Artykuł sponsorowany

Każdego dnia wykonujemy czynności, których elementów pełnej funkcjonalności nawet nie znamy.  Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest m.in. regulowanie światła, ciepła w pomieszczeniu lub głośności swojego sprzętu audio-wideo. Nie zastanawiamy się nad tym, jak jest on skonstruowany do momentu, aż coś nie ulegnie uszkodzeniu. Dziś chcielibyśmy przedstawić pewien bardzo drobny element, który wykorzystywany jest zarówno w starszej generacji sprzęcie elektrycznym, jak i tym najbardziej nowoczesnym. Otóż przedstawiamy potencjometr.

Jak go wykorzystać w swoich urządzeniach domowych lub warsztatowych? Czy ewentualna wymiana jest skomplikowana? Gdzie i za ile kupić potencjometr i czy można wykorzystywać go w zaawansowanych konstrukcjach opartych na mocy obliczeniowej Arduino lub innych minikomputerach? Na te wszystkie pytania przygotowaliśmy odpowiedzi w dalszej części materiału, więc mamy nadzieję, że każdy znajdzie u nas to, czego szuka.

Potencjometr – zastosowania i dostępne produkty

Gdzie można spotkać potencjometr? Otóż we wszystkim sprzętach elektronicznych, które oferują mechaniczną regulację natężenia światła, koloru lub dźwięku. Doskonałym przykładem jest między innymi sprzęt audio, gdzie potencjometr odpowiada między innymi do podgłaszania lub przyciszania muzyki. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach służy on również do regulacji wysokości tonów, np. jako equalizer. Doskonałym przykładem jest również regulator światła lub temperatury w klimatyzacji. Jak widać, jest on odpowiedzialny za bardzo ważne czynności dla naszego komfortu, samopoczucia i zadowolenia.

Gdzie kupować i jaki model wybrać?

Na rynku znaleźć można wiele modeli potencjometrów, dlatego każdy zakup powinien być dostosowany do indywidualnych oczekiwań. Potencjometr suwakowy sprawdzi się w innych układach i systemach, niż przykładowo model obrotowy. Jeżeli nie wiecie, jaki produkt wybrać, warto skorzystać z wyszukiwarki i wiedzy specjalistów na forach internetowych lub w grupach dyskusyjnych. Z pewnością będą oni chętni do pomocy, gdy podasz wszystkie informacje i skierują Cię do odpowiednich sklepów.

Regulowanie systemów opartych na mocy obliczeniowej minikomputerów

Projektujesz układy i urządzenia pracujące na układach minikomputerów, np. Arduino lub Raspberry Pi? W takim razie potencjometr to prawdopodobnie podstawowe akcesorium, które musi się znaleźć w Twojej konstrukcji. Dzięki takim prostym urządzeniom możesz dowolnie regulować wiele czynności, więc warto mieć zapas różnych propozycji w swojej szufladzie.