Fot. McCulloch

W ubiegłym roku na polski rynek wreszcie weszła z pełnym rozmachem renomowana marka sprzętu do pielęgnacji ogrodu – McCulloch. Amerykanie cenią kosiarki, pilarki łańcuchowe i traktorki tej marki już od kilkudziesięciu lat. Jej produkty wyróżniają się wysoką jakością, prostotą obsługi i bezpieczeństwem użytkowania.

McCulloch to amerykańska marka z długą tradycją. Spółkę o nazwie McCulloch Motors Corporation w 1943 r.  założył w Wisconsin Robert McCulloch. Kilka lat później firma przeniosła się do Kalifornii, gdzie wyprodukowano pierwszą pilarkę łańcuchową McCulloch, dwuosobowy model 5-49. W 1949 r. firma McCulloch zrewolucjonizowała rynek pilarek łańcuchowych, wprowadzając do sprzedaży pierwszą lekką jednoosobową pilarkę łańcuchową model 3-25. Wydarzenie to na zawsze zmieniło rynek sprzętu do ścinki drzew. W latach 50. McCulloch Motors kontynuował rozwój i zdobywał nowe rynki zbytu. W 1958 r. spółka zmieniła nazwę na McCulloch Corporation. Poza produkcją wyśmienitych i znanych na świecie profesjonalnych pilarek łańcuchowych, firma zajmowała się także wytwarzaniem silników lotniczych i silników do gokartów. Kolejny przełomowy produkt to wprowadzona w 1968 roku ważąca mniej niż 4 kg pilarka Power Mac 6. W owym czasie była to najlżejsza pilarka spalinowa na świecie. Po czterech latach ciągłych innowacji na rynek trafił model Mini Mac 1 przeznaczony dla szerokiego grona użytkowników amatorów, a nie wyłącznie drwali. Jednocześnie spółka zaczęła produkować elektryczne pilarki łańcuchowe.

W latach 70. i 80. McCulloch poszerzył ofertę o nożyce do żywopłotu, wykaszarki żyłkowe i dmuchawy do liści. Spółka była wyraźnie skupiona na sprzęcie ogrodniczym. Wśród innowacji wprowadzonych na rynek w 1998 roku pojawiły się elektryczne wykaszarki żyłkowe. W 1999 McCulloch sprzedał swój europejski oddział firmie Husqvarna AB. Po dziewięciu latach Husqvarna zdobyła również prawa do marki McCulloch na rynku północnoamerykańskim. Od tej pory marka jest częścią Husqvarna Group. Firma Husqvarna postanowiła uczynić z marki McCulloch topową markę sprzętu dla najbardziej wymagających klientów indywidualnych.

Nowa linia sprzętu

Pojedyncze modele urządzeń McCulloch były sprzedawane w Polsce już wcześniej, jednak pełna gama urządzeń ogrodowych pojawiła się na naszym rynku dopiero w ubiegłym roku. Z tej okazji zaprezentowano zupełnie nowy asortyment w niemal wszystkich grupach produktowych sprzętu ogrodowego. Jako ostatnie z nowej linii jesienią pojawią się nowe elektryczne pilarki łańcuchowe.

Urządzenia marki McCulloch to oferta dla wymagającego klienta indywidualnego, który ma ogródek większy od przeciętnego i potrzebuje wydajnych narzędzi wysokiej jakości, którymi pracuje się wygodnie. Narzędzia McCulloch są wyposażone w funkcje zwiększające komfort obsługi, np. łatwy rozruch, automatyczne ssanie, w przypadku pilarek – automatyczne napinanie łańcucha. Tego rodzaju funkcje z reguły nie są tak istotne dla profesjonalistów, którzy potrafią i wolą samodzielnie sobie regulować i ustawiać sprzęt. Natomiast dla użytkowników indywidualnych prostota obsługi, ergonomia, a także efektowne wzornictwo to duże zalety.

McCulloch - kosą spalinową McCulloch B40 B Elite pracuje się komfortowo - jest wyposażona w uchwyt typu „bycze rogi”, podwójne szelki z miękkimi wkładkami oraz efektywny układ tłumienia drgań. Fot. McCulloch

Kosą spalinową McCulloch B40 B Elite pracuje się komfortowo – jest wyposażona w uchwyt typu „bycze rogi”, podwójne szelki z miękkimi wkładkami oraz efektywny układ tłumienia drgań. Fot. McCulloch

Narzędzia McCulloch są sprzedawane w sieci dilerskiej firmy Husqvarna i sieciach marketów budowlanych. Ponieważ spalinowe narzędzia ogrodowe wymagają serwisu (wymiany filtra, regularnych przeglądów, itd.) i przygotowania klienta do ich używania, nie będą oferowane w sklepach internetowych. Firma przykłada dużą wagę do tego, by zaoferować wszystkim klientom możliwość łatwego serwisowania sprzętu, zakupu odpowiedniego osprzętu (np. do traktorków) i materiałów eksploatacyjnych (oleje, filtry, noże). Wszystkie te produkty są dostępne pod marką UNIVERSAL by McCulloch.

Osprzęt, materiały eksploatacyjne i wszystkie narzędzia marki McCulloch charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Według producenta ma to być marka premium – najwyższa półka w segmencie dla odbiorców indywidualnych. Konstruktorzy urządzeń McCulloch czerpią pełnymi garściami z doświadczeń i rozwiązań profesjonalnej marki Husqvarna. Nie jest to dokładnie taki sam sprzęt, ale konstrukcje i rozwiązania techniczne są zbliżone.

Przykładowe urządzenia McCulloch z nowej linii

Kosiarka spalinowa McCulloch M53-190WF. Fot. McCulloch

Kosiarka spalinowa McCulloch M53-190WF. Fot. McCulloch

Kosiarka M53-190WF

To duża kosiarka przeznaczona do pielęgnacji dużych trawników. Jest wyposażona w system koszenia 3 w 1 z funkcją zbierania trawy do kosza, wyrzutu bocznego i mulczowania. Szerokość koszenia to 53 cm. Kosiarka ma silnik o mocy 2,4 kW i napęd o stałej prędkości. Jest wyposażona w solidną stalową obudowę i kosz o pojemności 65 l. Wysokość koszenia reguluje się indywidualnie na każdym kole w zakresie 30–90 mm (5 stopni). Urządzenie waży niecałe 38 kg. Sugerowana cena detaliczna – 1749 zł.

McCulloch - Cross Mower McCulloch M95-66X. Fot. McCulloch

Cross Mower McCulloch M95-66X. Fot. McCulloch

Kosiarka samojezdna Cross Mower M95-66X

Kompaktowa i wygodna kosiarka samojezdna do mniejszych ogrodów. Urządzenie jest wyjątkowo łatwe w obsłudze ponieważ z pozycji operatora świetnie widać obszar roboczy. Zastosowany silnik Briggs & Stratton 950 Series ma pojemność cylindra 223 cm³ i moc 3,9 kW (przy 2850 obr./min). Urządzenie jest wyposażone w manualną przekładnię (3 biegi do przodu, 1 do tyłu) i porusza się do przodu z prędkością maks. 6,1 km/h, a w tył – 1,6 km/h. Szerokość koszenia to 66 cm. W komplecie znajduje się nakładka do rozdrabniania. Kosiarkę można dodatkowo wyposażyć w kosz na trawę. Wysokość koszenia ustawia się 4-stopniowo w zakresie 38–102 mm. Kosiarka waży 97 kg. Sugerowana cena detaliczna – 3999 zł

McCulloch - Traktor McCulloch M145-107T. Fot. McCulloch

Traktor McCulloch M145-107T. Fot. McCulloch

Traktor M145-107T

Duży traktor ogrodowy z wyrzutem bocznym o szerokości koszenia 107 cm. Urządzenie bardzo łatwo się prowadzi, ponieważ jest wyposażone w przekładnię hydrostatyczną, a prędkość reguluje się za pomocą pedałów. Traktorek jest wyposażony w silnik Briggs & Stratton 3125 PowerBuilt o pojemności cylindra 500 cm³ i mocy 8,7 kW. Wysokość koszenia można ustawiać na 6 poziomach w zakresie 26–100 mm. Opcjonalnie do traktorka można podłączyć zestaw do mulczowania i kosz na trawę. Sugerowana cena detaliczna – 6990 zł.

McCulloch - Glebogryzarka spalinowa McCulloch MFT85 700R. Fot. McCulloch

Glebogryzarka spalinowa McCulloch MFT85 700R. Fot. McCulloch

Glebogryzarka MFT85 700R

To kompaktowe urządzenie o klasycznym wyglądzie. Jest wyposażona w silnik Briggs & Stratton 750 series o dużej mocy – 3,3 kW, co bardzo ułatwia pracę. Glebogryzarką łatwo się też manewruje. Ma łańcuchową/ręczną skrzynię biegów i bieg wsteczny. Szerokość robocza to 84 cm, głębokość robocza – 28 cm. Urządzenie waży 52 kg. Sugerowana cena detaliczna – 2449 zł.

McCulloch - Spalinowa pilarka łańcuchowa McCulloch CS 450 Elite. Fot. McCulloch

Spalinowa pilarka łańcuchowa McCulloch CS 450 Elite. Fot. McCulloch

Pilarka CS 450 Elite

Mocna, w pełni wyposażona i uniwersalna maszyna do wykonywania nawet najcięższych prac. Technologia Oxy Power silnika (moc 2 kW) zapewnia większą moc przy mniejszym zużyciu paliwa i emisji zanieczyszczeń. Pilarka jest przeznaczona dla osób ceniących sobie wysoki komfort pracy. Jest wyposażona w zawór dekompresyjny, łagodny rozruch (Soft Start), pompkę paliwa, okienko kontroli poziomu paliwa oraz zespolone dźwignie uruchamiania i wyłączania zapłonu. Dzięki łatwo dostępnym zatrzaskom i zintegrowanemu kluczykowi w tylnym uchwycie, pilarka spalinowa jest prosta w konserwacji. Zbiornik paliwa ma pojemność 0,46 l. Urządzenie waży 5,3 kg. Sugerowana cena detaliczna – 1699 zł

Kosa spalinowa B40 B Elite

McCulloch Podkaszarka McCulloch B40 B ELITE. Fot. McCulloch

Podkaszarka McCulloch B40 B ELITE. Fot. McCulloch

Solidna wykaszarka o dużej mocy (1,5 kW), przeznaczona do najbardziej wymagających zadań. Silnik o pojemności 40 cm³ skonstruowano w technologii OxyPower, umożliwiającej redukcję emisji spalin, obniżenie zużycia paliwa i uzyskanie większej mocy. W komplecie znajdują się: głowica żyłkowa, nóż do trawy oraz osłona Combi. Komfortową pracę zapewnia uchwyt typu „bycze rogi”, podwójne szelki z miękkimi wkładkami oraz zbiornik paliwa o pojemności 1 l. Podkaszarka ma efektywny układ tłumienia drgań. Jest wyposażona w funkcję łatwego rozruchu (system Soft Start) oraz pompkę paliwa. Włacznik/wyłącznik powracający automatycznie do pozycji wyjściowej sprawia, że wykaszarka jest zawsze gotowa do użycia. Szybkie i precyzyjne wysuwanie żyłki tnącej dzięki funkcji „tap n’go”.  Sugerowana cena detaliczna – 1399 zł.