Artykuł sponsorowany

Renowacja ogrodzenia wymaga doboru odpowiednich preparatów. To właśnie od ich jakości w dużej mierze zależy końcowy efekt naszych prac i trwałość efektów. Czym pomalować płot? Wszystko zależy od jego rodzaju i wyjściowej kondycji poszczególnych elementów.

Malowanie ogrodzenia – renowacja i zabezpieczenie

Ogrodzenia metalowe, choć prezentują się bardzo stylowo i nowocześnie, prędzej czy później, wymagają prac konserwacyjnych. Metal nieustannie wystawiony na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, przede wszystkim deszczu i śniegu, narażony jest na korodowanie. Nawet niewielka ilość rdzy powinna skłonić nas do wykonania odpowiednich prac renowacyjnych, gdyż z czasem uszkodzenie się rozprzestrzeni.

Malowanie płotu metalowego warto jednak uskutecznić jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki korozji. Dzięki odpowiednim preparatom możemy skutecznie zabezpieczyć ogrodzenie i dłużej cieszyć się jego nienagannym wyglądem.

Podobnej pielęgnacji wymagają ogrodzenia drewniane. Impregnacja i malowanie płotu drewnianego zapobiega jego niszczeniu pod wpływem wilgoci i nasłonecznienia, ale także na skutek żerowania owadów, działania pleśni, powstawania pęknięć oraz nieestetycznych przebarwień. Wybór odpowiedniej farby do drewnianego płotu ma zatem ogromne znaczenie dla jego żywotności.

Czym pomalować metalowe ogrodzenie?

Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając farbę do metalowego ogrodzenia, jest działanie antykorozyjne produktu. Preparat powinien zapobiegać powstawaniu rdzy i niwelować powstałe już ogniska, pozostałe po oczyszczeniu powierzchni. Warto postawić na farbę dwuskładnikową (gruntoemalię ochronno-dekoracyjną) – zapewnia skuteczne zabezpieczenie powierzchni, a jednocześnie atrakcyjny efekt wizualny. Farba tego typu może zostać nałożona na farbę gruntującą.

Farba do metalowego ogrodzenia powinna być także odporna na czynniki atmosferyczne oraz potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Wysoką trwałością cechują się farby poliuretanowe oraz alkidowe, chociaż do dyspozycji mamy także ich połączenia (farby alkidowo-uretanowe).

Nie zapominajmy o estetyce. Farba do ogrodzenia powinna zapewniać atrakcyjne wykończenie – ważny jest odcień i głębia koloru, ale także łatwość w sposobie rozprowadzania, bez tworzenia pęcherzy i nierówności. Szukasz odpowiedniej farby do malowania ogrodzenia? Sprawdź ofertę producenta: https://polifarb.lodz.pl/pl/

Malowanie ogrodzenia – renowacja i zabezpieczenie

Jaka farba do płotu drewnianego?

Przebarwienia, odpryskujące fragmenty starej powłoki czy ślady insektów to sygnał, że najwyższa pora na renowację drewnianego płotu. Drewno użytkowane na zewnątrz budynku jest dość wymagającym materiałem, który – nieprawidłowo zabezpieczony – szybko niszczeje. Użycie wysokiej jakości farby poprawi jego kondycję i zapobiegnie konieczności częstej wymiany uszkodzonych elementów. Farba powinna dobrze penetrować drewno oraz chronić je przed wilgocią i nasłonecznieniem.

Ze względu na zawartość żywic, jedną z częściej wykorzystywanych farb do malowania drewnianego płotu jest emalia akrylowa, wykazująca wysokie właściwości ochronne. Produkty tego typu szybko schną i są bardziej wydajne niż np. lakierobejca. Przed nałożeniem emalii należy zagruntować podłoże i nałożyć podkład.

Dobre właściwości ochronno-dekoracyjne mają farby chlorokauczukowe, które skutecznie zabezpieczają drewno przed wilgocią, tworząc na jego powierzchni wytrzymałą, a jednocześnie gładką i dobrze przylegającą powłokę. Długo utrzymują kolor i są wysoce odporne na zmienne warunki pogodowe.

Pamiętajmy, że aby farba do ogrodzenia należycie spełniała swoją funkcję, musi został położona na odpowiednio przygotowane podłoże.