Schyłek sezonu ogrodniczego to czas intensywnych prac na działce. W ostatnich dniach listopada należy bowiem przygotować ogród do zimy, a prace porządkowe obejmują nie tylko trawnik i rabaty kwiatowe, ale również sprzęt używany do ich pielęgnacji. Konserwacji oraz odpowiedniego przygotowania do zimy wymagają także takie narzędzia jak np. kosiarka,  podkaszarka oraz przybory ręczne.

Zanim twój ogród pogrąży się w zimowym śnie, musisz przeprowadzić na działce szereg prac – usunąć z gleby i trawnika obumarłe części roślin i liści, okryć róże czy podwiązać krzewy, które mogłyby się połamać pod wpływem zalegających warstw śniegu. Podobnie jest z narzędziami i sprzętem ogrodniczym – dzięki odpowiedniemu zakonserwowaniu przed zimą, w kolejnym sezonie będziesz mógł swobodnie z nich korzystać i przystąpić do pracy w ogrodzie na pełnych obrotach.

Kosiarki i kosy spalinowe

Dobra kosa czy kosiarka pozwala na szybkie i wygodne przystrzyżenie trawnika i roślin, dlatego aby urządzenia działały sprawnie, należy dołożyć szczególnych starań do ich konserwacji. Pierwszym etapem prac jest dokładne oczyszczenie ich z resztek trawy i roślin. Należy zdjąć obudowę i pozbyć się zaschniętych źdźbeł – pozostawione na czas zimy byłyby jeszcze trudniejsze do usunięcia na wiosnę, ponieważ utworzą twardą skorupę. W tym celu najlepiej zastosować sztywną szczotkę lub zwilżoną ściereczkę, ponieważ strumień wody mógłby uszkodzić silnik.

Konserwacja kosiarki spalinowej

Fot. Husqvarna

W przypadku urządzeń spalinowych należy przede wszystkim usunąć ze zbiornika paliwo – pozostawione na zimę będzie parować i w rezultacie zyskałoby kleistą konsystencję co mogłoby powodować zatykanie przewodów paliwowych. Wymiana oleju silnikowego jest kolejnym punktem obowiązkowym, pod warunkiem, że urządzenie jest wyposażone w silnik czterosuwowy. Aby zlać olej, wystarczy przechylić urządzenie i odkręcić korek wlewu, dzięki czemu ciecz spłynie do przygotowanego naczynia.

Kolejnym elementem jest kontrola stanu filtra powietrza – sprawdź czy nie posiada on uszkodzeń – jeśli takie się pojawią, należy go wymienić. Natomiast filtr w dobrym stanie wystarczy oczyścić np. metodą ostukiwania lub sprężonym powietrzem. Ostatnim etapem jest sprawdzenie świecy zapłonowej.

Urządzenia elektryczne

W przypadku urządzeń zasilanych elektrycznie – sieciowo lub akumulatorowo – niezbędne jest wykonanie mniejszej ilości prac konserwacyjnych. Obok dokładnego oczyszczenia sprzętu, trzeba sprawdzić stan przewodów zasilających – jeśli na kablu znajdziesz uszkodzenia, należy je zaizolować lub wymienić cały przewód. W przypadku sprzętu zasilanego przy pomocy akumulatorów, na czas zimowej bezczynności powinny być wyciągnięte z urządzenia, naładowane i przechowywane w dość ciepłym i suchym miejscu.

jak-zabezpieczyc-kose-kosiarke-rtv-euro-agd-132_m-1

Narzędzia tnące

Pilarkę łańcuchową czy nożyce do żywopłotu również należy odpowiednio zabezpieczyć. Prace zaczniesz od dokładnego oczyszczenia elementów tnących. Ostrza oraz łańcuchy warto przechowywać w specjalnym futerale z olejem, co skutecznie zabezpieczy te elementy przed działaniem korozji. Ponadto w przypadku pilarki łańcuchowej należy opróżnić zbiornik oleju smarującego układ tnący.

Ważnym elementem konserwacji sprzętu ogrodniczego jest również jego umiejętne przechowywanie. Miejsce, w którym umieścisz kosiarkę czy podkaszarkę powinno być dobrze wentylowane i w miarę ciepłe. Urządzenia najlepiej przechowywać w pozycji roboczej i zabezpieczone futerałami lub specjalnymi plandekami.

Zima w ogrodzie

Fot. Skil