Trawy ozdobne to niesłabnący hit ostatnich lat. Najpopularniejsze w ostatnim czasie stały się szczególnie rozplenice, które mają wiele różnych odmian. Każda z nich na swój sposób zachwyca i czaruje swoim wyglądem, kolorem i kształtem. Czytaj dalej i sprawdź, jak pielęgnować rozplenice.

Rozplenica – zjawiskowa trawa ozdobna do ogrodu i nie tylko

Trawy ozdobne są charakterystyczne dla Azji oraz wysp na Pacyfiku, a także Afryki i Australii. To właśnie tam występują w naturalnych warunkach. Rozplenica to jedna z najczęściej uprawianych traw ozdobnych również w Polsce, z tego względu, że bardzo dobrze zimuje. Jej charakterystycznymi cechami, są delikatnie owłosione liście, które tworzą gęste kępy. Roślina ma również cienkie i miękkie kłosy, które wyglądem do złudzenia przypominają szczoteczki do wycierania kurzy bądź wnętrza butelek.

Rozplenice urzekają swoim wyglądem przez cały sezon. Są dekoracją zarówno dla małych, jak i dużych ogrodów. Doskonale sprawdzą się, jako tło dla innych gatunków roślin lub mniejszych bylin. Z ich pomocą można stworzyć spektakularny i zjawiskowy ogród w każdym stylu, choć najlepiej i najpiękniej będą prezentowały się w ogrodach japońskich. Z powodzeniem można z nich tworzyć również solitery, jak i wykorzystywać do donic na balkon bądź taras.

Dobre podłoże i stanowisko. Gdzie sadzić rozplenice?

Rozplenica nie jest trawą, którą trzeba nieustannie mieć na oku. Jest dosyć tolerancyjna, jeżeli chodzi o glebę, jednak w przypadku światła – już nie. Preferuje stanowiska bardzo dobrze nasłonecznione, niemal takie znajdujące się w palącym słońcu. Co prawda, rozplenicę można posadzić w półcieniu, ale trzeba mieć na uwadze fakt, iż taki zabieg może przełożyć się na jej późniejsze kwitnienie. Zbyt mała ilość światła może rzutować również na termin kwitnienia rośliny – będzie odbywać się on znacznie później.

Podłoże rozplenicy może być różne. Roślina da sobie radę we większości gleb. Niemniej jednak to w glebach zasobnych w minerały i pożywnych, będzie się ona najlepiej rozwijać. Jeżeli w ogrodzie przeważają gleby gliniaste, przed posadzeniem rozplenicy konieczny może okazać się drenaż. Proces ten jest niezwykle prosty i szybki, dlatego nie powinien sprawić większego problemu. Warto zapoznać się z tą kwestią przed samym sadzeniem.

Nawożenie rozplenicy powinno odbywać się tak, jak w przypadku większości traw ozdobnych. Tylko odmiany do donic traktuje się inaczej, ponieważ wtedy roślina rozwija się w zamkniętym środowisku i nie potrzebuje aż tak wiele. W gruncie rozplenica radzi sobie dobrze bez dodatkowego nawożenia, jednak należy pamiętać tutaj o regularnym podlewaniu.

Bardzo ważna jest kwestia upałów. W czasie największej suszy sadzonki rozplenicy powinny być podlewane obficie niemal codziennie. Taki zabieg zagwarantuje roślinie prawidłowy wzrost i znacząco poprawi kondycję jej systemu korzeniowego. Gdy trawa dojrzeje, nie będzie wymagała aż tak obfitego nawadniania – jednak bardzo ważna jest obserwacja i kontrola wszystkich nieprawidłowości, w tym mniej obfitego kwitnienia.

W jakim czasie najlepiej sadzić rozplenice?

Sadzonki rozplenic najlepiej umieszczać w gruncie w marcu, gdy skończą się ostanie przymrozki. Zabieg ten można kontynuować aż do końca października. Warto w tym celu zapoznać się również z rozstawem sadzenia. W zależności od indywidualnych preferencji i odmiany rozplenicy, sadzonki można umieszczać w ziemi w odstępach ok. 50-100 cm.

Najpopularniejszymi odmianami, które warto rozważyć w swoim ogrodzie, są rozplenica: Hameln; Lady U; Little Bunny; Rubrum oraz Black Beauty.