Brzydki zapach w toalecie to zwykle efekt niedokładnego bądź zbyt rzadkiego sprzątania. Regularna dezynfekcja urządzeń sanitarnych jest niezbędna, aby pozbyć się osadzających się na nich szkodliwych bakterii i zarazków, tym samym zwiększyć komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania przez domowników. Dodatkowo dokładne sprzątanie zapewni przyjemny zapach świeżości po wejściu do toalety.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas sprzątania toalety?

Muszla klozetowa to miejsce, gdzie gromadzi się najwięcej szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, dlatego wymaga dokładnego i regularnego czyszczenia. Do mycia toalety najlepiej użyć profesjonalnych środków, które powstały specjalnie z myślą o myciu tego typu powierzchni. Są silne w działaniu i przede wszystkim skuteczne. Preparaty do czyszczenia toalet takich marek jak: Domestos, Tytan, Duck, Bref, Kret to środki, które nie tylko usuwają bakterie i zarazki, ale również przeciwdziałają osadzaniu się kamienia. Podczas sprzątania należy szczególną uwagę zwrócić na takie miejsca jak: klamki i uchwyty, drzwi od WC, otwory wentylacyjne czy przestrzenie tuż pod krawędzią mis ustępowych oraz pisuarów. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, warto regularnie je wietrzyć, a także z dodatków zapachowych, jak zawieszki do toalety czy żelowe odświeżacze powietrza.

Jak czyścić toaletę?

Czyszczenie toalety najlepiej zacząć od jej wnętrza, pamiętając, aby zabezpieczyć dłonie gumowymi rękawicami. Muszlę klozetową wystarczy zalać płynem dezynfekującym, zwracając uwagę, aby dotarł on również do jej wewnętrznych krawędzi. Po kilkunastu minutach, za pomocą szczotki do WC, należy dokładnie wyszorować muszlę, a następnie resztki środka myjącego spłukać wodą. Zewnętrzną część toalety można umyć za pomocą gąbki lub ściereczki nasączonej płynem czyszczącym, nie zapominając o spodzie toalety, spłuczce oraz sedesie. Wygodnym sposobem na dostanie się do trudno dostępnych miejsc jest zdemontowanie klapy oraz deski sedesowej i wyszorowanie jej oddzielnie, np. w wannie czy prysznicowym brodziku. Po umyciu toalety istotne jest również, aby dokładnie oczyścić podłogę wokół niej oraz zdezynfekować używaną wcześniej szczotkę do WC. Na koniec wewnątrz muszli można umieścić specjalną zawieszkę, która zapewnia czystość oraz świeżość toalety również między spłukaniami.

Odświeżacze powietrza

Na rynku dostępne są różnego rodzaju odświeżacze powietrza, zarówno w postaci żelu, sprayów, jak i delikatnych mgiełek. Szybko maskują brzydkie zapachy i zapewniają przyjemny zapach w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem w toalecie jest zastosowanie elektrycznego dozownika zapachów z wymiennymi wkładami w formie aerozolu. Urządzenie cyklicznie uwalnia ładny zapach w pomieszczeniu, w odstępach czasu, jaki się wcześniej samemu ustawi. Świeży zapach w toalecie na dłużej zapewnią również odświeżacze do kontaktu, zawierające w sobie intensywne olejki eteryczne czy bardziej klasyczne zapachowe żele bądź drewniane patyczki nasączone zapachem.