W ostatnich latach coraz więcej gospodarstw rozwinęło się pod kątem nietypowego hobby. Hodowla drobiu ozdobnego dla jednych jest wyłącznie pasją, inni upatrują w niej sposobu na biznes. Co powinno się wiedzieć o tej działalności?

Czy hodowla drobiu ozdobnego jest prosta?

Choć opieka nad drobiem ozdobnym jest stosunkowo prosta, a zwierzęta te są tanie w utrzymaniu, nie jest to zadanie dla laików. Przede wszystkim ptaki nie nadają się do trzymania w mieszkaniu. Nie powinny również chodzić luzem po ogrodzie, jeśli jest możliwość, że opuszczą teren posesji.

Oznacza to konieczność postawienia dużej woliery, która ochroni zwierzęta przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewni im schronienie przed drapieżnikami. Należy pamiętać, by oczka siatki były jak najdrobniejsze, a sama siatka była głęboko wkopana w ziemię, nawet jeśli hodujemy większe ptactwo, jak bażanty czy pawie. Ochroni to drób przed atakiem innych zwierząt oraz kradzieżą ziaren przez wróble.

Czymś, o czym warto pamiętać jest odpowiednia dieta – pasza powinna być dostosowana do konkretnego gatunku oraz potrzeb danej rasy. Dobrze, jeśli będzie również wzbogacona o witaminy dla kur i innego ptactwa. W diecie warto zachować pewną różnorodność, by zwierzęta były jak najlepiej odżywione. To przygotuje zwierzaki do lęgów i pomoże utrzymać ptaki w zdrowiu.

Należy przyłożyć wagę również do higieny ściółki i zapewnienia odpowiednich warunków jajom lęgowym oraz pisklakom. Ważna jest nie tylko temperatura, ale także wilgotność oraz dostęp do światła i prawidłowe obracanie jaj.

Drób ozdobny – popularne rasy

Drób ozdobny większości kojarzy się z kurami. Wśród setek ras popularne są między innymi bantamki, brahmy, cochiny, silki, sebrytki czy karzełki łapciaste. Znacznie rzadziej na wystawach ptactwa ozdobnego można znaleźć bażanty, pawie, perliczki, przepiórki czy kuropatwy, jednak w hodowlach występują dość licznie.

koguty ozdobne

Oprócz tego, popularne stają się kaczki – mandarynki, biegusy indyjskie, karolinki, cyraneczki czy czernice, a także gęsi tuluskie, garbonose, bernikle rdzawoszyje i białolice.

Od pasji do biznesu

Wzrost popularności hodowli ptactwa ozdobnego daje się zauważyć gołym okiem. Od początku lat dwutysięcznych, z roku na rok rośnie liczba hodowców. Są to zarówno osoby prywatne, mieszkające w domach pod miastem, jak i gospodarstwa agroturystyczne, które chcą uatrakcyjnić swoją ofertę dla odwiedzających.

Dla wielu osób z czasem pasja staje się sposobem na życie, nawet jeśli nie czerpią z tego znacznych zysków. Wyjazdy na wystawy, sprzedaż piskląt i jaj lęgowych oraz dorosłych, dorodnych okazów raczej nie sprawią, że hodowca zarobi majątek, nawet jeśli koszty utrzymania są stosunkowo niewielkie. Hodowla drobiu ozdobnego to jednak świetny sposób na przyciągnięcie ciekawskich turystów do gospodarstwa agroturystycznego, sposób na realizację swoich pasji oraz pochwalenie się znajomym nietypowym hobby.