Każda osoba, która posiada w swoim domu taras wie jak doskonałym miejscem wypoczynku potrafi być.

To idealne miejsce na poobiedni relaks czy rodzinne spotkanie. Bywa jednak, że spędzanie czasu na tarasie dalekie jest od przyjemności. Palące słońce, deszcz, mocny wiatr – wszystkie te czynniki atmosferyczne sprawiają, że niestety musimy przenieść się do domu. Czy jednak jest to konieczne? Okazuje się, że nie. Wystarczy bowiem jedynie zadaszyć taras i cieszyć się idealnymi warunkami niezależnie od pogody.

Czy mogę zadaszyć taras? Czy wymaga to dopełnienia formalności?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób posiadających taras. Obawiamy się bowiem, że wykonanie dachu nad tarasem będzie wymagało od nas załatwiania formalności związanych z pozwoleniem na budowę. To błąd, który niepotrzebnie powstrzymuje nas przed działaniem. Jeśli zadaszenie tarasu nie powiększy jego powierzchni możemy zająć się tym bez żadnych formalności i pozwoleń!

zadaszenie tarasu Sierra marki Palram

Jaki rodzaj zadaszenia wybrać?

Podejmując decyzję o zadaszeniu tarasu musisz zastanowić się nad tym jaki rodzaj dachu wybrać. Pierwszy z nich to dach, który opiera się na podporach i jest przymocowywany do budynku. Sprawdzi się on szczególnie w przypadku niewielkich tarasów. Jeśli jednak mamy do czynienia z większą przestrzenią lepiej zadbać o to, by dach utrzymywała konstrukcja składająca się z czterech nóg.

Drugi rodzaj zadaszenia tarasu to dach połączony z bocznymi ściankami. Tego typu konstrukcja sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy nasz taras znajduje się w miejscu, w którym często wieje.

Ostatnim rodzajem zadaszenia jest połączenie zamontowanego na trwałe dachu z markizami lub pergolami, które możemy zwijać lub rozwijać. Dzięki temu możemy korzystać z bocznych osłon tylko wtedy, gdy są nam potrzebne.


zadaszenie tarasu Petunia marki Megiw

Z jakich materiałów warto wykonać dach nad tarasem?

W dzisiejszych czasach możemy wykonać dach nad tarasem z wykorzystaniem wielu różnego rodzaju materiałów. Wśród popularnych rozwiązań wymienić możemy między innymi dachy drewniane. Drewno to ponadczasowy materiał, który doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku domów urządzonych w klasycznym, rustykalnym stylu. Niestety, w przypadku dachów drewnianych musimy pamiętać o częstej impregnacji.

Kolejnym materiałem, który często jest wykorzystywany jest metal. Nie ma w tym nic dziwnego – to ogólnodostępny typ wytrzymałego materiału, mogą to być dachy stalowe, aluminiowe bądź pokrewne. Niestety, takie dachy bez odpowiednich powłok (poza aluminium) są narażone na korozję oraz znacznie uszczuplają ilość wpadającego światła.

Z tego właśnie powodu coraz więcej osób wybiera dachy z poliwęglanu, który jest materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na czynniki atmosferyczne a jednocześnie przepuszczającym światło słoneczne. Może być to poliwęglan lity czyli całkiem przeźroczysty lecz zdecydowanie częściej wykorzystywany jest poliwęglan komorowy. Jest wytrzymalszy na uszkodzenia mechaniczne niż lity, do tego chroni przed zbyt mocnym słońcem (przepuszczalność światła ok 70%).

Podsumowując, zadaszenie tarasu to dobry pomysł, dzięki któremu możemy cieszyć się wygodą i komfortem niezależnie od warunków pogodowych. Najpopularniejsze rozwiązania to zadaszenia poliwęglanowe na aluminiowej bądź drewnianej konstrukcji. Zobaczyć i porównać oba rozwiązania zadaszeń tarasów można w ogrodosfera.pl. Na zakup i budowę zadaszenia decyduje się obecnie coraz więcej osób. Tym bardziej, że mnogość materiałów, z jakich możemy wykonać dach nad naszym tarasem jest naprawdę sporo.