie jak w przypadku kominka elektrycznego, decydując się na biokominek, musimy wziąć pod uwagę koszty eksploatacji. O ile bowiem samo urządzenie to wydatek jedynie kilkuset złotych, to jego praca będzie nas kosztować od pięciu do ośmiu złotych na godzinę.
W przygotowaniu artykułu pomogła strona maszwnetrze.pl.