Zainteresowanie nowymi technologiami grzewczymi jest coraz większe. Dzięki nim jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem budynku, a także możemy być bardziej przyjaźni dla środowiska naturalnego. Aktualnie ciekawą propozycją jest pompa ciepła. Na czym polega jej działanie i czy warto zdecydować się na projekt domu z takim wyposażeniem?

Pompy ciepła zaliczają się do kategorii alternatywnych źródeł ciepła. Są one jednymi z najbardziej skutecznych i ekologicznych metod ogrzewania budynków, a także mogą być one używane do podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła pozyskuje energię zgromadzoną w ziemi, wodach lub w powietrzu, a także może wykorzystywać energię geotermalną – to energia bezpłatna i dostępna w nieograniczonej ilości, musimy tylko pozyskać ją z użyciem odpowiedniej instalacji.

Aktualnie najczęściej stosuje się projekt domów z pompą ciepła wykorzystującą ciepło z gruntów. W tym celu wykorzystuje się specjalne kolektory gruntowe, które pozwalają na pozyskanie energii z gruntu.

Główne zalety pomp ciepła:

  • niskie koszty ogrzewania
  • bezobsługowa praca
  • wysoki komfort cieplny
  • brak emisji substancji szkodliwych
  • mniejsza awaryjność w porównaniu do instalacji z kotłem
  • możliwość otrzymania dofinansowania na inwestycję
  • uniezależnienie od dostaw paliw (gaz, olej, węgiel)

Oczywiście, pompy ciepła mają też wady. Główna to wysoki koszt inwestycji, dlatego też będziemy musieli przeliczyć, czy taka opcja będzie mieściła się w naszych możliwościach finansowych. Jednak dlatego, że możemy otrzymać dotacje, koszty wykonania instalacji grzewczej z pompą ciepła nie są bardzo wysokie. Zwykle jest to wydatek około 50 tysięcy złotych dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych. W przypadku mniejszych domów cena będzie niższa.

Projekt domu jednorodzinnego z pompą ciepła – kupisz też jako gotowy

Jeśli chcesz zdecydować się na gotowy projekt domu, w takim przypadku w wielu pracowniach możemy również dokupić projekt instalacji z pompą ciepła. Projekt wykonywany jest wtedy przez firmę zajmującą się realizacją pomp ciepła, dlatego inwestor może mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Podsumowując, jeżeli poszukujemy skutecznego, wydajnego źródła czystej energii, w takim przypadku wybranie projektu domu z pompą ciepła może spełnić nasze oczekiwania. Musimy jednak przygotować się wtedy na wyższy koszt wykonania budynku ze względu na wydatki związane z zakupieniem pompy, wykonaniem odwiertów, założeniem instalacji. Gdy wahamy się, warto podliczyć, z jakimi kosztami inwestycji oraz czasem jej zwrotu będziemy musieli się liczyć.

Źródło: https://pracownia-projekty.dom.pl/.