Właściwy wybór okien i ich dekoracji to ważny element wystroju wnętrz. Materiał, kolor, kształt – wszystko ma znaczenie, a możliwości dostępne w tym zakresie na rynku są bardzo szerokie. Na co należy zwrócić uwagę szukając okien, które idealnie wpiszą się w styl naszego domu?
Projektowanie wnętrz a okna
Budując, a potem urządzając swój wymarzony dom zwracamy uwagę na każdy, najdrobniejszy detal. Dbamy o to by był wygodny i praktyczny, a zarazem piękny. Przemyślany i spójny wystrój sprawia, że w domu lepiej się żyje, a przebywanie w nim sprawia radość. Szczególnie istotną rolę pełnią tutaj okna – wpuszczają one do środka światło, które z kolei wpływa pozytywnie na samopoczucie domowników – dodatkowo, ze względu na sporo rozmiary w naturalny sposób przykuwają uwagę. Dlatego warto zawczasu zadbać o to, by okna współgrały z resztą planowanego wystroju. Dobrze jest mieć konkretną wizję tego w jakiej estetyce urządzone będzie mieszkanie i pamiętać, że wyraziste okna mogą nadać określony ton całej aranżacji. Na przykład wnętrze, w którym znajduje się oryginalny, wielokolorowy witraż lub obszerne, industrialne okno sięgające od podłogi do sufitu, ma już jasno zaznaczony styl, który łatwiej uzupełnić pasującymi meblami i dekoracjami. Innym razem, okna subtelnie wkomponowane w kolorystykę pomieszczenia może stać się neutralnym tłem dla wystroju.
Jak wybrać okna pasujące do mieszkania?
Rozmaici producenci okien, m.in. firma DAKO, oferują niezwykle szeroki zakres produktów w bogatej palecie barw, materiałów i wyposażenia. Stojąc przed koniecznością wyboru spośród tak obszernej oferty i możliwości personalizacji, warto pamiętać o kilku kwestiach, na które należy zwrócić uwagę i które pozwolą podjąć właściwą decyzję.
Dopasowanie koloru okien
Pierwszym krokiem przy wyborze okien powinno być rozważenie do czego mają pasować. Należy wziąć pod uwagę zarówno wnętrze jak i zewnętrzną elewację domu. Wewnątrz kluczowe jest dopasowanie kolorystyczne okien do takich elementów jak drzwi, podłogi czy listwy przypodłogowe. Dzięki temu wystrój będzie miał spójny charakter. W przypadku zewnętrznych elementów warto skupić się na przemyślanym skomponowaniu i dopasowaniu do siebie barw okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej oraz dachu.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwoli pogodzić wszystkie te wymagania, są okna dwukolorowe, mające inną barwę od zewnątrz, a inną od strony wewnętrznej. Dzięki temu pasują zarówno do elewacji budynku, jak i wnętrza. To szczególnie użyteczne gdy wybór okien obostrzony jest przez przepisy konserwatorskie lub decyzje administracyjne, które określają kolorystykę elewacji. Okna typu „bicolor” pozwalają samemu zdecydować o kolorze wewnętrznej ramy, tak by była dopasowana do naszego wnętrza.
Wykorzystanie okien w aranżacji wnętrz
Zależnie od tego w jakiej stylistyce urządzamy dom, będzie do niego pasował określony typ okien. W stylu rustykalnym, który dąży do odtworzenia sielskiej atmosfery wiejskiego domku, najlepiej sprawdzą się okna drewniane lub PVC z okleiną naśladującą drewno. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się takie, na których wyraźnie widoczne są słoje, na przykład ramy z jasnego dębu lub ciepłych odcieni sosny. Alternatywnym rozwiązaniem jest biały kolor w czystym, świeżym odcieniu, który przywodzi na myśl chatki ze ścianami bielonymi wapnem. Ciekawym akcentem, który przyczynia się do budowania nostalgicznego, rustykalnego klimatu są szprosy dzielące powierzchnię okna. Dzięki nim nasze okna wyróżnią się spośród nowocześniejszych aranżacji.
Popularny także w polskich domach styl skandynawski stawia na prostotę, minimalizm i harmonijne nawiązania do natury. Zdarza się, że, ze względu na oszczędność środków wyrazu, wnętrza w tej estetyce odbierane są jako chłodne i nieprzyjazne. Można temu zaradzić sięgając po stolarkę w cieplejszych, wyrazistych odcieniach, które nieco ożywią wystrój. Okleiny drewnopodobne dodają wnętrzu przytulności, ale stosując je koniecznie trzeba zachować umiar przy zestawianiu ich z innymi drewnianymi elementami. Gdy wymieszamy ze sobą zbyt wielu różnych faktur, efektem może być wizualny chaos.
Z kolei do industrialnej, loftowej scenerii najlepszym wyborem są nowoczesne okna w różnych odcieniach szarości. Ciemniejsza barwa, np. modny antracyt, będzie się znakomicie prezentować jako kontrast dla jasnego minimalistycznego wystroju. Charakterystyczne dla nowego budownictwa są obszerne przeszklenia wykorzystujące okna aluminiowe. Chłodne, stonowane odcienie doskonale dopełniają wizerunek oparty na współczesnej elegancji.
Dekoracje okienne jako element wystroju wnętrz
Najpopularniejszym sposobem dekoracji okien są niemal w równym stopniu osłonny okienne (np. rolety, plisy) oraz różnego rodzaju firany i zasłony. One także muszą pasować do wystroju wnętrza, mebli oraz koloru ścian. Mocne, kontrastowe odcienie tkanin przyciągają wzrok i tworzą wyrazisty akcent, który może zdominować całe pomieszczenie. Dlatego do mniejszych mieszkań poleca się raczej delikatniejsze wzory i jaśniejsze barwy. Pamiętajmy również, by brać pod uwagę poziom nasłonecznienia danego pokoju. Cieplejsze kolory będę lepiej się sprawdzać w słabo naświetlonych wnętrzach. Za to barwy neutralne oraz odcienie niebieskiego pomogą zneutralizować zbyt silne światło słoneczne. Warto przy okazji zastanowić się nad grubością materiału, która wpływa na ilość przepuszczanego światła. Grubsze kotary mogą ochronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, a zwiewna firanka wpuści nieco więcej blasku do zacienionej kuchni. Ustalamy długość materiału mając na uwadze, że okno wygląda dobrze, gdy zasłony dochodzą albo do parapetu, albo do podłogi. Jeżeli nie chcemy zasłaniać całego okna, ciekawa propozycją są zazdrostki, które w połączeniu z drobnymi porcelanowymi dekoracjami i kwiatkami doniczkowymi, tworzą przyjemną domową atmosferę.
To, na jaką formę dekoracji okna się zdecydujemy znacząco wpływa na dopływ światła słonecznego i nastrój panujący w pomieszczeniu. W słabo nasłonecznionych pokojach przeważnie unikamy ciężkich zasłon i rolet, które jeszcze bardziej zmniejszą ilość światła. Wyjątkiem są sypialnie, w których ważne jest zapewnienie komfortowych warunków do odpoczynku. Umiejętne wykorzystanie zasłon pozwala na niemal dowolne kształtowanie atmosfery wnętrza. Na przykład zwiewne, koronkowe firanki delikatnie rozpraszają światło, a ażurowe żaluzje i rolety tworzą klimatyczne mozaiki ze światła i cieni. Unikalnym i niezwykle efektownym, rozwiązaniem, które sprawdzi się w rustykalnym wnętrzu, są witraże.
Duże znaczenia w odbiorze stylizacji okien mają drobne elementy, takie jak widoczne lub ukryte zawiasy, listwy wykończeniowe czy kolor i kształt klamek. Okucia z ukrytymi zawiasami znacząco poprawiają estetykę okna, podobnie jak uważnie dobrany kształt i kolor klamki.
Okna stwarzają niezwykłe możliwości aranżacyjne, dlatego przy ich wyborze warto skupić zarówno na aspektach praktycznych, jak i estetycznych. Są integralną częścią dobrze zaplanowanego wystroju, a nie tyko oprawą dlatego co na zewnątrz. Jeżeli je odpowiednio wykorzystamy i wyeksponujemy, będą dumą i ozdobą naszego domu.