Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie często spotykane w projektach domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Czasem jednak oba pomieszczenia chcielibyśmy oddzielić, nawet jeśli granica pomiędzy nimi miałby być mieć jedynie charakter symboliczny. Jak możemy to zrobić?

Salon z aneksem kuchennym – zalety i wady

Salon z aneksem to rozwiązanie z pewnych względów bardzo praktyczne. Umożliwia stały kontakt z innymi domownikami bądź gośćmi, a także pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni – ten ostatni aspekt docenimy szczególnie w mieszkaniach o niewielkim metrażu.

Trudno nie dostrzec także pewnych wad – hałasy z kuchni mogą zakłócać wypoczynek osób przebywających w salonie, a nieporządek na kuchennym blacie lub niepozmywane naczynia będą widoczne z kącika wypoczynkowego. Taki układ ma także znaczenie dla aranżacji wnętrza – musimy bowiem urządzić oba pomieszczenia w taki sposób, by były w pełni funkcjonalne, a przy tym także estetyczne. W jaki sposób to zrobić, by zaakcentować granicę pomiędzy salonem i sypialnią?

Kuchnia za ścianką

Aneks kuchenny możemy ukryć częściowo za pełną, lekką ścianą z płyt g-k. Nie powinna ona w całości zasłaniać kuchni, by nie ograniczać wolnej przestrzeni i optycznie nie pomniejszać wnętrza. Za taką ścianką możemy ulokować np. zlew i blat roboczy, by nie były widoczne z salonu.

Podłoga do salon i kuchni

Jedyną granicą pomiędzy częścią wypoczynkową a kuchenną może być także miejsce styku dwóch różnych materiałów podłogowych, np. płytek podłogowych w kuchni i paneli w salonie.

Ten optyczny podział możemy dodatkowo zaakcentować – dobrze sprawdzi się np. stół z kompletem krzeseł usytuowany wzdłuż linii łączenia posadzek, który wyznaczy ponadto symboliczną przestrzeń jadalni.

Wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna to ciekawy i praktyczny zarazem element zabudowy kuchennej. Wyraźnie podkreśli granicę pomiędzy aneksem a salonem, spełniając przy tym w pełni praktyczną funkcję – wyspa może być wyposażona w dodatkowe miejsce do przechowywania, blat roboczy albo nawet sprzęty kuchenne.

Zamiast wyspy kuchennej możemy zdecydować się na zabudowę meblową w kształcie litery U. W takiej sytuacji granicę pomiędzy strefami będzie stanowiła cześć stojących szafek kuchennych.

Barek kuchenny

Doskonały sposób na wydzielenie kuchni od salonu to stworzenie dzielącego ich barku. Tego typu konstrukcja może powstać z różnych materiałów i być różnie wykończona, co w dużej mierze zależy od naszego pomysłu.

Przy barku możemy przygotować dodatkowe miejsca siedzące dla gości – posłuży nam też jako blat do serwowania posiłków czy napojów. W końcu, zasłoni również częściowo kuchnię, stanowiąc jej widoczną, lecz nieprzytłaczającą granicę. Więcej na ten temat w artykule Barek w domu, czyli jak oddzielić kuchnię od salonu.

Zamiast ścianki, wyspy i barku – regał

Na granicy kuchni i salonu możemy też znaleźć miejsce dla wyższego regału z wieloma półkami. Z jednej strony sprawdzi się jako parawan lub przegroda, z drugiej natomiast zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania książek czy dekoracji.