Artykuł sponsorowany

Podczas urządzania mieszkania, trzeba zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego oświetlenia do każdego pomieszczenia. Lampy do kuchni, salonu i sypialni nie tylko będą źródłem światła, ale też zapewnią efekt dekoracyjny.

Wybór odpowiedniego oświetlenia to trudne zadanie. Trzeba wybrać lampy, które nie tylko będą dobrze spełniać swoje podstawowe zadanie, czyli zapewnią światło, ale też będą elementem dekoracyjnym. Każdy rodzaj pomieszczenia rządzi się swoimi prawami, dlatego inny rodzaj lampy wybierzemy do kuchni, a inny do salonu. Jak wybrać odpowiednią lampę?

Lampy do kuchni – centralne, punktowe i dekoracyjne

Kuchnia jest miejscem, w którym zwykle spędza się dużo czasu. Tam są przygotowywane posiłki i dlatego odpowiednie oświetlenie jest bardzo istotne, aby korzystanie z kuchni było komfortowe. Lampy do kuchni pomogą osiągnąć najlepszy efekt, ponieważ są one nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Oświetlenie kuchenne można podzielić na 3 rodzaje:

  • Oświetlenie centralne to najbardziej tradycyjne oświetlenie, gdzie lampa umieszczona jest w centralnym punkcie sufitu. Plusem tego oświetlenia jest fakt, że światło jest równomiernie rozproszone po całym pomieszczeniu. Jednak wadą tego rozwiązania jest spory pobór energii oraz fakt, że w czasie przygotowywania posiłków to oświetlenie jest zwykle za słabe. Kiedy stoimy przy blacie, światło mamy za plecami, a blat nie jest dobrze doświetlony. Ten rodzaj oświetlenia wpływa też niezbyt dobrze na wzrok, ponieważ niektóre miejsca są słabo oświetlone. Dlatego poza oświetleniem centralnym, warto zdecydować się też na inne źródła światła.
  • Oświetlenie punktowe to rodzaj oświetlenia, gdzie lampy są skierowane na konkretne miejsce. Takie lampy są bardzo praktyczne, ponieważ pozwalają dobrze doświetlić konkretny punkt, więc warto je umieścić nad blatem, stołem czy zlewozmywakiem.
  • Oświetlenie dekoracyjne to dodatkowy rodzaj oświetlenia, które nie jest niezbędne, ale warto zainwestować w takie lampy, ponieważ pozwalają stworzyć odpowiedni klimat w kuchni. Mają one duży walor estetyczny, na przykład w przypadku oświetlenia podszafkowego, w sytuacji gdy szafki w kuchni są przeszklone. Wtedy zawartość szafek dobrze się prezentuje. Można wykorzystać tutaj taśmy ledowe, które są energooszczędne i dekoracyjne.

Lampy do salonu – kilka rodzajów oświetlenia

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, ponieważ tutaj spędzamy bardzo dużo czasu – oglądamy telewizję, czytamy książki, pracujemy i przyjmujemy gości. To wszystko wymaga odpowiedniego oświetlenia, aby przebywanie w salonie było jak najbardziej komfortowe. Do salonu warto wybrać więcej niż jeden rodzaj oświetlenia, ponieważ jest to zwykle duże pomieszczenie, dlatego centralne oświetlenie byłoby niewystarczające. Nie oświetliłoby ono dokładnie każdego miejsca, dlatego w tym przypadku warto postawić na oświetlenie strefowe. Można wybrać na przykład stojące lampy do salonu bądź kinkiety. Warto też pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym, takim jak lampy dekoracyjne czy taśmy LED.

Lampy do jadalni – oświetlenie centralne lub punktowe

Lampy do jadalni zwykle są umieszczone nad stołem, gdzie spożywane są posiłki i najczęściej są to lampy wiszące. Jednak oświetlenie do jadalni może składać się nie tylko z lamp wiszących. Warto zwrócić też zwrócić uwagę na kinkiety, które dają ciepłe światło, wprowadzające odpowiedni klimat do wnętrza. W jadalni nie zawsze konieczne jest oświetlenie centralne, bo czasem właśnie takie klimatyczne oświetlenie w zupełności wystarcza. Wybierając lampę do jadalni warto kierować się wystrojem wnętrza i efektem, który chcemy osiągnąć. Należy się zastanowić, czy interesuje nas punktowe oświetlenie stołu, czy też centralne oświetlenie całego pomieszczenia.