Czy ekologiczne rozwiązania grzewcze mogą być jednocześnie niedrogie i proste w montażu? Zdecydowanie tak, a udowadniają to folie grzewcze pod panele. W jaki sposób są skonstruowane? W których pomieszczeniach domowych można je wykorzystać? Dlaczego warto je zainstalować w domu? Sprawdź!

Czym jest folia grzewcza stosowana pod panele?

Od dziesiątków lat produkty tego rodzaju z powodzeniem stosuje się w krajach skandynawskich. Obecnie są bardzo popularne również w Polsce i zyskują na znaczeniu wśród zeroemisyjnych sposobów ogrzewania. Folia grzewcza stosowana pod panele produkowana jest w arkuszach o szerokości od 30 cm do ponad 80 cm. Jej długość może być różna i sięga nawet kilkunastu metrów! Oczywiście w warunkach domowych pojedyncze elementy nie są aż tak długie. Grubość takiej folii to maksymalnie 0,5 mm, co zasadniczo nie ma wpływu na wysokość podłogi.

Jak działa ogrzewanie powierzchniowe folią na podczerwień?

Sercem opisywanych folii grzewczych jest grafitowy pas grzejny umieszczony na pojedynczych arkuszach. Pod wpływem oporu elektrycznego dochodzi do wytworzenia promieniowania podczerwonego, które oddziałuje na znajdujące się w zasięgu folii przedmioty. Te z kolei oddają ciepło do otoczenia, co umożliwia stworzenie równomiernego ogrzewania powierzchniowego.

Folia grzewcza sterowana jest termostatami, które decydują o optymalnej temperaturze ustawianej przez użytkownika. W nowoczesnych rozwiązaniach rynkowych sterowanie systemami grzewczymi tego rodzaju odbywa się poprzez dedykowana aplikację mobilną i może być ograniczane do każdego pomieszczenia oddzielnie.

W jakich pomieszczeniach można stosować folię grzewczą?

Dobra wiadomość jest taka, że folie na podczerwień można montować zarówno pod samą warstwę końcową (panel, deski), jak i pod wylewkę. Różnicę stanowi jedynie moc znamionowa arkuszy grzewczych. Dużą zaletą ogrzewania podłogowego w formie arkuszy foliowych jest możliwość montażu na już istniejącej podłodze. Warunkiem poprawnego działania jest dobranie materiału wykończeniowego, który nadaje się do stosowania na folię grzewczą. Jednak w obecnych realiach rynkowych dostępność takich produktów jest bardzo duża i nie stanowi problemu.

parkiety folia grzewcza

Folia grzewcza jako forma dogrzewania czy podstawowe źródło ciepła?

Moc znamionowa folii grzewczych mieści się w przedziale 40-400 W/m2. To oznacza, że jej różne modele mogą być stosowane jako elementy miejscowe do ogrzewania doraźnego, lub jako główne ogrzewanie w domu. Szczególnie sprawdzają się w otwartych przestrzeniach, gdzie są w stanie wygenerować jednolite warunki termiczne na całym obszarze. Efekt ciepłej podłogi spodoba się szczególnie osobom posiadającym małe dzieci, które kochają bawić się na podłodze.

Dlaczego warto zastosować folię grzewczą?

Opisywany sposób generowania ciepła zawiera w sobie wszystkie podstawowe zalety „podłogówek”. Jednak w odróżnieniu od wodnych odmian ogrzewania może zostać zainstalowana na już gotowej posadzce, pod panelami. Ingerencja w powierzchnię podłogową lub sufitową jest więc niewielka i zmniejsza koszty ewentualnego remontu.