Budownictwo pasywne stawia na nowoczesne rozwiązania w zakresie produkcji stolarki otworowej. Wybierając okna do budynku mieszkalnego warto przyjrzeć się bliżej nie tylko cenie, ale też parametrom technicznym. Wielu klientom zależy na niskich kosztach użytkowania domu czy mieszkania. Coraz większa liczba osób wybiera energooszczędne okna. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie takich profili okiennych? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

1. Energooszczędność

Ważnym parametrem jest izolacyjność cieplna określona za pomocą współczynnika przenikania ciepła Uw. Warto wspomnieć, że im niższa wartość, tym lepiej. W nowoczesnych domach sprawdzą się okna o współczynniku, który nie przekracza 1,1 W/m2K. Doskonałe parametry izolacyjne minimalizują straty ciepła z wnętrza budynku, doświetlają każdą przestrzeń oraz pozwalają na utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Energooszczędne okna znajdują się w ofercie renomowanego producenta stolarki okiennej. Firma Domel posiada w sprzedaży modele PCV, takie jak Energetic czy Infinity Passive. Okna zostały wykonane z trwałego i wytrzymałego materiału, a także są dostępne w wielu kolorach. Sześciokomorowe profile Energetic, pakiet trzyszybowy oraz ciepłe ramki sprawdzą się zwłaszcza w domach energooszczędnych. Natomiast okna Infinity Passive z okuciami firmy Winkhaus mogą być wykorzystane w budownictwie pasywnym.

2. Szczelność i wodoszczelność

Parametr przepuszczalności powietrza określa klasa od 1 do 4. Jak wybrać okna, które chronią przed znaczną utratą ciepła z wnętrza budynku? W domach jednorodzinnych i mieszkaniach montuje się najczęściej modele klasy 4. Polecanymi produktami są okna standardowe Synergic oraz Advance marki Domel. Oba modele zostały wyposażone w zaczepy antywłamaniowe i renomowane okucia activPilot. Okno Synergic wyróżnia się doskonałym standardem wykonania, przez co gwarantuje niezawodność podczas użytkowania. System uszczelek przyszybowych zapewnia optymalną wentylację oraz zapewnia ochronę przed niekontrolowanymi przewiewami. Model Advance został wykonany z materiału, który jest odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.

3. Ochrona przed hałasem

Jak wybrać okna do domu lub mieszkania, które znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy? Warto zwrócić uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej Rw mierzony w decybelach. Jeśli budynek zlokalizowany jest w hałaśliwej okolicy, przyda się innowacyjne okno Quadro lub Vector, które zostało wyposażone w uszczelki rozmieszczone w trzech płaszczyznach. Model Vector idealnie chroni przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Grube ścianki profilu okiennego spełniają najwyższe standardy RAL. Okna Domel spełniają wszystkie normy budownictwa pasywnego. Ich forma jest estetyczna i minimalistyczna. Poza tym pozwalają oszczędzać energię, co wpływa na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie domu.

4. Zabezpieczenia antywłamaniowe

Okna i drzwi tarasowe marki Domel przydadzą się zwłaszcza w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach zlokalizowanych na parterze. Modele typu Perspective i Verano mają wzmocnienia stalowe oraz system uszczelek na całym obwodzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, okna firmy Domel skutecznie chronią przed włamaniami. Dodatkowo producent wyposażył model Verano w inteligentny system okuć Roto Inowa, co znacznie utrudnia intruzom wtargnięcie do środka budynku. Na wyróżnienie zasługuje również okno Perspective, wykonane w technologii perfekcyjnego zgrzewu Ultra Link i energooszczędne ramki dystansowe. Jesteśmy przekonani, że obie propozycje spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Podsumowanie

Jak wybrać dobre okna do domu? Przy zakupie nowego profilu okiennego warto kierować się nie tylko ceną, ale też parametrami izolacyjności, typem zabezpieczeń antywłamaniowych czy rodzajem materiału, z którego zostały wykonane ramy. Niezwykle ważny jest także prawidłowy montaż okien i drzwi balkonowych. W przypadku budownictwa pasywnego istotną rolę odgrywa sposób osadzenia profilu, który lepiej oddać w ręce specjalistów.