Fot. GTV/Artykuł sponsorowany

Zewnętrzne lampy ogrodowe mają funkcję praktyczną i estetyczną. Z jednej strony doświetlają nasz ogród, sprawiając, że możemy się po nim swobodnie poruszać w godzinach nocnych i wieczornych, z drugiej zaś wyglądają niezwykle estetycznie i mogą same w sobie stanowić serce pięknego projektu ogrodowego, którego będą nam zazdrościć sąsiedzi. Jak wybrać lampy ogrodowe w taki sposób, aby posłużyły nam na lata?

Gdzie najlepiej zainstalować reflektory ogrodowe?

Lampy ogrodowe musimy obowiązkowo zainstalować w dwóch miejscach. Są to: podjazd od bramy do garażu, a także okolice drzwi wejściowych wraz ze ścieżką tam prowadzącą. To, jak oświetlimy inne części ogrodu, zależy tylko od naszej wyobraźni i potrzeb. Z funkcjonalnego punktu widzenia, powinniśmy wstawić reflektory ogrodowe w okolicach budynków gospodarczych, ścieżek ogrodowych, a także balkonu, tarasu czy patio. Pięknie natomiast prezentują się doświetlone stare drzewa, oczko wodne czy rabaty.

Jakie źródła światła można zainstalować w ogrodzie?

W ogrodzie możemy zainstalować lampy dające różne rodzaje światła, o wybranej przez nas barwie światła, spełniające wysokie normy oszczędności energii.

Żarówki halogenowe są już praktycznie wycofane z rynku polskiego. Za to żarówki LED, których moc i barwę możemy samodzielnie wybrać, są zarazem jednym z najbardziej energooszczędnych rozwiązań dostępnych na rynku. Stosując je, możemy spokojnie oświetlać nasz ogród każdej nocy i nie bać się o wysokie rachunki za prąd.

Ogniwa solarne, które pozyskują energię ze słońca, mogą być dobrym pomysłem jako dodatkowe źródło światła. Naładowany w całości akumulator wystarczy na kilka godzin nieustannej pracy.

Rodzaje lamp ogrodowych

Reflektory kierunkowe

Reflektory ogrodowe można zamontować na ścianie budynku, aby doświetlały precyzyjnie wybrany punkt – na przykład podjazd czy bramę wjazdową. Właśnie praktyczna funkcja oświetlenia takimi lampami pełni kluczową rolę, dlatego najlepiej wykorzystać je do doświetlenia miejsc, w których często chodzimy. Można też umieścić je na ziemi, gdzie również doskonale się sprawdzą.

Kinkiety zewnętrzne

Czyli lampy naścienne, najlepsze będą do oświetlenia tarasu czy altanki. Możemy je zaopatrzyć w czujnik ruchu lub czasomierz, który wyłączy kinkiet po pewnym czasie.

Słupki oświetleniowe

Jeden z najbardziej popularnych rodzajów oświetlenia w dużych, pełnych zieleni ogrodach. Zaletą słupków jest fakt, że mogą doświetlić stosunkowo dużą przestrzeń, w zależności od swojej wysokości. Są też bardzo estetyczne i kreują nowoczesny ogród. Warto pamiętać, że rośliny oświetlone z góry nie wyglądają zbyt ładnie, lepiej więc wybierać słupki stosunkowo niskie.

Lampy nawierzchniowe (najazdowe)

Bardzo efektowne, niewielkie lampy, które sprawdzą się w doświetlaniu ścieżek. Montowane wzdłuż alejek stanowią idealne rozwiązanie dla zapewnienia optymalnego konsensusu między swobodą przemieszczania się a klimatycznym, niezbyt jaskrawym źródłem światła.

Lampy gruntowe (naświetlacze)

Czyli takie lampy, które montowane są bezpośrednio w podłożu i żaden ich element nie wystaje na zewnątrz. Takie lampy możemy montować nawet na podjeździe, ponieważ samochód, przejeżdżając po nich, nie ma szans ich uszkodzić.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając odpowiednie lampy zewnętrzne? Zwróćmy uwagę na natężenie światła, jego kolor i żywotność baterii, jeśli wybierzemy lampy solarne. Warto też zainteresować się gotowymi zestawami oświetlenia, które zazwyczaj można zamówić wraz z montażem.