Parki są w miastach bardzo ważnym elementem zabudowy miejskiej. Korzystają z nich zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodzież czy seniorzy, ale także wszyscy inni, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Park czy las miejski może być świetnym miejscem spotkań, aktywności czy odpoczynku. Chyba nikt nie wyobraża sobie takich miejsc bez ławek. Jakie rodzaje można wybrać? Czym się różnią? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy?

Na co zwracać uwagę wybierając ławki parkowe?

Kiedy wybieramy ławki parkowe nowoczesne rozwiązania z pewnością będą przydatne. Jednak bierzemy pod uwagę nie tylko innowacyjność, lecz także inne aspekty. Jakie?

Wytrzymałość

Planujesz zakup ławek parkowych? Upewnij się, że patrzysz na inwestycję długoterminowo. Nie będziesz musiał wymieniać ich w najbliższym czasie! W przypadku przestrzeni publicznych, takich jak parki, elementy te będą mocno eksploatowane, więc ważne jest, aby twój wybór przetrwał jak najdłużej. Ławki są nie tylko często używane przez ludzi, lecz także narażone na różne warunki atmosferyczne – od opadów deszczu po mocne słońce czy silny mróz. Poza tym przestrzeń publiczna może też przyciągać wandali, na co niestety nie mamy wpływu.

Wygląd

Ławki parkowe są ważnym elementem każdej małej architektury. Muszą nie tylko pasować do przestrzeni, w której są ustawione, ale także wyróżniać się wyjątkowością, aby mieszkańcy pamiętali, gdzie znajduje się ich ulubione miejsce do siedzenia podczas spacerów po mieście lub siedzenia z przyjaciółmi w słoneczne dni w parku.

Wygoda

Oczywiście takie ławki powinny być też jak najbardziej wygodne. Szczególnie w parkach powinny zachęcać do tego, by spędzić na nich nieco więcej czasu.

Z oparciem czy bez?

W parkach i innych miejscach, które mają służyć głównie odpoczynkowi zdecydowanie lepiej sprawdzą się ławki z oparciem – są wygodniejsze. Jednak w takich miejscach, gdzie są one ustawione głównie dlatego, że się na coś czeka – na przykład na przystankach autobusowych – zdecydowanie sprawdzą się również ławki bez oparcia, które też często zajmują mniej miejsca w przestrzeni miejskiej.

Rodzaje ławek parkowych

Najpopularniejszym rodzajem ławek parkowych są ławki z żeliwną konstrukcją i drewnianym oparciem oraz siedziskiem. Są one często przytwierdzone do podłoża, aby nie można ich było dowolnie przestawiać. Żeliwna konstrukcja może być zaprojektowana w taki sposób, aby dopasować się do stylu miejsca, w którym się znajduje. Takie ławki są też dość wytrzymałe, jednak drewno od czasu do czasu z pewnością wymaga renowacji.

Dostępne są również ławki żeliwne, które nie mają drewnianych elementów. Mogą one być prawdziwymi dziełami sztuki. Co prawda w chłodniejsze dni mogą nie być tak przyjemne, jak drewniane, jednak z pewnością są wytrzymalsze i mogą prezentować się bardzo ciekawie.

Nie można również zapomnieć o ławkach betonowych, które z całą pewnością są najbardziej wytrzymałe. Doskonale poradzą sobie w każdych warunkach atmosferycznych. Są też bardzo ciężkie i bez specjalistycznego sprzętu trudno przenosić je z miejsca na miejsce.