Artykuł sponsorowany

Wieloletnie rośliny, atrakcyjnie prezentujące się na tle krzewów oraz w kompozycji kwiatowej świetnie wyglądają także jesienią! Mogą być sadzone w kępie, jako solitery, z kwiatami, świetnie wypełniają rabaty oraz rosną na wrzosowiskach i skalniakach. Kiedy sadzić byliny i kwiaty ogrodowe oraz jak je pielęgnować?

Jak i kiedy sadzić byliny?

Byliny to jedne z najczęściej występujących roślin w ogrodzie! Wypełniają rabaty, rosną przed wejściem do domu i mogą porastać wilgotne stanowiska, gdzie przez większość dnia jest głównie cień. Kiedy więc przypada termin sadzenia bylin?

Wiele zależy od samej sadzonki, a dokładniej czy jest w fazie wzrostu czy spoczynku oraz czy została kupiona w pojemniku czy posiada wolne korzenie. Byliny można sadzić przez cały okres, jednak najlepiej przyjmują się posadzone wiosną lub jesienią. Latem występują wysokie temperatury oraz sucha gleba, stąd też nawet przy regularnym podlewaniu roślina mogłaby się nie rozwinąć w pełni.

Kupując byliny na targu często sprzedawane są w formie pojedynczych bulw. Taką formę roślin najlepiej sadzić wiosną lub jesienią.

Wiosna czy jesień – kiedy posadzić byliny?

Okres sadzenia bylin jest zależny głównie od rodzaju byliny oraz od tego, kiedy przypada okres kwitnienia. Byliny, które zakwitają w połowie lata i kwitną do jesieni powinno sadzić się wiosną. Z kolei te odmiany, które zakwitają na wiosnę najlepiej posadzić jesienią. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć sadzonki na okres zimowy przed przemarznięciem. Świetnie w tym celu sprawdzi się ściółka liści czy kora.

Praktyczne sposoby na sadzenie bylin ogrodowych

Byliny należą do roślin łatwych w uprawie i nie wymagają wielu regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, oczywiście z wyjątkiem niektórych gatunków. Jednak podczas sadzenia należy odpowiednio przygotować glebę, aby sadzonka prawidłowo się przyjęła i bujnie rosła.

Pierwszym krokiem jest wybór miejsca na rabatę – biorąc pod uwagę tempo wzrostu konkretnego gatunku byliny.

Kolejny krok to oczyszczenie gleby z trawy i chwastów, które pobierają duże ilości wody oraz składników mineralnych. Podczas plewienia warto przekopać ziemię i upewnić się, że nie rosną nowe źdźbła trawy, a następnie warto nawozić glebę naturalnym kompostem który ma korzystny wpływ na kwitnienie roślin. W miejscach, gdzie będą posadzone sadzonki należy wykopać niewielkie dołki, włożyć sadzonkę i lekko przyklepać ziemią. Nie zapominajmy o podlewaniu nowo posadzonej byliny oraz o zabezpieczeniu ściółką przed mrozem.