Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jednak aby przyniosła oczekiwane efekty, musi być umieszczona w odpowiednim miejscu, na dachu lub na gruncie przy zastosowaniu specjalnej konstrukcji.

Z tego artykułu dowiesz się:

1. Jaką powierzchnię zajmują panele?

2. Umieszczenie paneli a wpływ wiatru

3. Zacienienie paneli słonecznych

4. Odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej

5. Rodzaj pokrycia dachu i rodzaj gruntu podczas montażu paneli

Jaką powierzchnię zajmują panele?

W przypadku montażu systemu fotowoltaicznego na dachu, zaleca się skierowanie paneli ku południu, bądź ewentualnie lekko odchylone na wschód lub zachód, gdyż takie warunki sprzyjają największej produkcji energii. Przyjęto, że jedna rodzina potrzebuje średnie około 3 tys. kWh rocznie, czyli aby fotowoltaika spełniała nasze zapotrzebowania, potrzebny jest system zajmujący około 20 metrów kwadratowych powierzchni na dachu skośnym, o mocy 3-4 kW.

Planując rozmieszczenie paneli na dachu, należy mieć na uwadze jego wszelkie elementy jak kominy, okna czy świetliki. Rezygnuje się z montażu systemu na dachu od strony północy. Znaczne komplikacje występują także w przypadku dachów wielospadowych z dużą ilością jaskółek, ograniczających miejsce nasłonecznione. W takie sytuacji warto jest podzielić panele na wiele stringów z niezależnymi trackerami MPPT

Umieszczenie instalacji fotowoltaicznej na gruncie wymaga zastosowania konstrukcji. Zwykle w takim rozwiązaniu, dostępna powierzchnia jest znacznie większa. Panele montuje się w taki sposób, aby pozostawić między nimi odstępy. Dzięki temu nie będą się nawzajem zacieniały.

Zwykle przyjmuje się, że na skośnej powierzchni o wielkości 10 metrów kwadratowych, umieszcza się moc 1,5 kW, a na powierzchni płaskiej o takim samym rozmiarze, jedynie 0,5 kW.

Umieszczenie paneli a wpływ wiatru

Jeśli instalacja ma zostać umieszczona na gruncie lub na płaskim dachu wysokiego budynku, trzeba będzie posłużyć się specjalną konstrukcją wsporczą, gdyż pod wpływem wiatru panele będą się wyginać. Najlepsze warunki, aby zmniejszyć oddziaływanie wiatru to ich montaż na dachu pochyłym, od razu przy połaci.

Zacienienie paneli słonecznych

Aby panele słoneczne wytwarzały jak najwięcej energii, muszą być wyeksponowane na słońce, a w dodatku należy tak zamontować instalację, żeby nie przysłaniały jej żadne obiekty. Jeśli umieścimy je na gruncie, warto wcześniej sporządzić symulację kształtu cienia i określić czas przez jaki zasłoni panele. W przypadku montażu na gruncie cień mogą spowodować takie obiekty jak drzewa, budynki, słupy sieci elektroenergetycznej.

Odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej

Kolejnym czynnikiem który trzeba uwzględnić podczas obmyślania miejsca instalacji paneli to kwestia opadów śniegu. Zdecydowanie największe utrudnienia wystąpią na dachach płaskich a także gdy instalację umieszczono na gruncie. Przy dachach skośnych, ważne znaczenie ma kąt spadku dachu. Uwzględniając szerokość geograficzną na jakiej znajduje się Polska, ustalono że najlepsze warunki w których można wytworzyć energię, to nachylenie spadu dachu po kątem 30-40 stopni , choć co prawda odśnieżane może być nieco utrudnione .

Rodzaj pokrycia dachu i rodzaj gruntu podczas montażu paneli

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, duże znaczenie podczas montażu paneli, odgrywa rodzaj pokrycia dachu. Ze względu na różne połacie – dachówka ceramiczna, trapezowa, blacho dachówka, dachówka łupkowa, blachy trapezowe, stosuje się specjalne uchwyty pozwalające na umieszczenie na nich konstrukcji. Na dachach płaskich stosuje się systemy inwazyjne albo nieinwazyjne z balastem. Jeśli montaż ma odbyć się na gruncie, to korzysta się z konstrukcji jedno- lub dwupodporowych i osadza do fundamentu lub płyt betonowych.

Waga paneli nie jest duża, jednak podczas tworzenia niektórych budynków zastosowano konstrukcję stropu, którą nie można nadmiernie obciążyć. Należy wtedy przed montażem systemu wzmocnić dach. Jeśli rozstaw krokwi nie pasuje do rozstawu uchwytów dachówkowych, tworzy się wzmocnienie, często wykorzystując do tego celu łaty przykręcone do kątowników do krokwi dachu.

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu lub gruncie nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Jeśli tylko istnieją odpowiednie warunki, można umieścić system w dowolnym miejscu – w postaci wolnostojącej, na fasadzie innego budynku czy wiatach autobusowych.

Tekst powstał we współpracy z Suntrack.pl – sklepem internetowym oferującym systemy fotowoltaiczne.