Mała architektura sprawia, że przestrzeń staje się dużo bardziej atrakcyjna. Co więcej, wpływa również na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców danego obszaru. To spore wyzwanie dla inwestorów oraz projektantów, by obiekty tworzyły spójną całość.

Elementy małej architektury – ogrodowej czy miejskiej – to niewielkie obiekty budowlane, które wykorzystuje się podczas zagospodarowania terenu. Mogą to być ozdoby, np. pomniki, jak i różnego rodzaju obiekty użytkowe – ławki, kosze na śmieci, tablice ogłoszeń, czy stojaki rowerowe.

Czym jest mała architektura miejska

Najprościej ujmując, mała architektura to wszystko to, co jest dopełnieniem standardowej architektury budynków, mostów, dróg, parków itd. To niewielkie elementy, które mają jednak ogromny wpływ na stronę estetyczną otaczających ulic, osiedli.

Funkcjonalność i walory użytkowe małej architektury powinny koordynować z otoczeniem, wykonane być z najwyższej jakości materiałów z dbałością o najmniejsze detale. Powinny spełniać wymagania dotyczące zagospodarowania przestrzeni miejskiej i ulokowane być zgodnie z projektem.

Najpopularniejsze części małej architektury

Najczęściej spotykanymi obiektami w parkach i na osiedlach są kosze na śmieci, parkingi dla rowerów, tablice ogłoszeń, ławki, pergole, posągi, huśtawka, donice z kwiatami, rzeźby pełniące funkcję ozdobną.

Niemal obowiązkowe na osiedlach są także place zabaw dla dzieci. Szczególną popularnością cieszą się również miejsca, które mają wspierać aktywność fizyczną, jak siłownia na powietrzu i łatwo dostępne tereny zielone.

Mieszkańcy cenią również, gdy mają do dyspozycji miejsce na grilla, altanki, piaskownice czy wodne atrakcje, jak np. fontanny. Dzięki temu osiedle staje się dużo bardziej pożądanym miejscem do zamieszkania.

elementy małej architektury

Niezbędne przedmioty na osiedlach i w parkach

Absolutną koniecznością są ławki, które powinny znaleźć się na nowoczesnych osiedlach. Przydają się również w parkach, gdy chcemy odpocząć podczas spaceru.

Dobrze, gdy znajdują się w miejscach, które są przeznaczone do relaksu. Warto również zadbać o obecność krzewów, drzew, kwiatów, np. w donicach.

Ławki

Ławki parkowe różnią się od tych w przydomowych ogródkach. Umieszcza się je na osiedlach, na deptakach, w centrach handlowych. Muszą mieć solidną konstrukcję, spełniać wszelkie warunki bezpieczeństwa oraz zapewniać komfort wypoczynku.

Jeśli chodzi o wymiary oraz rodzaje są one różne od prostych po zdobione i stylizowane na dawne. Mogą być wykonane z drewna, żeliwa, kamienia, plastikowe lub innych materiałów. Powinny być odporne na warunki atmosferyczne.  

Kosze na śmieci

Ważny dodatek, który powinien znajdować się obok ławki, przy klatkach schodowych oraz rozlokowane w krótkich odstępach przy ciągach pieszych. Stylistyką dopasowane do ławki wyglądają schludnie i elegancko.

Do wyboru są stabilne kosze na śmieci plastikowe, betonowe, stalowe oraz zdobione. Spotkamy też kosze zawieszone na słupkach. Ważne aby nie znajdowały się blisko roślinności, charakteryzowały się odpornością na korozję, uszkodzenia i złe warunki pogodowe.

Stojaki rowerowe

Przydają się szczególnie przy osiedlach, szkołach, urzędach, uczelniach i innych budynkach użytku publicznego. Rowery miejskie możemy odstawić w dowolnym wyznaczonym miejscu dla tego typu pojazdów, z kolei indywidualne najlepiej parkować na stojakach przy klatkach schodowych, domach kultury, placach zabaw lub innych punktach rekreacji.

Mała architektura – zalety

Przede wszystkim odpowiednie wyposażenie przekłada się na większą wygodę oraz komfort, którego mogą doświadczyć mieszkańcy. Każdy z pewnością chciałby mieszkać na obszarze, w którym zadbano o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni.

Odpowiednio dopasowane elementy pozwalają utrzymać czystość, ład oraz pięknie komponują się z całym otoczeniem.

przedmioty niezbędna na osiedlach i w parkach

Jakie powinny być poszczególne przedmioty?

Wszystkie elementy, które stanowią dopełnienie danej przestrzeni mieszkalnej, powinny spełniać przede wszystkim dwie funkcje. Jedną z nich jest estetyka, która współgra z ogólnie przyjętą aranżacją w danym miejscu. Druga to funkcjonalność.

W parku nie powinny się znaleźć ogromne kontenery na śmieci. Decydując się na zastosowanie konkretnego przedmiotu w przestrzeni, należy się zastanowić, czy na pewno jest on potrzebny. Liczy się przede wszystkim praktyczność.

Jakość wykonania ma znaczenie

Warto również zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonane są poszczególne przedmioty. By posłużyły przez długie lata, muszą być przede wszystkim trwałe. Solidność wykonania to bardzo ważny czynnik.

Osiedla dla rodzin z dziećmi

Poszukując idealnego miejsca do zamieszkania dla rodzin z dziećmi, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na elementy małej architektury. Oczywiście najważniejszym z nich będzie plac zabaw czy piaskownica. Dzięki temu możemy spędzać czas z maluchem blisko miejsca zamieszkania.

Funkcjonalność przede wszystkim

Wybierając swoje miejsce do życia, naturalnym jest, że zwracamy uwagę nie tylko na samo mieszkanie, ale także jego otoczenie. Każdy potrzebuje relaksu, a niczym niezakłócona, estetyczna przestrzeń jest jak najbardziej pożądana.

Warto sprawdzić czy w okolicy znajdują się parki, kwiaty, krzewy, drzewa, które pozwolą nam na czysty odpoczynek na łonie natury. Na nowoczesnych osiedlach nierzadko można również zobaczyć altany z ławkami, w których możemy spędzać czas z przyjaciółmi.

Dodatkowe udogodnienia

Dobrym wyborem w okresie wiosenno-letnim jest grill. Na niektórych osiedlach znajdują się specjalnie wyznaczone miejsca, które pozwalają na wspólne grillowanie. To jednak dodatkowe udogodnienia. Kluczowe znaczenie ma rozmieszczenie koszy na śmieci, ławek czy terenów zielonych wokół budynków mieszkalnych.

Wyposażenie parków miejskich i osiedli może różnić się między sobą. Dużo zależy od charakteru przestrzeni, wielkości, położenia i natężenia ruchu. Wspólnym wyznacznikiem jest jednak ich estetyczny wygląd, trwałość, najwyższa jakość i funkcjonalność.