Markety są pełne coraz ciekawszych wzorów płytek z gresu szkliwionego, polerowanego czy terakoty. Przed zakupem wystarczy tylko sprawdzić parametry pod kątem miejsca, w którym mamy zamiar je zastosować.

Przy pierwszej wizycie w dziale z płytkami marketu budowlanego może się wydawać, że wszystkie rodzaje płytek są do siebie podobne. W końcu zwykłe kafelki latami utrzymują się na ścianach w łazience, więc dlaczego nie można ich zastosować również na tarasie czy ścieżce? Po pierwsze płytki ceramiczne są najczęściej błyszczące, a to sprawia, że w butach byłoby na nich ślisko. Poza tym błysk nie wygląda zbyt dobrze przy domu, gdzie lepiej sprawdzają się pokrycia imitujące naturalne kamienie, z jakich ścieżki czy podłogi tarasów budowało się kiedyś. Najchętniej wybierany jest w tym celu gres szkliwiony, terakota i gres naturalny, które są mrozoodporne.

Gres szkliwiony a naturalny

Gres szkliwiony to naturalny kamień, więc spotykany jest najczęściej w kolorach z palety ziemi. Może też dość dobrze imitować marmur. Gres szkliwiony jest bardzo twardy, co w czasie montażu może utrudniać jego samodzielne przecinanie. Dlatego świetnie sprawdza się na ścieżki, nieco gorzej na duże tarasy, gdzie trzeba będzie przycinać wiele płytek.

Już po zamontowaniu gresu szkliwionego dość dobrze znosi on plamy, więc w okolicy przydomowego grilla będzie idealny. Gres naturalny ma bardziej chropowatą powierzchnię, więc wygląda dobrze w ogrodzie i jako chodnik. O różnych rodzajach gresu w przystępny sposób mówi poradnik Castoramy: gres polerowany czy szkliwiony – co wybrać? Możesz tam znaleźć wszystkie informacje, które przydadzą Ci się podczas szukania kafelków idealnych do przydomowej przestrzeni.

Terakota jest inna niż gres szkliwiony

Jeśli chodzi o terakotę, to najczęściej ma ona charakterystyczny kolor palonej gliny. Świetnie wygląda to we wnętrzach rustykalnych, na patio i tarasach. Terakota nie jest nasiąkliwa, więc spotyka się ją wzdłuż basenów i fontann. To częściej małe płytki, które naturalnie wyglądają wśród białych tynków i gołej cegły, bo podkreślają ich kolor. Terakotę łatwo się myje, więc sprawdza się przy stołach ogrodowych i przed wejściem do domu. Jest jednak nieco mniej wytrzymała od gresu szkliwionego czy polerowanego, więc raczej nie stosuje się jej w miejscach o dużym natężeniu ruchu, lecz do drobnych, przydomowych zastosowań.

Jak dobrać płytki z materiałów takich, jak gres szkliwiony

Jeśli chodzi o materiał, który najłatwiej odpryskuje i pęka, to będzie to terakota. Z drugiej strony, dzięki kolorowi i wielkości płytek najczęściej ubytki uzupełnia się łatwo, a nawet mogą one dodać uroku i autentyczności posadzce. Przy „marmurowej” fakturze gresu trudniej ukryć ubytek tak, by wyglądało to dobrze.

Na koniec dobrze wiedzieć, że liczy się nie tylko sama renoma poszczególnych rodzajów płytek. Każdy model posiada informacje o stopniu mrozoodporności i twardości, poza tym znaczenie ma też producent. Porównując modele różnych rodzajów kafli, które Ci się podobają, sprawdzaj też te parametry.