Konieczność podjęcia decyzji o stylu, w którym urządzimy mieszkanie to dla wielu osób ogromne wyzwanie. Mnogość inspirujących aranżacji, które możemy znaleźć w Internecie oraz fakt, że w niemal każdej z nich jest coś, co nam się podoba, wcale nie ułatwia sprawy! Mamy świadomość, że wnętrza naszego mieszkania powinny być spójne i eleganckie, ale również funkcjonalne i komfortowe. Jaki styl wnętrzarski wybrać? Jak zabrać się do planowania i wykończenia wnętrz mieszkania?

Mieszkanie powinno być wykończone zgodnie z indywidualnymi potrzebami

Od tego należy zacząć! Nawet najpiękniejszy styl, który rewelacyjnie prezentuje się na zdjęciach czy w mieszkaniu znajomych, może absolutnie nie sprawdzić się w naszym przypadku. Zanim zaczniemy wybierać konkretny styl, kolory i wykończenia – przeanalizujmy dokładnie nasze potrzeby i oczekiwania.

Zastanówmy się w jakim otoczeniu czujemy się komfortowo i swobodnie. Jakie kolory i wzory uznajemy za przyjemne dla oka? Jakie elementy wnętrza sprawiają, że mamy poczucie bezpieczeństwa, łatwiej się odprężamy i odpoczywamy. Jakie są nasze przyzwyczajenia w kontekście spożywania posiłków i przyjmowania gości? W jaki sposób spędzamy wolny czas i jakie rozwiązania we wnętrzach możemy zastosować, by dopasować je do naszych pasji?

Już odpowiedzi udzielone na te kilka pytań, pozwolą nam stworzyć bazę projektu, który następnie będzie można dopracować i uzupełnić w wybranym stylu.

wnetrze wykonczone pod klucz

Styl wnętrza musi być spójny

W wykończeniach wnętrz doskonale sprawdza się… konsekwencja oraz maksyma: mniej znaczy więcej. Planując aranżację mieszkania powinniśmy konsekwentnie trzymać się wybranego stylu i nie „zagracać” go mnóstwem sprzętów i mebli, które akurat wpadły nam w ręce (w okazyjnej cenie), pochodzą z poprzedniego mieszkania lub obdarowała nas nimi ciotka (w dobrej wierze, oczywiście, choć niekoniecznie w dobrym guście i odpowiednim stylu). Chcąc stworzyć eleganckie, stylowe mieszkanie z charakterem – unikajmy wszelkich kompromisów jakościowych i estetycznych. Stare i niepasujące meble możemy sprzedać lub oddać za symboliczną złotówkę.

Nie można zapominać o praktyczności i wygodzie

Dążąc do nienagannie zaprojektowanej i wykończonej przestrzeni mieszkania, nie straćmy z oczu tego, co w projektowaniu wnętrz jest najważniejsze – funkcjonalności i wygody. Odpowiednio urządzone mieszkanie to przede wszystkim komfortowa i praktyczna przestrzeń do życia, w której będziemy się dobrze czuć, mieć bezproblemowy dostęp do poszczególnych stref oraz wystarczającą ilość miejsca na nasze ulubione aktywności.

Jeśli nasze życie kręci się wokół spotkań z przyjaciółmi i rodziną – konieczne jest zaplanowanie maksymalnie obszernych mebli w strefie wypoczynkowej. A może wolimy spotykać się przy stole, gdzie oddajemy się grom planszowym, jemy, pijemy i rozmawiamy? Wówczas strefa jadalniana powinna być maksymalnie rozbudowana, nawet kosztem niewielkich gabarytów sofy w części wypoczynkowej.

Bardzo ważne jest również zaplanowanie dużej ilości miejsc do przechowywania. Pojemne szafy, komody i regały, wolnostojące lub wykonane na wymiar (np. wkomponowane we wnęki), odpowiednio wkomponowane w przestrzeń mieszkania sprawią, że wszystko będziemy mieć zawsze pod ręką, ciesząc się równocześnie łatwymi do utrzymania w czystości wnętrzami.

wykonczona lazienka

Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Jeśli czujemy, że wybranie stylu i zaplanowanie funkcjonalnego mieszkania nas przerasta – skorzystajmy z pomocy specjalistów! Doświadczony architekt wnętrz pomoże nam w wybraniu najlepszych rozwiązań i ich dopasowaniu do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Możemy również pójść krok dalej i zlecić wykończenie naszego mieszkania pod klucz.

Tego typu kompleksowe rozwiązania oferuje firma wykończeniowa Naos. Możemy tutaj liczyć na kompetentną pomoc architekta, który wesprze nas w podejmowaniu wszelkich decyzji związanych z wyborem stylu wnętrza oraz dobieraniem poszczególnych elementów aranżacji. Nasz projekt, jak i jego realizacja mogą zostać przygotowane w jednym z czterech pakietów do wyboru (eco, miejski, szyk, indywidualny), dzięki czemu wykończenie pod klucz zawsze będzie na naszą kieszeń. Wybranie kompleksowej oferty zaprojektowania i wykończenia mieszkania w firmie Naos zdejmuje z naszych barków spory ciężar odpowiedzialności (choćby za znalezienie i zatrudnienie fachowców, wybór materiałów itd.), a także pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pracy.

Zdjęcia w artykule pochodzą ze strony:
https://naoswnetrza.pl/