Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni może być wielką frajdą i przygodą, zwłaszcza jeśli posiada się sporą przestrzeń do wykorzystania i niemałe środki finansowe na zakup mebli, dodatków czy materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. Czasami nawet jednak dysponując czasem, pieniędzmi i sporymi chęciami można poczuć zagubienie przy ogromnej ilości dostępnych propozycji, materiałów i rozwiązań. Można także popełnić błędy, zwłaszcza funkcjonalne i nie przewidzieć lub nie przemyśleć wszystkich detali późniejszego mieszkania i funkcjonowania w danej przestrzeni.

Kiedy sięgnąć po pomoc architekta

Architekt wnętrz jest więc osobą, która może okazać się wyjątkowo pomocna nie tylko w przypadku projektowanie całego domu. Z powodzeniem skorzystać można z jego fachowej porady także przy aranżowaniu wnętrza biurowego lub tworzeniu projektu swojego apartamentu albo nowo zakupionego mieszkania z rynku pierwotnego. Mieszkania od deweloperów to najczęściej miejsca aranżowane samodzielnie przez n owych właścicieli, ale jeśli mieszkanie ma być przeznaczone na wynajem lub późniejszą sprzedaż z ewentualnym zyskiem – powinno być wykonane w wysokim standardzie.

Tylko mieszkania wykończone i zaprojektowane pod wysoki standard mogą przynieść właścicielowi natychmiastowy zysk ze sprzedaży nieruchomości, ale w takich przypadkach nawet inwestor posiadający najlepszy gust i wyczucie aranżacji, nie podejmie się samodzielnie wyzwania, jakim jest przygotowanie kompletnego projektu w miejscach jak gr8design.pl chociażby. Tym bardziej, że architekt wnętrz to nie tylko osoba skupiająca się na doborze mebli, wyborze dodatków czy kolorystyki, zastosowanych materiałów i gadżetów.

To osoba przygotowana zawodowo, posiadająca stosowne uprawnienia oraz umiejętności – gwarantująca prawidłowe funkcjonowanie całej przestrzeni przy prawidłowym odwzorowaniu jej projektu. Można więc śmiało stwierdzić, że architekt wnętrz odpowiadający zawodowo i finansowo za swój projekt, stanowi dla właściciela polisę bezpieczeństwa i gwarancję na całą inwestycję. Przy okazji, architekci wnętrz bardzo często wykorzystywani są z uwagi na swoją głęboką widzę nie tylko estetyczną, ale inżynieryjną i funkcjonalną – przy projektowaniu i realizowaniu przestrzeni publicznych lub biurowych.

Aranżacje biurowe i użytkowe

Tam, gdzie miejsce pracy przenika się z miejscem np. obsługi klienta, a przy okazji ma być jeszcze wizytówką wizerunkową przedsiębiorstwa – praca architekta wnętrz czy wręcz całego zespołu architektów i projektantów wnętrz, jest niezbędna dla uzyskania spójnej i skutecznej zabudowy.

Szczególnie ważne dla zamawiającego jest to, że architekt wnętrz z uwagi na swoje doświadczenie i wykonywanie wielu różnych projektów w przeszłości doskonale wie, jakie są podstawowe błędy w rozmieszczaniu np. przyłączeń mediów czy włączników światła i kontaktów, jak planować ciągi komunikacyjne i wykorzystywać naturalne oświetlenie z okien do optymalizacji przestrzeni. Zwłaszcza tam, gdzie wykonuje się pracę umysłową lub przy komputerach i maszynach biurowych, ta wiedza typowo funkcjonalna i organizacyjna przestrzeni, jaką oferują architekci wnętrz, jest najbardziej wartościowym know-how.