Choć po erze mody na szarości w aranżacjach mieszkań pojawia się coraz więcej kolorów, to styl industrialny jest ciągle na czasie. Wynika to z faktu, że często używa się tu mebli z recyklingu czy samodzielnie wykonanych z materiałów przemysłowych, zatem nie kupujemy nowych mebli i nie przyczyniamy się do zaśmiecenia planety, jesteśmy więc eko. W dzisiejszym poradniku podamy kilka inspiracji, jak urządzić mieszanie w industrialnym stylu z nowoczesnymi akcentami.

Po pierwsze: zadbaj o ściany, ale nie do przesady

Warto podkreślić, że styl industrialny to jeden z tych nie tylko minimalistycznych, ale takich w których jest miejsce na nieidealne rozwiązania. To nie tylko nieobrobione drewno, ale również ściany, które nie posiadają idealnie położonej farby bez zacieków, a raczej coś co ma przypominać o przemysłowym charakterze, a mianowicie beton dekoracyjny. Jego nakładanie jest proste i zupełnie nie trzeba przejmować się smugami czy plamami. Ba! Takie bohomazy na ścianie są nawet wskazane. Oczywiście możesz postawić na nieco więcej „jakości” i wybrać płytki ścienne imitujące rdzawą powierzchnię. Tu również mamy do czynienia z niejednorodną strukturą jeśli chodzi o kolorystykę, natomiast sposób ułożenia musi być już zgodny ze sztuką budowlaną. Obydwa rozwiązania są świetne dla rodzin z małymi dziećmi. Nie muszą obawiać się o ich zniszczenie. Ściany można łatwo wyczyścić i o to chodzi. Jeśli chcesz nieco ocieplić wnętrze w stylu industrialnym, to zamiast powyższych rozwiązań albo tylko na jedną ze ścian możesz wybrać panele korkowe. To nowoczesny akcent, choć nie nowy materiał, ale znów zyskujący popularność, ze względu na ekologiczną produkcję.

Po drugie: solidne, ale nietuzinkowe podłogi

Skoro ściany są nieco „odrapane” to może podłogi powinny być bardziej reprezentacyjne. W stylu industrialnym możesz wybrać panele drewniane albo drewniane deski, nawet te drugiego gatunku, gdzie słoje i sęki są nieregularne, a nawet widać pęknięcia. Jednak i o taką podłogę trzeba dbać poprzez odpowiednią impregnację. My zatem polecamy Wam kamienie naturalne do domu. Grafitowe albo łupkowe płytki podłogowe dodadzą jeszcze więcej surowości. Kamień t materiał porowaty, który też wymaga impregnacji, ale z drugiej strony łatwo się go czyści i nie widać na nim brudu tak szybko jak na innych powierzchniach. Zdecydowanie rekomendujemy płyty i płytki do domu w klink.pl, gdyż to gwarancja wysokiej jakości, ale i przystępnej ceny. Co w takim razie może być nowoczesnym akcentem na podłodze albo w podłodze? My rekomendujemy podświetlane listwy przypodłogowe, a także gniazdka podłogowe. W drugim przypadku trzeba to oczywiście zaplanować na etapie projektu instalacji elektrycznej. Takie rozwiązanie sprawdzi się w gabinecie, ale i w salonie.

Po trzecie: oświetlenie w stylu industrialnym, czyli stylowe oprawy, a także pasujące meble

Kolejnym ważnym elementem aranżacji industrialnej jest oświetlenie. Warto wybrać oprawy betonowe albo metalowe. Można zresztą sięgnąć po jedne i po drugie. Metalowe oprawy mogą być postarzane, np. z efektem rdzy. Z kolei betonowe podstawy lampek biurkowych czy nawet betonowe klosze lampy wiszącej albo kinkietów w geometrycznym wydaniu dopełnią surowego charakteru w połączeniu z żarówkami imitującymi te tradycyjne. Meble mogą być stare i dodatkowo postarzane. Można starą komodę jeszcze bardziej postarzeć. Jeśli schodzi z niej farba, to nie musicie kupować nowej i jej malować, ale sięgnąć po papier ścierny. Ciekawym pomysłem może być także samodzielne wykonanie drzwi przesuwnych z palet, albo narożnika, foteli czy stolika kawowego z tego samego materiału. Do jadalni czy salonu sprawdzi się również duży stół. Jeśli masz smykałkę stolarza to możesz go wykonać samodzielnie. Warto wybrać spękany kawał drewna, bo takie „niedoróbki” można wypełnić żywicą, a następnie oszlifować i nałożyć bejcę, co da niesamowity efekt. Brzegi stołu nie muszą być opracowane i może się na nich znaleźć kora. Taki leśny element będzie się prezentował doskonale. Łóżko w sypialni może być metalowe albo drewniane. Można zakupić ramę, stelaż i materac albo znowu pokusić się o DIY.

Po czwarte: dodatki, które wybrzmią nutą nowoczesności

Nowoczesność to nie tylko ekologiczne czy praktyczne, a także minimalistyczne rozwiązania, ale również proste i nietuzinkowe dodatki. Do industrialnej aranżacji pasować będzie duża betonowa donica z mało wymagającym kwiatem, który będzie pochłaniał szkodliwe jony dodatnie. Może sprawdzić się także ceramiczny duży wazon, w którym znajdzie się miejsce dla dekoracyjnych gałęzi.

Jest wiele sposobów na ciekawe urządzenie mieszkania w stylu industrialnym. Takie wnętrze daje pole do kreatywności. Można wykorzystać kufry i szkatułki wykończone techniką decoupage i wiele innych elementów.