Artykuł sponsorowany

Styl art déco we wnętrzach charakteryzuje się pozornie sprzecznymi cechami. Z jednej strony stawia się na minimalizm i funkcjonalność, z drugiej zaś nie brakuje tu eleganckich elementów, które mają nadawać luksusowy wygląd. Jest to więc propozycja dla osób, które cenią sobie nowoczesne rozwiązania. W jaki sposób zaaranżować kuchnię art déco?

Kuchnia w stylu art déco – czym się charakteryzuje?

Ojczyzną stylu art déco nie bez powodu jest Francja. To właśnie ta kultura ceni sobie minimalizm, jednak nie rezygnuje również z szyku i elegancji. Dotyczy to nie tylko branży modowej, ale także wystroju wnętrz. Co wyróżnia art déco spośród innych stylów?

  • Zastosowanie naturalnych materiałów – cały sekret luksusu tkwi w tym przypadku w materiałach wysokiej jakości, takich jak naturalny kamień (najczęściej marmur) oraz drewno.
  • Połączenie szyku i funkcjonalności – w kuchni art déco nie ma miejsca na bezużyteczność lub złą aranżację mebli. Wszystkie dodatki, choć eleganckie, są również funkcjonalne.
  • Diabeł tkwi w szczegółach – niezwykle istotne są akcesoria, które nadają szykownego wyglądu. Zalicza się do nich m.in. złote zdobienia czy odpowiednio dobrane oświetlenie.

Historia stylu art déco sięga lat 20. ubiegłego wieku. Powstał w kontrze wobec stylu secesyjnego, który cechował się bogatą ornamentyką. Przykłady takich aranżacji można dostrzec w filmie La La Land lub Wielki Gatsby.

Kuchnia w stylu art déco

Kolorystyka kuchni art déco

Aranżację kuchni w stylu art déco najlepiej zacząć od doboru kolorów. Styl ten charakteryzuje się zastosowaniem stonowanych barw w połączeniu z intensywnymi akcentami. Standardowym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian w odcieniach bieli i beżu – dzięki temu będą tworzyć tło dla pozostałych elementów wyposażenia. W niektórych przypadkach stosuje się również zasadę kontrastu. Ciemniejsze barwy, takie jak granat, butelkowa zieleń czy grafit umieszcza się na blatach lub jednej ze ścian.

Meble w stylu art déco do kuchni – na co warto postawić?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym szczególnie ceni się funkcjonalność. Aby nadać użyteczny charakter, należy odpowiednio dobrać meble. W stylu art déco stawia się na materiały wysokiej jakości, dlatego lepiej zrezygnować z sieciówkowych propozycji. Warto sięgać po wyposażenie z naturalnych i szlachetnych surowców, takich jak marmur, heban, dąb lub ceramika. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu eleganckiego wzornictwa. Doskonałym dopełnieniem będą odpowiednio dobrane dekory. W stylu art déco można postawić na:

  • S63054 Marmur Calacatta – eleganckie i delikatne wykończenia w kolorze beżu i szarości. Idealnie nadają się do wykończenia blatu;
  • U11026 Biel Krystaliczna – uniwersalna, ciepła biel, którą można zestawić z naturalnymi odcieniami drewna czy ciemnymi marmurami;
  • U18006 Granat Skagerrak – dekor o ciemnym, granatowym odcieniu, połączony z zielenią i szarymi tonami, najlepiej łączyć go z betonem czy ciemnymi drewnami;
  • R20366 Dąb Estana Ciemny – wzór, który został zainspirowany wyglądem belek z Allgau sprzed 400 lat, jest ciepły, intensywny i ciemny, sprawdzi się w połączeniach z metalami czy kamieniami. Dekor dostępny jest na blatach kuchennych.

Propozycje pochodzą od firmy Pfleiderer, czyli producenta płyt laminowanych i blatów. Przy wyborze mebli art déco należy pamiętać o geometrii – sprawdzą się meble o kształcie prostokąta lub walca. Ważne, by zastosować wykończenie z połyskiem, co nada wnętrzu elegancji. Niezwykle istotne jest również dopasowanie stylistyczne sprzętu AGD. Powinien się doskonale komponować z całością, dlatego też zaleca się aranżację kuchni w zabudowie. Jeśli chodzi o pozostałe sprzęty, takie jak np. ekspres do kawy, to warto postawić na modele w podobnej stylistyce.

Kuchnia w stylu art déco

Jak oświetlić kuchnię w stylu art déco?

Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonalnej kuchni bez dobrze dobranego oświetlenia. W stylu art déco możemy podążać za minimalistycznymi zasadami i postawić na niewielkie reflektory, które oświetlą blat kuchenny. Można je oczywiście połączyć z typowo luksusowymi elementami, takimi jak kryształowe żyrandole. One zaś powinny stanowić centralny punkt oświetlenia. Dobrą propozycją jest również umieszczenie wiszących lamp z pozłacanymi kloszami tuż nad stołem lub wyspą kuchenną.

Dodatki do kuchni art déco

Odpowiednio dopasowane dodatki stanowią kwintesencję kuchni w stylu art déco i pomagają stworzyć wyjątkowy charakter we wnętrzu. Zacznijmy jednak od armatury kuchennej oraz uchwytów. Jeśli zdecydujemy się na jasne barwy mebli, to warto postawić na złote lub ciemne gałki czy baterię do zlewu. Z kolei dla ciemnych kolorów, idealny kontrast będą stanowiły podłużne uchwyty z delikatnego złota lub srebra.

W kuchni art déco nie można zapomnieć o takich dodatkach jak obrazy. W latach 20. XX wieku w takich wnętrzach królowały obrazy Tamary Łempickiej. Obecnie można jednak postawić na bardziej stonowane dzieła sztuki, w których podstawą jest linia.

W takich wnętrzach jest również miejsce na roślinność. Najczęściej umieszcza się cięte kwiaty w wazonie na środku przestrzennego stołu lub wyspy kuchennej. Nie można zapomnieć także o drobnych dodatkach, takich jak chlebak czy metalowy kosz na owoce w kolorze żółtego lub różowego złota.

Szukając inspiracji przy konkretnych stylach wnętrzarskich z pomocą przychodzi platforma Woodlove.to. Dzięki niej możliwe jest także stworzenie projektu czy znalezienie wymaganych fachowców, a to wszystko bez wychodzenia z domu!