Jak chronić układ oddechowy przed roztoczami i suchym powietrzem? Czy sam nawilżacz wystarczy? Przeczytaj i dowiedz się jak dobrać specjalny grzejnik dla alergików.

Rozpoczął się sezon grzewczy i tym samym nierówna walka pomiędzy alergikami a grzejnikami, które rozprzestrzeniają roztocza po mieszkaniu. Możemy z tym walczyć, kupować nawilżacze powietrza lub codziennie wietrzyć mieszkania. Jeżeli jednak nie zlikwidujemy problemu u podstaw – na nic nasze starania. A u podstaw leżą grzejniki – zatem co zrobić? Czyścić codziennie grzejnik, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz? Nic podobnego. Wystarczy przewertować internet w poszukiwaniu specjalnych ogrzewaczy pomieszczeń, które będą przyjazne dla alergików.

Moja znajoma ma dziecko, które jest alergikiem, przeszukała internet i sprawdziła, który polski producent grzejników elektrycznych oferuje takie rozwiązanie. Ponadto warto zagłębić się również w funkcje grzejników, ponieważ oprócz bycia przyjaznym dla alergików znalazła ona ogrzewacze ze specjalnymi dedykowanymi dla rodziców funkcjami typu CHILD.

Szukając grzejnika przyjaznego dla alergików – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym czynnikiem, jaki wpływa na pojawienie się energii, jest kurz. Ten, który trudno usunąć z grzejnika przez brak dostępu do niektórych miejsc. Dlatego szukając grzejnika – warto wybrać ten model, z którego łatwo i szybko zetrzemy kurz. Oprócz czystości na powierzchni samego grzejnika ważne jest utrzymywanie porządku w mieszkaniu. Ponieważ pod wpływem ciepłego powietrza drobinki kurzu mogą unosić się i trafiać wprost do naszych zatok czy płuc. A to prosta droga do różnych chorób górnych dróg oddechowych.

Czy warto kupić nawilżacz powietrza?

Odpowiednie nawilżenie powietrza jest konieczne dla osób z wrażliwymi drogami oddechowymi – czyli również dla alergików. Dlatego wszelkie formy poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach są dobre. Odpowiedni nawilżacz może sprawić, że alergikowi będzie się znacznie lepiej spało. Będzie można również bez obaw przewietrzyć pomieszczenie przed snem, a potem nadal mieć odpowiednie nawilżenie.

Rodzaje nawilżaczy jest kilka: tradycyjne, parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Tradycyjne to popularne dawniej zawieszki na kaloryfery, w których znajdująca się woda pod wpływem ciepła parowała. Parowe to urządzenia, w których woda jest podgrzewana i następnie paruje. Nawilżacz ewaporacyjny pobiera powietrze z pomieszczenia, filtruje i wypuszcza chłodną mgiełkę, która nawilża powietrze z pokoju. Do najskuteczniejszych i najczęściej polecanych z pewnością zalicza się nawilżacz ultradźwiękowy. Działa następująco: wytwarza ultradźwięki, a te następnie rozbijają cząsteczki wody.