Fot. Bosch
Warto wyeksponować zdjęcia czy pamiątki z wakacji, by przypominały beztroskie chwile. Pokazujemy, jak łatwo i szybko, a przy tym całkowicie własnoręcznie, zbudować niepowtarzalne półki z palety, na których efektownie zaprezentują się tego rodzaju przedmioty.
Oryginalne półki bardzo łatwo uzyskamy, przerabiając zwykłą europaletę. Za pomocą kilku podstawowych elektronarzędzi szybko przekształcimy ją w wiszący regał. Ponieważ deski używane do produkcji palet nie są starannie obrobione, przed zawieszeniem palety na ścianie należy je przynajmniej z grubsza oszlifować papierem ściernym, a powierzchnie desek, z których będą wykonane półki, oszlifować dość starannie. Jeśli zostawimy je zupełnie nieoszlifowane nie będzie możliwe, np. ścieranie kurzu. Zależnie od potrzeby i wystroju pomieszczenia, możemy paletę zostawić w naturalnym kolorze drewna i tylko ją polakierować, możemy także nadać jej wybrany kolor za pomocą bejcy.
W pierwszej kolejności upewniamy się, czy w miejscu, w którym planujemy przymocować półkę, nie przebiegają przewody elektryczne pod napięciem lub pręty zbrojeniowe. Pomocny będzie detektor cyfrowy (np. Bosch PMD 10), który szybko i precyzyjnie wskaże, czy możemy bezpiecznie wiercić otwory w ścianie. Następnie wyznaczamy na ścianie dwa punkty, w których wywiercimy otwory do mocowania półki. Odstępy między nimi dopasowujemy do wielkości europalety.
Krok 2
Narzędziem wielofunkcyjnym z funkcją wiercenia udarowego (np. Bosch Uneo Maxx) lub wiertarką udarową uzbrojoną w wiertło do betonu, wiercimy otwory w zaznaczonych punktach. Następnie umieszczamy w nich kołki rozporowe.
Krok 3
Przygotowujemy europaletę. Kładziemy ją wierzchem na spód. Odcinamy piłą lub wyrzynarką środkowe części trzech długich desek, tworzących podstawę europalety. Z uzyskanych w ten sposób 6 mniejszych elementów wykonamy półki. Po starannym oszlifowaniu przykręcamy je do pozostałych przy podstawie europalety nóżek (jak na zdjęciu obok).
Krok 4
Przed zawieszeniem dopasowujemy kolor półek do wystroju wnętrza. Jeśli chcemy np. zachować widoczny rysunek słojów, malujemy je lakierem lub jasną bejcą. Bardziej wyrazisty kolor uzyskamy, malując europaletę dwa lub trzy razy. Przed nałożeniem bejcy deski powinny zostać starannie oszlifowane! Warto je ponownie przeszlifować, gdy dobrze wyschnie już pierwsza warstwa bejcy.
Krok 5
Gdy regał jest już całkiem suchy, wiercimy w jego górnej części dwa otwory o średnicy ok. 4 mm. Odstęp między otworami nimi dokładnie odpowiadać odstępowi między otworami już wcześniej wywierconymi w ścianie. Umieszczamy wkręty w otworach nawierconych w europalecie, umieszczamy ich końce w kołkach rozporowych i dokładnie przykręcamy regał do ściany. Teraz możemy już ułożyć na półkach ulubione pamiątki!
To będzie potrzebne:
- europaleta
- narzędzie wielofunkcyjne (np. Bosch Uneo Maxx)
- akumulatorowa piła uniwersalna (np. Bosch PST 10,8 LI) lub wyrzynarka
- szlifierka uniwersalna (np. Bosch PSM 10,8 LI) lub szlifierka oscylacyjna
- detektor cyfrowy (np. Bosch PMD 10)
- 2 wkręty rozmiar 4×60 mm
- 2 kołki rozporowe
- 24 wkręty do drewna rozmiar 4×45 mm
- wiertła do drewna średnicy 4 mm
- wiertła do betonu średnicy 6 mm
- lakier, bejca lub lakierobejca w wybranym kolorze
Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów firmy Bosch.