Fot. slavun/Fotolia

Drewno w łazience? Wydawałoby się, że to niezbyt dobre połączenie, biorąc pod uwagę fakt, że drewno zwykle nie lubi się z wilgocią, ale obecnie w sklepach można znaleźć również deski podłogowe, które doskonale sprawdzają się w tym celu. Gdy od dawna myślisz o tym, aby twoja łazienka wykończona była pięknym drewnem, twoje marzenia mogą się spełnić!

Do łazienek wykorzystujemy najczęściej płytki ceramiczne, które są odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Niestety, są zimne w dotyku i dodatkowo nie odpowiadają każdemu pod względem wyglądu. Dlatego też alternatywnym rozwiązaniem jest drewno, które jest naturalne, ciepłe, oddychające i do tego bardzo efektownie prezentuje się na podłogach łazienkowych. Jednak nie każdy gatunek drewna nadaje się do kładzenia w tym pomieszczeniu, a ponadto bardzo ważny jest montaż desek, aby podłoga mogła służyć przez lata.

drewniana podłoga w łazienceJakie drewno wybrać na podłogę do łazienki?

Do łazienek najlepiej nadają się gatunki drewna egzotycznego, które zawierają dużą ilość naturalnych żywic i olejków, dlatego też często o materiale tym mówi się, że jest tłusty. To powoduje, że drewna te cechują się niskim współczynnikiem skurczu i wysoką odpornością na destrukcję biologiczną, więc wilgoć i wahania temperatury nie są im straszne.

W związku z tym do łazienek nadają się przede wszystkim gatunki drewna egzotycznego takie jak: doussie, lapacho, badi, teak, iroko, merbau, wenge, jatoba. Można również wykorzystać drewna gatunków rodzimych, na przykład dębu czy modrzewia, ale tylko wtedy, gdy zostały one poddane odpowiedniej obróbce, tzw. termowaniu.

Deski drewniane na podłogę w łazience nie mogą być też lakierowane, ponieważ lakier nie pozwala podłodze na „oddychanie”, a tym samym na odparowywanie wilgoci. W związku z tym podłoga powinna być olejowana, ponieważ oleje dogłębnie impregnują drewno, ale nie zamykają jego porów. W efekcie drewno jest optymalnie zabezpieczone przed podwyższoną wilgotnością i temperaturą.

Prawidłowy montaż to podstawa

Intensywne zmiany wilgotności oraz temperatury, także zalewanie wodą powodują, że podłoga drewniana w łazience musi być nie tylko wykonana z odpowiedniego drewna, ale również zamontowana zgodnie ze sztuką, dlatego też za to zadanie powinien zabrać się parkieciarz z szerokim doświadczeniem.

Przy montażu podłogi drewnianej w łazience specjalista musi pamiętać o tym, że nie można ułożyć jej jako „pływającej”, czyli bez kleju. To nie tylko kwestia poprawy stabilności, ale również ochrony przed wilgocią, która mogłaby przedostawać się przez szczeliny. Deski muszą być wobec tego dobrze sklejone i zaleca się, aby miały większą powierzchnię, aby zminimalizować liczbę łączeń. Bardzo ważne jest przy tym przygotowanie nawierzchni – jastrych powinien być odcięty od wilgoci i odpowiednio zagruntowany.

Jeżeli interesują cię deski podłogowe do łazienek, kupisz je także w sklepie APEX – Parkiety dla Ciebie działającym w Warszawie. Z jego ofertą i usługami można zapoznać się pod adresem: parkietydlaciebie.pl.