Deska sedesowa to podstawowe akcesorium, które powinno znaleźć się w każdej dobrze wyposażonej łazience. Oprócz wyboru jej koloru, kształtu oraz materiału każda osoba kompletująca swoją łazienkę musi także zdecydować, czy kupi deskę Duroplast wolnoopadajacą, czy zwykłą. Czym różnią się między sobą oba te rozwiązania i które z nich bardziej opłaca się wybrać?

Nowoczesne deski Duroplast wolnoopadajace – zalety i wady

Deski wolnoopadajace są uznawane za znacznie bezpieczniejsze w codziennym użytkowaniu oraz bardziej komfortowe. Specjalny mechanizm wbudowany w ich zawiasy sprawia bowiem, że deska powoli opada na miskę sedesową, co nie powoduje, ani hałasu, ani możliwości przycięcia palców podczas jej zamykania. Ograniczone jest także ryzyko uszkodzenia deski podczas jej gwałtownego opuszczania, gdyż powoli wraca ona na swoje miejsce i nie ma szans, aby zniszczyć ją podczas standardowego użytkowania.

Deski wolnoopadajace są także dobrym wyborem dla osób ceniących sobie higienę korzystania z łazienki. Wiele z nich produkowanych jest bowiem z nowoczesnego materiału duroplast, który dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom pozytywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie całej rodziny korzystającej z wykonanej z niego deski.

Niestety, nie ma produktu bez wad. Deski wolnoopadające są zazwyczaj droższe w zakupie od swoich zwykłych odpowiedników oraz mają także większą tendencję do psucia się. Na usterki szczególnie narażony jest ich zawias, który przy niewłaściwym użytkowaniu może ulec uszkodzeniu, w efekcie czego deska może stracić swoje właściwości wolnopadajace lub ulec zablokowaniu.

duroplast

Klasyczne deski Duroplast i ich cechy charakterystyczne

Klasyczne deski Duroplast pozbawione systemu wolnoopadającego są chętnie wybierane przez osoby, które poszukują tradycyjnych rozwiązań dostępnych w przystępnej cenie. Deski zwykłe są z reguły sporo tańsze w zakupie od ich wolnoopadajacych odpowiedników, co ma szczególne znacznie dla ludzi o bardzo ograniczonym budżecie. Warto jednak wiedzieć, że dużo niższa cena desek zwykłych nie idzie jednak w parze z ich gorszą jakością – standardowe deski produkowane z takich nowoczesnych materiałów, jak duroplast są bowiem rozwiązaniami trwałymi oraz solidnie wykonanymi.

Zaletą standardowych desek sedesowych wykonanych z materiału duroplast jest także posiadanie dodatkowej powłoki antybakteryjnej, która gwarantuje wysoką higienę ich użytkowania. Takie deski doskonale sprawdzą się więc w każdej łazience, w której kwestie czystości oraz bezpieczeństwa użytkowania odgrywają bardzo istotną rolę.

Deski pozbawione systemu wolnoopadajacego posiadają jednak pewne istotne wady. Jedną z nich jest głośne opuszczanie deski, które nie jest niczym spowalniane. Osoby przyzwyczajone dotychczas do korzystania z desek wolnoopadajacych przechodząc na ich standardowe odpowiedniki będą więc potrzebowały chwili czasu, aby nabrać nawyku samodzielnego opuszczania deski. Zwykłe deski nie są także polecane do domów, w których mieszkają dzieci. Najmłodsi użytkownicy przez nieuwagę mogą bowiem upuścić deskę i doprowadzić do jej pęknięcia lub przyciąć sobie nią palce.