Fot. Dremel

Socjolodzy od dawna zastanawiają się, co tak naprawdę daje ludziom poczucie satysfakcji i sens ich życiu, zwłaszcza w czasach kryzysu. Z badania przeprowadzonego przez SW Research dla marki elektronarzędzi Dremel wynika, że jest to twórcza praca zarówno w domu, jak i w życiu zawodowym.

Majsterkowanie, na Zachodzie znane jako „do-it-yourself” lub w skrócie DIY, miało swój początek w czasach kryzysu i zawsze przypomina o sobie, kiedy taki kryzys następuje. Kryzys ten mógł mieć różne nacechowanie. Mógł być gospodarczy, kiedy z braku przedmiotów musieliśmy je wykonywać sami. Kryzys finansowy, kiedy z powodu braku pieniędzy na fachowca sami podjęliśmy się naprawy. Kryzys osobowości, kiedy zmęczeni tworzeniem wirtualnych rzeczy, zapragnęliśmy stworzyć coś realnego. Kryzys w związku, kiedy w ramach  przeprosin stworzyliśmy coś niepowtarzalnego dla drugiej osoby – tłumaczy socjolog, dr Tomasz Sobierajski. Nie należy zatem odcinać majsterkowania od kryzysu, ale nie należy go również tylko z kryzysem kojarzyć – dodaje.

Potrzeba tworzenia szczególnie silna jest u mężczyzn, dla których najważniejsza jest samorealizacja. Satysfakcję i poczucie spełnienia daje badanym ciekawa, twórcza praca. Niestety, wykonywany zawód nie zawsze jest związany z pasją. Natomiast dla kobiet sensem życia jest udany związek. Mężczyznom do szczęścia potrzeba wyzwań, a współczesne kobiety nie zamierzają zostać w tyle. Kiedy trzeba wykonać drobną naprawę aż 42% kobiet deklaruje, że chętnie zrobi to samodzielnie. Mężczyźni nadal mają na tym polu przewagę i 83% panów również podejmuje się takiego zadania. Ogółem 62% badanych odpowiedziało, że sami wykonują drobne naprawy. Wymaga to większego wysiłku, ale przynosi większą satysfakcję i pozwala ograniczyć wydatki. O pomoc znajomego prosi 29% badanych, a tylko 9% dzwoni po specjalistę. Dzięki majsterkowaniu można zaoszczędzić pieniądze, tak twierdzi 92% kobiet i 88% mężczyzn uczestniczących w badaniu.

Recepta na kryzys majsterkowanieNajczęstsze domowe „do-it-yourself”

Kobiety zdecydowanie częściej dekorują sprzęty lub pomieszczenia. Potrafią też malować ściany i składać meble, lecz nie biorą się za naprawę samochodu. Mężczyźni natomiast wskazują, że to zwykle oni składają meble, malują ściany, wykonują drobne naprawy sprzętów elektronicznych czy aut. Jednocześnie polem do współpracy w związku może stać się tworzenie i renowacja domowych sprzętów, ponieważ 21% kobiet i 49% mężczyzn podejmuje się wykonania nowych rzeczy własnoręcznie, zaś 28% kobiet i 40% mężczyzn zajmuje się odrestaurowaniem przedmiotów do domu. Majsterkowanie może stać się płaszczyzną porozumienia obu płci. W dzisiejszym świecie majsterkowanie to nie tylko radzenie sobie z przeciwnościami losu i szansa na oszczędzenie pieniędzy, to również hobby, forma spędzania wolnego czasu, to bezkosztowy luksus, na który każdy z nas może sobie pozwolić – mówi dr Tomasz Sobierajski.

Recepta na kryzys w związku

Jak pokazują badania marki elektronarzędzi Dremel, majsterkowanie to jedna z form naprawy relacji w związku. Jest to bardzo istotna informacja z perspektywy kobiet, ponieważ aż 39% badanych pań ponad wszystko przedkłada udane życie ze swoim partnerem. Dla badanych mężczyzn najistotniejsza jest praca i wysokie zarobki, więc w majsterkowaniu pociąga ich stworzenie czegoś samodzielnie oraz możliwość zaoszczędzenia. Niezależnie od tego jakie są przyczyny majsterkowania, blisko trzy czwarte kobiet (70%) i ponad dwie trzecie mężczyzn (68%) sądzi, że wspólne majsterkowanie z partnerem lub partnerką pozytywnie wpływa na relacje w związku. Badania udowodniły, że majsterkowanie zbliża do siebie partnerów i uczy ich współpracy.

Źródło szczęścia w trudnych czasach

Kiedyś majsterkowanie było tylko użyteczne. Teraz również nas uszczęśliwia, daje satysfakcję i poprawia relacje w związku. Jest to doskonały pomysł na spędzanie czasu wolnego z partnerem lub partnerką, gdyż pozytywnie wpływa na nasze relacje. Wspólne stworzenie czy odnowienie sprzętu nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale również zbliży do siebie domowników. Dzięki majsterkowaniu można pokonać niejeden kryzys.