Pojęcie inteligentnego domu weszło do użytku stosunkowo niedawno i nie wszyscy jeszcze mieli szansę się z nim zaznajomić. Określenia tego używamy w odniesieniu do domu, w którym różne instalacje np. ogrzewania, oświetlenia, sterowania bramą lub roletami, są połączone w jeden system. Dzięki temu dom samoczynnie może reagować na zmiany w otoczeniu i dopasowywać się do potrzeb swoich mieszkańców. Podpowiadamy, jakie elementy wyposażenia poprawią komfort mieszkania w takim budynku.

Wygoda i bezpieczeństwo – podstawa zmian

W jakim celu w zasadzie zaczęto integrować ze sobą różne instalacje domowe? Wszystko w imię wyższego poziomu komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki możliwości współpracy pomiędzy elementami wyposażenia możliwe staje się automatyczne podniesienie rolet, gdy słońce zacznie wschodzić albo uruchomienie świateł o konkretnej godzinie w pochmurny poranek. Podgrzewanie wody uruchomi się samoczynnie, tak, byśmy nie musieli czekać na gorącą kąpiel. Dom będzie mógł się dopasowywać do naszych potrzeb na bieżąco i sprawić, by nie chciało nam się z niego wychodzić.

Inteligentny dom to także nowy poziom bezpieczeństwa. Możemy podłączyć system alarmowy oraz kamery do domowej sieci i zyskać dzięki temu podgląd na to, co dzieje się wokół niego. Dzięki specjalnym aplikacjom do nadzorowania będziemy automatycznie informowani, jeśli wydarzy się coś niepokojącego. Pozwoli nam to na natychmiastową reakcję i zadbanie o swój dorobek nawet na odległość.

Inteligentnie znaczy oszczędnie

Nowoczesne domy to nie tylko większa wygoda i bezpieczeństwo. Zastosowane technologie sprawiają, że są one również oszczędniejsze i wydajniejsze od zwykłych budynków. Wykorzystane systemy optymalizują zużycie wody, gazu i prądu poprzez odpowiednie zarządzanie urządzeniami, które z nich korzystają. Pozwala to na dostosowanie ogrzewania do warunków na zewnątrz tak, aby utrzymać odpowiednią temperaturę, zmniejszając przy tym aktywność pieca np. w słoneczny dzień, gdy promienie słoneczne dogrzewają pomieszczenia.

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na produkcję własnego prądu i jego późniejsze wykorzystanie na potrzeby domowych urządzeń i systemów. Zmniejszenie lub nawet całkowita rezygnacja z energii elektrycznej z sieci to szansa na znaczne oszczędności. Sprawia, że dom staje się niemal samowystarczalny. Energia wytworzona przez promieniowanie słoneczne jest nie tylko tania w uzyskaniu i magazynowaniu, ale też przyjazna środowisku. Nie potrzebujemy specjalnych akumulatorów – wystarczy nadwyżkę produkcyjną odprowadzić do sieci energetycznej, a w ciągu następnych 12 miesięcy będziemy mogli wykorzystać jej 80% bez żadnych opłat. Dzięki takiemu rozwiązaniu panele fotowoltaiczne będą mogły spełniać swoją rolę także w miesiącach jesienno-zimowych, gdy ich wydajność jest niższa niż w okresie letnim. Sprawdź ofertę na https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/!

Inteligentny dom to inwestycja, która poprawi jakość naszego życia na wielu płaszczyznach. Będzie nam się żyło wygodniej i przyjemniej, a także oszczędniej. Do tego poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co się dzieje, nigdy jeszcze nie było tak wysokie, jak dziś. A wszystko to dzięki technologii.