Artykuł sponsorowany

Sposób udekorowania okna jest nieodłącznym elementem wystroju każdego wnętrza. Nawet w pomieszczeniach, które z założenia mają być oszczędne w kwestii dodatków i minimalistyczne w ogólnej wymowie, trudno całkowicie pominąć ten aspekt. Zasłony i firany pełnią rolę nie tylko czysto estetyczną. Chronią przed nadmiernym światłem słonecznym lub upałem, zapewniają prywatność, umożliwiają bardziej komfortowy sen… Aby jednak dekoracje okienne pełniły swoją rolę, muszą być dobrane zarówno pod kątem funkcji, jak i konkretnego wnętrza.

W większości przypadków z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać zasłony i firany ze standardowych ofert sklepów. Jeśli jednak w domu znajdują się okna o niestandardowym kształcie lub rozmiarze, konieczny może być wybór zasłon szytych na miarę.

Materiał

Tkanina, z której uszyte zostały zasłony, w dużym stopniu determinuje ich zastosowanie i funkcje. Najczęściej materiał dobierany jest do konkretnego wnętrza. W sypialni szczególnie sprawdzają się zasłony uszyte z grubszych tkanin, zapewniających mniejszą przepuszczalność zarówno promieni słonecznych, jak i ciepła dochodzącego z zewnątrz. Osoby szczególnie wrażliwe na bodźce lub sypiające w ciągu dnia ze względu na pracę chętnie sięgają po zasłony zaciemniające, takie jak przedstawione np. na stronie: https://alena-firany.pl/zaslony.html. Zasłony dekoracyjne i panelowe pełnią raczej funkcję ozdobną. W kuchni czy łazience lepiej zrezygnować z zasłon całkowicie, stawiając na lekkie i zwiewne firanki. W przypadku pokoi dziennych obowiązuje łatwa do zapamiętania zasada: im mniejsze pomieszczenie, tym więcej lekkości powinna wnosić ze sobą zasłona, oczywiście, jeśli nie chcemy przytłoczyć wnętrza i wizualnie pomniejszyć dostępnej przestrzeni. Klasyczny styl dobrze komponuje się z eleganckimi i wzorzystymi modelami, a pomieszczenia nowoczesne z wariantami gładkimi, oszczędnymi w zakresie kolorystyki.

Kolor i wzór

Kolor i nadruk na materiale także ma niebagatelne znaczenie dla całości aranżacji. Dokonując wyboru należy zastanowić się nad kilkoma elementami: zastosowanym stylem, efektem, jaki ma zostać uzyskany, dominującym w pomieszczeniu kolorem… Zasłony mogą być spójnym komponentem lub elementem kontrastowym. Jeśli chodzi o wzory, tutaj także istnieje szeroka paleta możliwości. W ostatnim czasie bardzo modne są geometryczne printy, doskonale pasujące do mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym. We wnętrzach o klasycznym lub rustykalnym charakterze sprawdzą się delikatne motywy florystyczne lub całkowicie gładki, delikatny materiał. Dozwolone są zabawy formą: akcenty morskie, nawiązania do hobby mieszkańców, motywy zwierzęce… Ważny jest umiar oraz dopasowanie zasłon do całości wnętrza.

Sposób montażu

Sposób umocowania zasłon oraz firan to czynnik wpisujący się w kategorię tak zwanych względów praktycznych. Montowanie dekoracji okiennych zależne jest bowiem od karnisza, jaki znajduje się w mieszkaniu. Można zdecydować się na firanki i zasłony wyposażone w taśmę marszczącą, mocowane na przelotkach, kanale czy metalowych „żabkach” lub kółkach. Sam karnisz można oczywiście w razie potrzeby wymienić, jednak sposób umocowania nadal pozostaje istotną kwestią. To od niego zależy układanie się zawieszonej już na karniszu tkaniny. Każdy z tych sposobów ma swoich sympatyków. Kółka są rozwiązaniem wygodnym i uniwersalnym, jednak mocowanie na przelotkach pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny, pasujący szczególnie do wnętrz utrzymanych w klimacie nowoczesnym.