Budujesz lub remontujesz dom i zastanawiasz się nad wyborem okien? Sprawdź jak je wybrać, by zapewniały Ci poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Przeczytaj!

Okna są jednym z tych elementów wykończenia domu, które mają do spełnienia bardzo wiele różnorodnych zadań i funkcji, ale nadal pozostają trudne w wyborze dla przeciętnego inwestora. Niestety zwykle kupując je zwracamy największą uwagę na ich wygląd, a nie na walory użytkowe. Tymczasem źle podjęta decyzja może nas kosztować wiele  nerwów i pieniędzy. Jak więc wybrać je do nowego domu, aby dobrze nam służyły przez wiele lat? Na jakie ich cechy warto zwracać uwagę, a jakie nie mają dla nas większego znaczenia praktycznego? Oto poradnik, z którego dowiecie się wszystkiego na ten temat.

Okna w domu – jakie mają znaczenie?

Dobrze wybrane i dopasowane do domu okna to nie tylko zapewnienie optymalnej ilości promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń oraz ładnego, efektownego wyglądu budynku. Choć obydwa te aspekty są niezmiernie ważne, to jednak nie najważniejsze.

Podstawowym zadaniem, jakie mają do spełnienia okna, jest oddzielenie wnętrza domu od czynników zewnętrznych takich jak:

  • – zbyt wysoka lub niska temperatura,
  • – wilgoć, śnieg i deszcz,
  • – wiatr,
  • – hałasy,
  • – ingerencja osób trzecich.

Wydaje się więc jasne, że okno, na którego zakup się zdecydujemy, powinno odznaczać się optymalną izolację akustyczną, mieć określony współczynnik przenikania ciepła oraz systemy zabezpieczeń przed włamaniem. W przeciwnym razie może się okazać, że na przykład nie zapewniają odpowiedniej izolacji termicznej i w pomieszczeniach panuje chłód zimą lub upał latem, a to ponosi za sobą bardzo wymierne konsekwencje – konieczność wymiany okien i drzwi, docieplenia budynku lub zainstalowania systemu klimatyzacji. Podobnie jest z innymi parametrami określającymi okno. Dlatego tak ważne jest, aby inwestor dokładnie określił swoje potrzeby i oczekiwania względem wybieranych przez siebie produktów.

Pytaniami, na jakie musi więc odpowiedzieć sobie inwestor, są z pewnością pytania o warunki panujące wokół budynku – kierunek i siłę wiatru, usytuowanie względem stron świata, okoliczną zabudowę, a także specyfikę samego domu (jego wysokość, ogrzewanie, wentylację). Dopiero mając te informacje, będzie mógł dokonać świadomego wyboru.

Wybieramy okna

Pierwszym pytaniem, na jakie będziesz musiał sobie odpowiedzieć, jest pytanie o materiał, z którego powinny być wykonane okna. Do wyboru mamy trzy opcje – drewno, PCV oraz aluminium. Oto ich najważniejsze cechy:

  • drewniane – z pewnością pięknie się prezentują i są dostępne w wielu atrakcyjnych opcjach (malowane i lakierowane, frezowane i inne). Mają stosunkowo niski współczynnik przenikania ciepła, lecz charakteryzują się także dużą szczelnością i zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną. Dobrze znoszą duże naprężenia, nawet jeśli mają dużą powierzchnię. Wymagają oczywiście regularnej, odpowiedniej pielęgnacji, ale za to odwdzięczają się długowiecznością i wyjątkowym charakterem;
  • PCV (plastikowe) – zwykle, przy modelach typowych i uniwersalnych wymiarach, niezawodne okna PCV są dostępne od ręki. Nie wymagają żadnych zabiegów poza regularnym myciem zwykłymi środkami czystości. Są tańsze w zakupie od okien drewnianych i lekkie, za to nieco gorzej znoszą naprężenia. Można z łatwością znaleźć modele z okleiną drewnopodobną, która bardzo estetycznie się prezentuje – trzeba się dobrze przyjrzeć, aby odróżnić je od okien drewnianych;
  • aluminiowe – są stosowane w domach jednorodzinnych niezmiernie rzadko, choć nadają im elegancki, luksusowy wygląd. Są bardzo lekkie, a mimo to wyjątkowo wytrzymałe i solidne. Nie wymagają żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Do ich wad należy zaliczyć ich wysoką cenę.

 

Każdy z typów okien produkowany jest zarówno w wersjach typowych, dostępnych w regularnej sprzedaży, jak i na specjalne zamówienie. Oznacza to, że mogą zdobić każde pomieszczenie – salon, sypialnię, łazienkę, kuchnię. Bez najmniejszego problemu w każdej chwili kupisz gotowe drzwi wychodzące na taras czy ogród oraz balkonowe i okna dachowe, jeśli tylko nie masz szczególnych wymagań co do ich wielkości i kształtu.

Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj tworzywa, z którego chcesz wybrać okna i drzwi balkonowe (warto, aby do całego domu wybrać produkty z tego samego materiału i w tym samym kolorze – wówczas będą stanowiły spójną całość), należy przyjrzeć się parametrom oferowanym przez różne modele.

duże okna w nowoczesnym wnętrzu

Cechy użytkowe okien

Pierwszą z nich jest wielkość okien. Zwykle uważamy, że im większa jest powierzchnia okien, tym lepiej – uzyskujemy efekt dobrze doświetlonych, ciepłych pomieszczeń. I jest to oczywiście prawda, ale tylko częściowa. Im bowiem więcej promieni słonecznych wpada do pomieszczenia, tym jest w nim również cieplej. A kiedy okna naszego domu skierowane są na stronę zachodnią i nie ma naprzeciwko żadnych barier, które mogłyby zasłonić słońce przynajmniej częściowo – w lecie będzie panowała w pomieszczeniach bardzo wysoka temperatura. W takiej sytuacji warto postawić na okna drewniane, które mają niski wskaźnik przenikania ciepła. Okna o wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej warto natomiast zainstalować przy ekspozycji wschodniej oraz północnej i południowej – pomieszczenia staną się wtedy nieco cieplejsze. Nowoczesne okna energooszczędne cechują się współczynnikiem przepuszczalności na poziomie 35 – 40, a nawet 55%. Zawsze należy jednak zwrócić uwagę na to, czy parametr ten określa współczynnik dla całego okna, czy tylko szyby lub ramy – w ten sposób unikniemy nieporozumień i późniejszych kosztów.

Równie istotna będzie izolacyjność akustyczna wybieranych przez nas okien. Oczywiście nie będzie miała dużego znaczenia, jeśli budujemy dom w cichej, spokojnej okolicy z daleka od ruchliwych dróg, a nasz dom dodatkowo będzie osłaniał ogród z dużą ilością starych drzew. W takim przypadku okna o wysokiej izolacyjności akustycznej będą niepotrzebnym wydatkiem. Przydadzą się jednak bezsprzecznie, jeśli stawiasz dom w okolicy innych zabudowań lub dróg publicznych. Możesz być wówczas narażony na słuchanie odgłosów dochodzących z sąsiednich posesji. Warto w takiej sytuacji wybrać okna wysokiej klasy, o współczynniku izolacyjności akustycznej powyżej 40dB. Trzeba jednak pamiętać, że dla osiągnięcia oczekiwanego efektu istotny będzie także poprawny montaż okien oraz materiały budowlane zastosowane przy budowie domy. Ważne są także inne czynniki takie jak rodzaj materiałów, z których wykonano ramy okienne, grubość i jakość zastosowanego szkła, ilość tafli, a więc także komór między nimi.

Kolejne pytanie brzmi: kiedy (i czy w ogóle) warto kupić okna antywłamaniowe? Z pewnością warto, ale tylko w określonych okolicznościach – kiedy często wyjeżdżasz na dłużej, budujesz dom z dala od innych zabudowań  oraz posiadasz w domu dużo cennych przedmiotów. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom zastosowanym w modelach antywłamaniowych znacząco podniesiesz bezpieczeństwo swoje i twoich bliskich oraz bezpieczeństwo przedmiotów znajdujących się w domu. Oczywiście możesz się na nie zdecydować zawsze, ale musisz liczyć się z ich wyższą ceną. Być może więc szkoda pieniędzy jeśli mieszkasz wśród innych zabudowań w przyjaznej, bezpiecznej okolicy. W systemy antywłamaniowe mogą być wyposażone zarówno okna PVC, jak i drewniane.

Wybór okien dachowych i drzwi balkonowych powinien być podyktowany dokładnie tymi samymi przesłankami jeśli chodzi o właściwości, co wybór zwykłych. Ale okna na poddasza muszą charakteryzować się jeszcze innymi parametrami. Oczekujemy od nich większej wytrzymałości na obciążenia ze względu na okresową ewentualność zalegania na nich pokrywy śniegu. Warto także dobrze dobrać ich wysokość aby wpuszczały do pomieszczeń jak największą ilość promieni słonecznych. Ale oferta producentów okien jest bardzo obszerna i nie kończy się tylko na modelach obrotowych. Możemy wybrać także modele uchylno – obrotowe oraz rozwierane. Najbardziej podstawową opcją są modele obrotowe – skrzydło okienne w połowie swojej długości „zawieszone” jest na zawiasach, a jego otwieranie i zamykanie polega na zmianie kąta między skrzydłem a ramą. Okno uchylno – obrotowe otwiera się i zamyka na tej samej zasadzie, ale dodatkowo skrzydło można przesunąć w górę lub dół ramy w wybranej pozycji. W ten sposób można wyjątkowo skutecznie regulować ilość powietrza wpadającego do pomieszczenia. Dodatkowo jego dolną kwaterę można ustawić do pozycji pionowej, w ten sposób uzyskując mały balkon. Idealnym pomieszczeniem dla tego modelu będzie kuchnia, salon lub łazienka, ale sprawdzi się ono wszędzie. Ale rozwiązanie to ma także wady, o których nie wolno nie wspomnieć – uniemożliwia otwarcie okien w czasie deszczu oraz wysoką cenę.

Płynność pracy okna, czyli jego otwierania i zamykania, także jest bardzo istotna i ma ogromny wpływ na komfort użytkowania. Przed zakupem sprawdź więc jakość opcji, które bierzesz pod uwagę. Możesz zrobić to na forach lub stronach internetowych o tej tematyce. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zawarte w nich informacje są rzetelne. Warto więc nawiązać kontakt z producentem, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości i z pewnością doradzi Ci wybór najlepszych dla Ciebie rozwiązań.

Cena – zwykle to ona determinuje nasze wybory. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kiedy budujesz dom lub robisz jego remont, nie możesz sobie pozwolić na półśrodki i szukanie oszczędności na siłę. Przeglądając projekty domów wybierasz takie, które Ci się podobają i są spełnieniem Twoich wymagań. Tak samo powinno być wtedy, kiedy kupujesz okna – to wybór na długie lata, a oszczędność może się okazać jedynie pozorna. Niskiej jakości produkty zmuszą nas szybko do kolejnych inwestycji, na przykład kupna klimatyzacji czy rolet, których wcale nie planowaliśmy kupić. Zanim więc wybierzesz, policz i zastanów się dwa razy. Nie wybieraj „podobnych technologii” – stawiaj na oryginały.

Teraz masz już wszystkie informacje potrzebne Ci do tego, byś mógł świadomie i dobrze wybrać okna do domu. Weź pod uwagę zawarte w tym artykule porady, a będziesz zadowolony z twoich okien przez długie lata.