Artykuł sponsorowany

Każdy trawnik bez względu na to, jak dużą powierzchnię zajmuje, wymaga systematycznej pielęgnacji i regularnego koszenia. Niewielkie ogrody ze względu na swoją powierzchnię, a także jej ukształtowanie potrzebują odpowiednich kosiarek, dzięki którym praca przebiegnie sprawnie, a jej efekt zachwyci każdego. Jaką kosiarkę wybrać do małego trawnika? Kosiarka elektryczna czy akumulatorowa – jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Zadbana i równo przycięta murawa stanowi ozdobę każdej posesji bez względu na to, czy mamy wielki ogród, czy mały trawnik wokół domu. Wiadomo, że im mniejsza powierzchnia, tym mniej pracy ma właściciel nieruchomości, jednak to często także więcej trudno dostępnych miejsc, z dotarciem, do których nie poradzi sobie każda kosiarka. Wybierając kosiarkę do niewielkiego ogrodu, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że koszenie wykonamy szybko i dokładnie.

Kosiarki elektryczne do niewielkich i średnich powierzchni

Do małych ogrodów idealne będą kosiarki elektryczne. Występują one w dwóch wariantach. Pierwszy z nich zasilany jest z sieci, drugi natomiast podczas pracy korzysta z akumulatora. Kosiarki obu typów zostały stworzone z myślą o niewielkich powierzchniach, jednak sposób ich zasilania i budowa sprawiają, iż nie zawsze oba warianty wypadają tak samo dobrze. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej kosiarki nie jest wcale, aż tak prosty i wymaga dokładnej znajomości wad i zalet obu rozwiązań oraz wymagań i potrzeb ogrodu.

Kosiarki elektryczne i akumulatorowe – wady i zalety

Kosiarki elektryczne zasilane z sieci to idealne rozwiązanie dla małych i średnich ogrodów. Urządzenia tego typu odznaczają się niewielką wagą w porównaniu do kosiarek spalinowych, są także przyjazne środowisku, gdyż nie emitują spalin. Dodatkowo ich praca jest cicha, co jest szczególnie istotne na osiedlach, gdzie domy stawiane są blisko siebie, a sąsiedzi cenią sobie ciszę. Jest to zatem doskonały wybór dla wszystkich osób, które preferują ekologiczne i ciche rozwiązania. Kosiarki zasilane prądem są także tańsze od modeli spalinowych. Łatwiej również się je uruchamia. Wadą tego typu urządzeń jest przede wszystkim kabel, który ogranicza zasięg pracy, a także brak możliwości uruchomienia sprzętu bez dostępu do gniazda elektrycznego. Optymalna długość kabla zasilającego wynosi 25 m. Im dłuższy kabel, tym niższe napięcie, dlatego nie zaleca się pracy kosiarką w odległości większej niż 40 m. Podczas koszenia należy także uważać, aby nie najechać na przewód i go nie przeciąć. Kablem takiej kosiarki łatwo zahaczyć o krzewy czy rośliny ozdobne i je uszkodzić, dlatego nie jest to optymalny wybór do ogrodów z dużą ilością roślin. Kosiarki elektryczne mają z reguły także niższą moc od urządzeń spalinowych.

Kosiarki akumulatoroweKosiarka Ryobi podczas pracy mają wszystkie zalety kosiarek elektrycznych zasilanych prądem, a dodatkowo nie ograniczają pracy urządzenia, gdyż nie potrzebują zasilania kablem z gniazda elektrycznego. Podczas koszenia nie ma obawy o uszkodzenie przewodu, które może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale także dla sprawności samego urządzenia. Kosiarką akumulatorową można również łatwiej manewrować i swobodnie docierać nawet do niewielkich przestrzeni między krzewami. Praca urządzenia nie jest także uzależniona od dostępu do gniazda elektrycznego, dlatego można używać ich w dowolnym miejscu. Wadą tego typu urządzeń jest konieczność ładowania akumulatora, który ogranicza czas pracy sprzętu. Decydując się na kosiarki akumulatorowe, najlepiej dokupić drugi akumulator, który w razie potrzeby można szybko wymienić i kontynuować koszenie bez zbędnej przerwy. Naładowanie akumulatora w zależności od modelu może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Nowoczesne kosiarki akumulatorowe nie wytwarzają wibracji, umożliwiają wielogodzinną pracę, a swoją mocą potrafią dorównać urządzeniom spalinowym.

Kosiarka elektryczna czy akumulatorowa – którą wybrać?

Wybierając pomiędzy kosiarką elektryczną a akumulatorową, należy uwzględnić przede wszystkim kwestie związane z dostępem do źródła prądu, a także ilością roślin znajdujących się na posesji. Warto również wziąć pod uwagę moc urządzenia, szerokość koszenia, wagę kosiarki i wielkość kosza na trawę. Do najmniejszych ogrodów sprawdzą się modele o mocy do 1300W, do tych trochę większych warto wybierać sprzęt o mocy 1300 – 1500W, gdyż jest on bardziej wytrzymały. Jeżeli w ogrodzie jest wiele roślin, to lepiej zdecydować się na kosiarki o mniejszej szerokości, które ułatwią manewrowanie urządzeniem. Gdy natomiast zależy nam na szybkości pracy, a w ogrodzie nie ma praktycznie żadnych przeszkód dla kosiarki lepiej wybrać szerszy model. Pamiętajmy także, że im lżejsze  urządzenie, tym mniej siły będziemy potrzebowali do jego obsługi, dzięki czemu odciążymy kręgosłup.