Fot. Archipelag
Artykuł sponsorowany

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, z pewnością budujesz lub rozbudowujesz dom – w jakiej innej sytuacji mógłbyś rozważać, jaki rodzaj garażu jest lepszy i dlaczego? Dobrze, że o tym myślisz – pytanie nie jest proste, bo i sprawa jest złożona, a decyzja poważna. Jej konsekwencje (w postaci garażu, jego rodzaju, umiejscowienia, rodzaju, wielkości i charakteru) zostaną z tobą na lata, być może kształtując część twojego życia.

Odpowiedź na zadane w tytule tego artykułu pytanie jest złożona i zależy przede wszystkim od tego, do czego ma służyć twój garaż. Jeśli chcesz w nim parkować samochód, żeby nie stał na deszczu i śniegu i żeby nikt go nie ukradł, prawdopodobnie spodoba ci się pomysł dobudowania garażu do domu. Jeśli jednak jesteś zapalonym majsterkowiczem, który lubi pogrzebać w samochodzie, motorze, a może czymś zupełnie innym, istnieje szansa, że skusi cię garaż wolnostojący.

Na pierwszy rzut oka garaż przydomowy to same zalety – nie trzeba wyjść z domu, żeby wsiąść do samochodu, co ceni się zwłaszcza przy kiepskiej pogodzie albo gdy rano można odwieźć dzieci do szkoły w kapciach; nad garażem można dobudować piętro i kolejny pokój, a nuż się rodzina powiększy; jest mniej budynków do ogrzania, a i media są już podłączone… Czemu więc w ogóle zastanawiasz się nad budową wolnostojącego garażu?

Cóż, garaż w domu wiąże się też z pewnymi uciążliwościami. Na przykład brama garażowa może być dosyć głośna, tak jak i sam samochód. Otwieranie i zamykanie bramy, wjazdy i wyjazdy, wszystkie te czynności mogą być odczuwalne w częściach domu przylegających do garażu. Niby można się przyzwyczaić, ale po co?

Ponadto jeśli zamierzasz w garażu majsterkować, warto wziąć pod uwagę komfort domowników. Majsterkowanie to wspaniałe hobby, jednak potrafi być głośne i… śmierdzące. WIercenie i piłowanie to hałasy, którymi nie chcesz katować swojej rodziny, a nie chcesz ich też pewnie zatruwać oparami farb, lakierów i rozpuszczalników. Jeśli więc zamierzasz sporo majsterkować w garażu, powinieneś rozważyć wybudowanie go w pewnej odległości od domu.

Jeśli postanowisz urządzić warsztat w swoim nowym garażu, powinieneś wiedzieć, co należy kupić, by zacząć majsterkować. Będą ci potrzebne dwie rzeczy: przestrzeń robocza i narzędzia. Przestrzeń robocza to będzie albo garaż jako taki – lub jego część, jeśli zdecydujesz się na naprawdę duże pomieszczenie – albo stół warsztatowy. Blat roboczy to opcja dla elektroników i elektryków, a także innych ludzi zajmujących się drobnymi pracami. Jeśli chcesz modyfikować motor albo naprawiać samochody, może się on nie przydać. Jednak dla tych, którzy zdecydują się na zakup stołu warsztatowego sprawdzi się tablica warsztatowa Fastservice, dzięki której łatwo uporządkują swoje narzędzia. Mechanicy samochodowi zapewne będą woleli skrzynki albo wózki warsztatowe z narzędziami. Można je łatwo przemieszczać po całym warsztacie i łatwiej w nich trzymać duże, ciężkie sprzęty, których nie da się zawiesić na tablicy.