Remont kuchni to kusząca, ale także czasochłonna i kosztowna opcja zmiany wystroju. Ograniczony budżet i niewielkie zaplecze wolnego czasu nie oznaczają jednak, że trzeba zrezygnować z planów odnowienia jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu. Czasami nawet drobny lifting wystarczy, aby kuchenne wnętrze zyskało zupełnie nowy, świeży charakter. Podpowiadamy, w jaki sposób ekonomicznie i szybko przeprowadzić metamorfozę kuchni, która zachwyci każdego.

Stare na nowe

Dla tych, którzy pragną w szybki i efektowny sposób odświeżyć wnętrze swojej kuchni, nie wydając na to fortuny, dobrym rozwiązaniem może okazać się odnowienie starych mebli. Kupno nowej zabudowy kuchennej to bowiem spory koszt, zwłaszcza jeśli metraż pomieszczenia jest duży. Często jednak wystarczy odrobina wyobraźni i zaangażowania, aby zupełnie odmienić oblicze dotychczasowego wyposażenia.

Malowanie? Czemu nie!

Jeśli nie chcemy wymieniać całych mebli, możemy zdecydować się na pomalowanie tych, które już mamy. Najczęściej zmiana koloru lub faktury dotychczasowych szafek działa cuda. Wybierając odpowiednie farby, których na rynku znajdziemy obecnie wiele, możemy skutecznie rozjaśnić kuchnię, lub dodać jej przytulnego, klasycznego charakteru.

Elementy, które zmienią oblicze całości

Dla tych, którzy chcą bardziej radykalnej zmiany, dobrym rozwiązaniem może okazać się wymiana pojedynczych elementów wystroju, takich jak blaty czy fronty szafek. Ciekawym pomysłem będzie również zakup nowych uchwytów do szafek – często mają one ciekawe, fantazyjne wzory, które w jednej chwili nadadzą meblom wyjątkowego stylu. Wymienić można również sam stół lub krzesła – taki zabieg skupi uwagę na nowej części pomieszczenia, podkreślając wrażenie odświeżenia.

Akcesoria i dodatki

Metamorfoza wnętrza to jednak przede wszystkim dodatki. Choć na pozór wydają się mniej istotne niż zabudowa i meble, często to właśnie one czynią całe wnętrze ciekawym i wyjątkowym. Co więcej, odpowiedni dobór akcesoriów i gadżetów utrzymanych w jednorodnym stylu sprawi, że kuchnia stanie się stylowym miejscem, w którym chętnie będziemy spędzać czas.

Postaw na stylowe wyposażenie

Efektowna kuchnia to także odpowiednio dobrane wyposażenie AGD. Czajnik elektryczny w modnym kolorze (więcej tutaj)? A może stylizowany na staromodny toster? Każda z tych rzeczy może skutecznie pomóc w odświeżeniu wyglądu wnętrza każdej kuchni. Zakup tego typu elementów jest również o wiele tańszy niż typowy, gruntowny remont i nie wymaga tak dużego zaangażowania.

Zastawa? To jest to!

Chociaż naczynia nie są pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy od odnawianiu kuchni, ich odpowiedni dobór może całkowicie odmienić oblicze pomieszczenia. Nowoczesne talerze (więcej tutaj)? Duże, kolorowe kubki? A może stylowa, marmurowa brytfanna, w której podamy naszym gościom obiad (sprawdź tutaj)? Te z pozoru drobne rzeczy pozwolą odświeżyć oblicze każdej kuchni.