Charakterystyczne tupanie dochodzące ze strychu domu to jedna z typowych oznak obecności niewielkiego ssaka – kuny domowej. Zwierzęta z tego gatunku za swoje siedziby chętnie wybierają przytulne, ciepłe poddasza domów i nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie ryzyko zniszczeń, jakie mogą spowodować.

W obawie o uszkodzenie warstwy ocieplenia wykonanego z wełny mineralnej kunę należy jak najszybciej ewakuować z poddasza domu, wykorzystując do tego celu specjalną pułapkę na kuny. Żywołapka nie zrani zwierzęcia, ale pozwoli na jego przeniesienie w inne, bezpieczne dla niego miejsce.

Dlaczego należy pozbyć się kuny?

Kuna to zwierzę żywiące się drobnymi gryzoniami, ptakami i płazami. W tym sensie wydaje się sojusznikiem człowieka, pomagając w pozbyciu się z okolic domu uciążliwych gryzoni, takich jak szczury czy myszy. Niestety specyficzny gatunek tego zwierzęcia, czyli kuna domowa, na swoje siedliska wybiera strychy domów, przyczyniając się do poważnych zniszczeń w warstwie ocieplenia dachów. Kuna domowa drąży tunele w wełnie mineralnej, wyciera o nią swą sierść, buduje w niej gniazdo. Zwykle wystarczy kilka miesięcy, by całe połacie ocieplenia dachu nadawały się jedynie do wymiany. Dlatego, gdy już stwierdzimy obecność kuny w domu, należy jak najszybciej się jej pozbyć. Pułapka na kuny w formie stalowej klatki to jeden z najbardziej humanitarnych i efektywnych sposobów na schwytanie i unieszkodliwienie zwierzęcia, a następnie na odstawienie go w inne miejsce, z dala od naszego domu. Po odłowieniu kuny należy zabezpieczyć dach w ten sposób, by zwierze nie mogło ponownie dostać się na strych – należy załatać wszystkie nieszczelności.

Jak działa pułapka na kuny?

To proste urządzenie wykonane z gęsto ułożonych drutów stalowych o niewielkiej średnicy, ale wysokim poziomie sztywności. We wnętrzu pułapki na kunę umieszcza się wabik – jakiegoś rodzaju przynętę, która zachęci zwierzę do wejścia do klatki. Gdy zwierzę dotknie przynęty, uruchomi się mechanizm, który zamknie klatkę i kuna nie będzie mogła z niej uciec. Profesjonalna pułapka na kuny nie powinna zranić zwierzęcia, może je co najwyżej odrobinę przestraszyć. Złapane zwierzę możemy odstawić do lasu, tak by nie stała się mu krzywda i byśmy mogli przystąpić do zabezpieczenia, a następnie remontu dachu.

W odróżnieniu od radykalnych metod pozbycia się kuny, takich jak różnego rodzaju trutki czy sidła, żywołapka wydaje się najbardziej humanitarna i jeśli chcemy pozbyć się tego gatunku zwierzęcia z domu, użycie takiego sprzętu wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.