Jeśli szukasz niebanalnego rozwiązania dla swojej łazienki, dobrym pomysłem może być ułożenie mozaiki na ścianach i podłodze. Tak ozdobione powierzchnie mogą się prezentować naprawdę oryginalnie, ale tylko jeśli mozaika zostanie poprawnie ułożona. Możesz to z łatwością zrobić samodzielnie, ważna jest jednak odpowiednia technika, a także jakość produktów, z których będziesz korzystać.

Niezbędne produkty

Do nałożenia mozaiki potrzebne są przede wszystkim małe płytki, które trzeba będzie umieścić na podłożu. Mozaika to zestawy, składające się z wielu płytek połączonych siatką. Przy tradycyjnym rozwiązaniu niezbędny jest klej – do jego nakładania najlepsza będzie paca zębata. Następnie powinieneś się zaopatrzyć w spoinę do fug oraz pacę do jej aplikowania. Problemem przy takim rozwiązaniu jest konieczność wyczyszczenia spoin z kleju przed zafugowaniem. Poza tym łazienka to szczególne pomieszczenie, w którym powierzchnie są narażone na częsty kontakt z wodą. Z tego powodu fuga powinna być paroprzepuszczalna, odporna na działanie wilgoci i co najważniejsze, wodoszczelna. Dzięki temu zabezpieczysz łazienkę przed pleśnią i grzybem.

Jeśli zależy Ci na tych cechach, powinieneś zastanowić się nad spoinami epoksydowymi. Cechuje je większa trwałość niż spoiny cementowe. Warto zwrócić szczególną uwagę na fugę Starlike Litokol, która wyróżnia się tym, że łączy w sobie trzy produkty. Może być wykorzystywana jako:

  • klej reaktywny do aplikacji niezbyt grubej mozaiki,
  • wypełnienie fug,
  • tynk dekoracyjny (jest dostępna w wielu kolorach).

Szczególnie te dwie pierwsze zalety są warte uwagi. Dzięki nim możliwe jest układanie mozaiki w jednym cyklu roboczym (naklejanie i fugowanie. Unikamy przy tym przede wszystkim uciążliwego czyszczenia spoin z kleju oraz przyspieszamy i ułatwiamy prace glazurnicze.

Choć fuga tej włoskiej marki nie należy do najtańszych, używając jej, zaoszczędzisz po pierwsze na zakupie kleju, a po drugie na stawce roboczej dla fachowca od układania płytek. Poza tym możesz mieć pewność, że produkt zachowa swój kolor przez lata, ponieważ jest odporny na działanie promieni UV. Dzięki temu nie zżółknie i nie wyblaknie, nawet jeśli zastosujesz go na zewnątrz. Więcej na temat tej unikalnej fugi można przeczytać w artykule na stronie https://www.milabud.pl/pl/n/30. Warto wiedzieć, jakie właściwości powinny mieć spoiny przeznaczone do łazienek, by móc wybrać tę najlepszą.

Jak ułożyć mozaikę z pomocą fugi epoksydowej?

Fuga epoksydowa może być stosowana na podłożach standardowo występujących w łazienkach. Należy do nich tynk cementowy lub cementowo-wapienny w przypadku ścian lub wylewka samopoziomująca w przypadku podłogi. Powierzchnia powinna najpierw zostać zagruntowana i wypoziomowana. Po nałożeniu fugi na podłoże, należy ją wyrównać pacą malarską. Następnie możesz położyć na niej mozaikę i z pomocą pacy do spoinowania, wyrównać jej powierzchnię. Jednocześnie upewnisz się, czy płytki są dobrze przyklejone i nie spadają. Kolejny krok to naniesienie fugi na już ułożoną mozaikę i ponowne rozprowadzenie jej pacą, w taki sposób, by produkt dokładnie wypełnił spoiny.

Po wykonaniu tej czynności, zbierz nadmiar fugi z powierzchni płytek. Póki jest ona jeszcze mokra, można ją wyczyścić z pomocą filcowej gąbki, nawilżonej wodą. Dodatkowo, przemyj powierzchnię inną, sztywną gąbką, również nasączoną wodą. Pamiętaj, aby zmieniać wodę, gdy ulegnie ona zabrudzeniu.

Jak łatwo pracuje się z fugą epoksydową Litokol Starlike przedstawia załączony film: https://www.youtube.com/watch?v=DdCYCDNbFzs. Są tam pokazane szczegóły dotyczące układania mozaiki z jej pomocą – dzięki nim i naszym wskazówkom z łatwością wykończysz ściany i podłogę w swojej łazience!