Niegdyś wybieraną projekty budowlane z gankiem bądź werandą, a obecnie bardziej popularne stały się tarasy, które są niejako przedłużeniem domu. Nic w tym dziwnego. W końcu taka przestrzeń jest bardziej prywatna. W przeciwieństwie do ganku czy werandy, taras znajduje się z tyłu lub boku domu. Zapewnia zatem bardziej komfortową przestrzeń do wypoczynku. Warto zastanowić się co jest lepszym rozwiązaniem na taras – lampa czy kinkiet. Poznajcie też pomysły na zaaranżowanie tarasu.

Lampy zewnętrzne sufitowe czy kinkiety – co lepiej sprawdza się na tarasach?

Wszytko zależy od konstrukcji samego tarasu. W przypadku dobudówki zadaszenia do istniejącego budynku lepiej sprawdzą się kinkiety, które można zamontować na ścianie domu. Z kolei gdy taras stworzony jest we wnęce budynku, czyli nad nim znajduje się klasyczny sufit, to lampy zewnętrzne sufitowe będą świetnym wyborem. Alternatywą dla obydwu rozwiązań może być oświetlenie w słupkowe w nowoczesnym stylu np. Philips Hue podłączone do mostka sterującego z tej samej serii. Istotne znaczenie ma przede wszystkim nie rodzaj oświetlenia, ale zapewnienie optymalnej ilości punktów świetlnych, tak by można było swobodnie korzystać z tej przestrzeni także po zmroku.

Propozycja nr 1: Meble technorattanowe, donice technorattanowe i latarenki, czyli praktyczna skandynawska aranżacja tarasu

Czas na pomysły na zaaranżowanie tarasu. Można wybrać meblee technoratanowe, które świetnie iimitują rattan. Można postawić na narożnik i niski stolik albo sofę tarasową i dwa fotele z technorattanu. Z tego samego materiału mogą być prostopadłościenne donice. Geometria to cecha skandynawskiej aranżacji, w której także wykorzystuje się lekkie meble na taras. Owe meble można uzupełnić o poduszki wykonane z miękkich tekstyliów, np. bawełniane. Do czarnych mebli technorattanowych można wybrać te w beżowym odcieniu. Białe będą niepraktyczne. Aby dopełnić przytulność skandynawskiej aranżacji tarasu można na nią wybrać duże latarenki i postawić w różnych miejscach tarasu.

drewniane meble ogrodowe

Propozycja nr 2: Drewniane ławy i stół, a także betonowa posadzka i industrialna lampa zewnętrzna sufitowa

Oczywiście taras może być urządzony w rustykalnym stylu lub industrialnym. W każdym z nich sprawdzi się drewniany duży stół, a obok niego drewniane ławy. W ten sposób powstanie funkcjonalne miejsce do biesiadowania przy stole. Meble mogą być wykonane z częściowo nieoszlifowanego kawałka drewna np., na nóżkach, co doda ławom czy stołowi unikalności. Oczywiście podobnie jak w skandynawskiej aranżacji nie może zabraknąć elementów, które będą wprowadzać nutę przytulności. Mogą to być brązowe, drewniane latarenki, ale i postawione na stole drewniane świeczniki, do których można włożyć tealighty, by zapalić w czasie letnich wieczorów. Można też wybrać te zapachowe, które będą odstraszały owady, w tym uciążliwe komaty. Gdy taras znajduje się pod zewnętrzną wnęką, to można wybrać do tej aranżacji lampę zewnętrzną sufitową wykonaną z metalu w sześciennej formie z widoczną dekoracyjną żarówką LED. Taki industrialny element świetnie będzie pasować do drewnianych mebli tarasowych.

Propozycja nr 3: kute meble ogrodowe i stylizowane lampy zewnętrzne sufitowe

Na taras można wybrać też wyjątkowy projekt wykonany w pracowni kowalstwa artystycznego. Będzie pasował do domu stylizowanego na dworek. Można postawić na stylowe kute barierki, a także meble ogrodowe, które będą ciężkie, ale bardzo dekoracyjne. Nie trzeba nawet zdobić ich kutymi elementami dekoracyjnymi, choć na pewno te świetnie sprawdzą się do dworkowego wnętrza, trzeba jednak liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na takie meble. Oparcie z wzorem przypominającymi herb może być bardzo efektowne. Do tego warto wybrać półokrągłe łączone z podłokietnikami. Do tego mały okrągły stolik z giętymi metalowymi nóżkami będzie świetnym wyborem. Oczywiście do metalowych ciężkich krzeseł warto dobrać wygodne poduchy do siedzenia wiązane na sznurki. Całość można uzupełnić o lampy zewnętrzne sufitowe albo kinkiety przypominające zwieńczenia starych latarni. W takiej przestrzeni można poczuć się po królewsku.