Artykuł sponsorowany

Wybór odpowiedniego gniazdka nie jest obecnie zadaniem łatwym – na rynku czeka na nas bowiem olbrzymia liczba różnorodnych modeli, do tego w różnych cenach i przystosowanych do różnych warunków. Wybór jednak tych odpowiednich sprawi, że wykorzystywanie sieci energetycznej będzie nie tylko wygodne, ale również bezpieczne – z tego powodu warto poznać wymogi, opcje i rozwiązania, które oferują nam liczne dostępne na rynku gniazdka elektryczne.

Gniazdko elektryczne – z uziemieniem czy bez?

Zdecydowanie warto decydować się jedynie na gniazdka z uziemieniem. Wynika to z tego, że obecnie bardzo wiele sprzętów, do prawidłowego działania, wymaga uziemienia, a do tego sprzęty, które go nie wymagają, również możemy podłączyć do gniazdek tego typu, jednak nie odwrotnie. Obecnie lodówki, komputery, pralki czy telewizory wymagają uziemienia, stąd warto nie komplikować sobie życia i wszędzie zamontować gniazdka z uziemieniem. Dzięki temu nigdy nie zostaniemy przykro zaskoczeni faktem, że danego, nawet nieplanowanego w danym miejscu sprzętu, nie podłączymy do sieci, bowiem właśnie tutaj zdecydowaliśmy się na gniazdko bez uziemienia.

Gniazdka elektryczne do kuchni i łazienki – jak je wybrać?

Kuchnia i łazienka to miejsca, gdzie musimy zdecydować się na specyficzny rodzaj gniazdek. Wszystko dlatego, że narażamy się w obu miejscach na wysoką wilgotność oraz czasem na zachlapania, dlatego musimy wybrać gniazdka, które będą na to odporne. W przypadku łazienek najlepszym wyborem okażą się gniazdka elektryczne hermetyczne podtynkowe, natomiast w kuchniach często decydujemy się albo na gniazdka elektryczne hermetyczne podtynkowe, albo na gniazdka elektryczne hermetyczne natynkowe. Jeżeli obawiamy się wysokiej wilgotności, zawilgocenia, zachlapania lub zamoknięcia gniazda, warto zdecydować się na jeden z tych dwóch modeli. Im bardziej gniazdko narażone będzie na działanie wody, tym bardziej koniecznej jest jego odpowiednie zabezpieczenie.

Estetyka gniazdek elektrycznych

Pamiętajmy, że liczy się nie tylko funkcjonalność gniazdka czy jego zabezpieczenie przed wodą, ale również jego wygląd. Gniazdka muszą być bowiem dopasowane do wnętrza, w którym mają się one znajdować. Obecnie bez problemu dopasujemy gniazdka do dowolnej aranżacji, bez względu na to, czy mamy mieszkanie w stylu vintage, czy jest ono po prostu nowoczesne, industrialne, czy w stylu glamour.

Oczywiście im bardziej wymyślne gniazdka, tym mogą być one droższe, o czym warto pamiętać.

Gniazdka w blatach – czy warto jest stosować?

Gniazdka w blatach to idealne przedstawienie tego, jak mądrze ulokować gniazdka. Dzięki takiemu ich zastosowaniu, z jednej strony są one niewidoczne, z drugiej – znacznie bardziej „pod ręką”, niż w momencie, gdy do gniazdka musielibyśmy się schylać. Dodatkowo, posiadanie gniazdka w zasięgu swojej reki, kiedy jest ono łatwo dostępne, jest rozwiązaniem naprawdę ekologicznym. Warto zastanowić się samodzielnie, czy chętniej odłączymy ładowarkę do telefonu z danego gniazdka, gdy będzie ono pod biurkiem, czy w momencie, gdy będzie podłączone właśnie do gniazdka osadzonego w blacie biurka?

Gniazdka z wyłącznikiem – postaw na oszczędność

Kolejnym przykładem oszczędności i ekologicznego podejścia są gniazdka z wyłącznikiem. To idealne rozwiązanie, jeżeli nie lubimy odłączać poszczególnych wtyczek z gniazdek. Dzięki temu szybko i łatwo odłączymy dane gniazdko i urządzenia do niego podpięte oraz będziemy robić to częściej – to w końcu takie proste. Jest to również o tyle istotne, że rocznie ponosimy koszty wynoszące nawet około 100 zł za podtrzymanie w trybie czuwania wielu urządzeń elektrycznych, których i tak w danej chwili nie używamy!

Gniazdka – dodatkowe opcje

Wbrew pozorom, wiele gniazdek zaoferuje nam opcje, o których inni producenci zapomnieli. Jedną z nich jest port USB – decydując się na gniazdko z takim portem, będziemy mogli bezpośrednio do niego podłączyć np. kabel zasilający do naszego telefonu. Oznacza to, że gniazdko to pozostanie wolne, by podłączyć do niego inne urządzenia, gdyż nie będzie konieczności podpinania do niego ładowarki – to o tyle istotne, że każdy z nas od czasu do czasu spotyka się ze zbyt małą ilością gniazdek w swoim domu.

Inną opcją jest zabezpieczenie przed dziećmi. Oczywiste jest, że wkładanie przedmiotów, zwłaszcza metalowych, może okazać się tragiczne w skutkach, dlatego warto wybrać gniazdka elektryczne z ochroną przed dziećmi, które wyposażone są w specjalną klapę, która otwiera się dopiero w momencie wkładania wtyczki, dzięki czemu dziecko nie włoży do kontaktu nic innego.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Mateomarket.pl, który oferuje swoim klientom tysiące modeli różnorodnych gniazdek, w tym gniazdek podtynkowych, natynkowych, ale również wtyczek zasilających czy innych artykułów elektrycznych.