Jeśli marzy Ci się nowa łazienka, zapewne zastanawiasz się, jak urządzić ją tak, aby jak najdłużej zachowała świeży wygląd. Jej aranżacja powinna być nowoczesna i uniwersalna. Jeśli stworzysz ponadczasową bazę, dodatkami będziesz mógł swobodnie operować w zależności od tymczasowych upodobań.

Niezależnie od tego, czy remontujesz swoją łazienkę, czy też wykańczasz ją od zera – aby nadać jej nowoczesny wygląd, który zbyt szybko się nie zdezaktualizuje, niektóre czynności musisz wykonać jeszcze na etapie jej aranżowania. Ważny jest jej rozkład, umiejscowienie ewentualnych ścianek czy rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. W nowoczesnej łazience warto zrezygnować z kabiny i brodzika na rzecz prysznica typu walk-in czy też rozwiązania skandynawskiego. W obu przypadkach musisz liczyć się z tym, że podłoga musi być do tego odpowiednio wypoziomowana, a odpływ właściwie umiejscowiony i dopasowany (nie może to być zwykły jego rodzaj).

W przypadku remontowania łazienki zastanów się, na ile chcesz ingerować w jej obecny wygląd. Być może modyfikowanie pomieszczenia tak, aby spełniało warunki wykonania prysznica skandynawskiego będzie zupełnie nieopłacalne.

Nowoczesna łazienka, czyli jaka?

To, jak się będzie prezentowała łazienka przez wiele lat w głównej mierze zależy od tego, jak ją wykończysz na poziomie tzw. „bazy”. Nawet urządzenia sanitarne może bowiem stosunkowo łatwo później wymienić, aby dostosować ją do obowiązujących trendów czy też odświeżyć lub ulepszyć. Dla odmiany całkowita wymiana płytek ceramicznych – zarówno gresu na podłodze czy glazury na ścianach – jest stosunkowo praco- i czasochłonna, a także kosztowna. Jednak przy odrobinie wysiłku możesz wykończyć łazienkę nowocześnie u uniwersalnie zarazem, czyli tak, aby przez najbliższą dekadę zbytnio się nie zestarzała.

Kluczem do takiej aranżacji jest wybór odpowiednich płytek ceramicznych i fug, a także stworzenie odpowiedniego – wygodnego i funkcjonalnego – układu pomieszczenia. Postaraj się wykończyć łazienkę minimalistycznie i wybierz klasyczne połączenia kolorystyczne (szarości, biele, czerń i beże). Postaw na prostotę – unikając nazbyt dekoracyjnych motywów zapobiegasz ewentualnemu przedawnieniu takiego wzoru czy koloru na mozaice lub dekorze.

Dekorowanie łazienki – detale i dodatki

Jeśli Twoja baza jest nowoczesna i maksymalnie uniwersalna, możesz swobodnie operować elementami dekoracyjnymi i użytkowymi, które mogą idealnie dopełniać stylu, i w ten sposób nadawać określony wygląd łazience – np. w zależności od zmieniających się trendów czy Twoich upodobań.

Możesz zarządzać kolorami poprzez dobór ręczników, dywaników i zasłon, ale również przyjrzeć się detalom w formie wieszaczków, zestawów na akcesoria i samych dekoracji, które mogą występować w postaci obrazków, roślin, kamieni, muszli czy wazonów. Istotną częścią aranżacji nowoczesnej łazienki jest wybór elementów użytkowych, takich jak lustra, półki, baterie, meble, kosze na bieliznę czy choćby rodzaj suszarki na pranie. Modne łazienki będą zawsze zgodne z trendami w urządzaniu wnętrz.