Fot. XELLA Polska
Starsze budynki często wciąż nie zostały jeszcze ocieplone. Jeśli administracja nie ma w planach remontu, możemy ocieplić mieszkanie samodzielnie od wewnątrz. Podpowiadamy, jakich materiałów do tego użyć i pokazujemy krok po kroku, jak zrobić to szybko i poprawnie.
Budynki wznoszone przed 1991 rokiem często nie mają dostatecznej warstwy izolacji lub są jej w ogóle pozbawione. Dlatego ich ogrzanie zimą pochłania dużą ilość energii, generując koszty dla właścicieli lub użytkowników poszczególnych mieszkań. Z kolei latem może pojawić się sytuacja odwrotna – temperatura wewnątrz pomieszczeń nadmiernie wzrasta, a klimat staje się nieprzyjazny mieszkańcom.
Parametry cieplne własnego mieszkania można poprawić, docieplając ściany od wewnątrz bloczkami marki Ytong Multipor firmy Xella, produkowanymi z bardzo lekkiego betonu komórkowego. To rozwiązanie obniża straty ciepła przez ściany nawet o 70%. Ponieważ wszystkie prace są wykonywane w mieszkaniu, jesteśmy niezależni od pogody i możemy je realizować praktycznie przez cały rok.
Wysokoparoprzepuszczalne bloczki poprawiają izolację termiczną mieszkania i równocześnie regulują poziom wilgotności, zapobiegając pojawieniu się w pomieszczeniu grzybów i pleśni na ścianach. Mają wymiary 60 x 39 x 10 cm.
Dzięki łatwej obróbce betonu komórkowego ocieplenie mieszkania od wewnątrz wykonuje się prosto i szybko w każdym domu ze ścianami murowanymi, niezależnie od poziomu kondygnacji. Prace remontowe nie zmieniają układu wewnętrznego całego budynku, a także nie ingerują w jego elewację.
Docieplenie ścian od wewnątrz krok po kroku
1. Ścianę dokładnie oczyszczamy ze starej farby i drobin kurzu. 2. Zabezpieczamy podłogę – najlepiej taśmą izolacyjną.
3. Zgodnie z instrukcją na opakowaniu przygotowujemy zaprawę, dolewając odpowiednią ilość wody i mieszając wiertarką aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.
4. Na całą powierzchnię bloczka równomiernie nanosimy zaprawę za pomocą pacy zębatej. Poprawnie nałożona warstwa zaprawy powinna mieć grubość 8–10 mm na całej powierzchni bloczka.
5. Bloczek przykładamy do ściany w odległości ok. 2 cm od miejsca docelowego montażu. Delikatnie dociskamy go i przesuwamy w miejsce montażu.
6. Poziomnicą sprawdzamy, czy bloczki zostały przyklejone równo.
7. Ewentualne nierówności na powierzchni ściany wyrównujemy pacą do szlifowania.
8. Na całą powierzchnię ściany nanosimy zaprawę za pomocą pacy zębatej.
9. W warstwę zaprawy wtapiamy siatkę zabezpieczającą przed spękaniami, zacieramy powierzchnię całej ściany i ostatecznie wyrównujemy.
10. Malujemy ścianę farbą w ulubionym kolorze.
Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy XELLA Polska.