Fot. Adobe Stock

Fotografia jest pasją, która z czasem może zamienić się w zawód. Większość profesjonalistów zaczynała przygodę z fotografią od amatorskich zdjęć rodziny, przyjaciół czy przyrody. Aby jednak zyskać miano profesjonalnego fotografa, trzeba zainwestować nie tylko w sprzęt fotograficzny, ale również w szkolenia i kursy.

W dobie smartfonów, które często mają dobrej klasy aparaty, każdy może robić zdjęcia. Czy to jednak wystarczy, aby stać się profesjonalnym fotografem? Na rynku mamy mnóstwo ofert osób specjalizujących się w konkretnej dziedzinie fotografii (np. ślubnej, dziecięcej). Ceny profesjonalnych sesji zdjęciowych zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą – na kilkunastu tysiącach. W tym zawodzie, poza odpowiednim przeszkoleniem, liczy się przede wszystkim talent, dobry sprzęt, portfolio i cena za usługi. Wiele osób marzy, żeby pasja fotografowania stała się ich zawodem.

– W naszych czasach nie brakuje możliwości do rozwijania pasji, jak również do zmiany zawodu. Nową przygodę zawodową można rozpocząć w każdym wieku – zauważa ekspert marki hapipożyczki. – Fotograf to zawód dla ludzi wrażliwych, pełnych pomysłów i mających wyczucie stylu. Profesja ta, zwłaszcza na początku działalności, wymaga dość dużych nakładów finansowych, ponieważ profesjonalny sprzęt fotograficzny jest dość drogi, a do tego dochodzą jeszcze koszty kształcenia. Na szczęście wydatki związane z fotografią można sfinansować za pomocą pożyczki ratalnej dostępnej przez Internet. To inwestycja w siebie, która na pewno zwróci się z nawiązką – dodaje ekspert.

Ile zarabia fotograf?

Zarobki w branży fotograficznej są zróżnicowane. Najczęściej zależą od kategorii i doświadczenia fotografa. Fotografia wnętrz, obejmująca sesję reklamową dla hotelu lub innego dużego obiektu, to koszt od 2 500 do 10 000 zł. W fotografii prasowej publikacja w ogólnopolskim dzienniku to zarobek 100-200 zł za temat. Natomiast kontrakt reporterski w stawce podstawowej daje wynagrodzenia na poziomie 2 000-4 000 zł. W fotografii produktowej i kulinarnej cena za zdjęcie waha się od 5 do 50 zł, większy materiał przy zdjęciach w gastronomii kosztuje 50-200 zł/zdjęcie lub 500-3000 zł za całość. W fotografii modowej stawki są wyższe. Testy modelek to zarobek na poziomie 500-1000 zł, natomiast sesja modowa to koszt nawet 3500-10 000 zł. Pracując ze znaną marką modową, można zarobić 15 000-40 000 zł. Za fotografię ślubną, okolicznościową fotograf liczy sobie 2500-3500 zł, a za reportaż ślubny dla znanych osób – 4000-8000 zł.

Jaki aparat dla fotografa?

Każdy, kto chce zostać fotografem, musi przede wszystkim zainwestować w profesjonalny sprzęt. To niezbędne, aby robić dobrej jakości zdjęcia, ale również wydobyć z nich to, co najważniejsze. Taka inwestycja się opłaca, ponieważ wykonując fotografie na najwyższym poziomie, przyciągniemy klientów i rozszerzymy swoją ofertę.

Najważniejszą i najtrudniejszą kwestią jest wybór aparatu cyfrowego. Na rynku jest wiele profesjonalnych modeli (lustrzanki, bezlusterkowce oraz kompakty) w różnych przedziałach cenowych. Jednym z popularniejszych aparatów z wyższej półki cenowej jest Sony A7R III. Koszt takiego sprzętu zaczyna się od 10 249 zł. Urządzenie posiada pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 42 Mpix, która została wyposażona w najwydajniejszą na rynku 5-osiową stabilizację. Dodatkowo aparat ten ma autofokus o 399 punktach detekcji fazy i bardzo wydajną baterię.

Alternatywą dla tego sprzętu może być odrobinę tańszy Canon EOS 5D Mark IV – jego cena to około 9 848 zł. Ten model ma jednak niższe parametry od poprzednio wymienionego. Jego rozdzielczość to 30 Mpix, a autofokus – 61 punktów ostrości. Jednak Canon został wyposażony w najnowszy procesor DIGIC 6+.

Szukając jeszcze tańszego sprzętu, warto zainwestować w aparat Canon EOS RP, który kupimy już za 5000-6000 zł. Jednak w tej cenie otrzymamy mniejszą rozdzielczość – tylko 26 Mpix oraz słabsze inne parametry.

Profesjonalny aparat to podstawa rozpoczęcia przygody z fotografią. Jednak oprócz tego, fotograf musi zaopatrzyć się także w obiektywy, filtry ochronne, zapasową baterię, karty pamięci, zewnętrzną lampę, bezprzewodowe wyzwalacze błysku oraz statyw z odpowiednią głowicą.

Szkolenie dla fotografa

Chcąc zostać profesjonalnym fotografem, trzeba poświęcić dużo czasu na naukę. Można rozpocząć studia o profilu fotografia lub zdecydować się na krótsze, lecz bardziej kosztowne szkolenia i warsztaty pod okiem specjalistów. W wielu dużych miastach są organizowane kursy podstaw fotografii lub kursy obsługi profesjonalnej lustrzanki.

Osoby mające już podstawową wiedzę i chcące ją pogłębić mogą skorzystać z kursu dla zaawansowanych, na którym poznają fotografię cyfrową oraz techniki pokrewne. Nauczą się także formułowania i realizacji własnych koncepcji artystycznych przy użyciu aparatu. Można również zdecydować się na szkolenia indywidualne lub dedykowane (np. fotografia ślubna lub reklamowa, kulinarna itp.) Koszty takich kursów są zróżnicowane, zależą od czasu trwania, miejsca szkolenia oraz od zakresu materiału do przerobienia. Aby kształcić się pod okiem profesjonalistów, trzeba wydać nawet 10 000 zł, a nierzadko nawet więcej.

Jak to wszystko sfinansować?

Początkowe wydatki osoby, która chce zostać profesjonalnym fotografem, są dość wysokie. Koszt profesjonalnej wyprawki zawierającej aparat i akcesoria może wynieść 15 000-20 000 zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty rozpoczęcia działalności i szkoleń. Przekwalifikowanie się na fotografa to kosztowna inwestycja, która się zwróci, gdy zaczniemy pracować.

Aby sfinansować takie wydatki, najlepiej skorzystać z oszczędności. Jeśli to niemożliwe, dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka ratalna przez Internet. W ten sposób możemy pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na kilka lat, unikając skomplikowanej procedury, jaka czeka nas w bankach. Firmy pożyczkowe, które mają w swojej ofercie pożyczki ratalne, ograniczają formalności do minimum i nie są tak restrykcyjne w ocenie klientów, jak banki. Taka pożyczka to dobre rozwiązanie, szczególnie gdy chcemy zdobyć pieniądze błyskawicznie, bo wymarzony aparat fotograficzny jest właśnie w promocji lub zaczyna się kurs, na który chcemy się zapisać.

Fotograf to zawód wymagający zaangażowania i pasji, jednak dający wiele satysfakcji. Znani profesjonaliści w tej branży zarabiają duże pieniądze. Aby jednak było to możliwe, trzeba najpierw zainwestować w dobry sprzęt fotograficzny i poszerzyć swoją wiedzę pod okiem profesjonalistów.

 

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.