Komfort snu to bardzo istotna sprawa. Wiele osób narzeka na przewlekłe zmęczenie odpowiedzialność za niewyspanie zrzucając na krótki czas snu lub nadmiar obowiązków w ciągu dnia. Warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik. Równie ważny co długość snu jest także jego komfort. Nawet sen trwający dziesięć godzin może nie przynieść regeneracji, jeżeli będzie się odbywał w skrajnie niewygodnych warunkach. Podstawą komfortowego snu jest wygodne łóżko – co do tego chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

Wygodne łóżko a spokojny sen

Kluczowym elementem dla spokojnego snu jest wygodne łóżko. Jeszcze nie tak dawno temu w sypialniach królowały rozkładane kanapy czy też narożniki. Nie ma co ukrywać, spanie w takich warunkach nie jest nazbyt wygodne, zwłaszcza gdy łóżka tego typu mają już swoje lata i wystające sprężyny wbijają się w plecy. Dla kręgosłupa najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko z wygodnym materacem. Pojawia się jednak w tym miejscu pytanie o to, jak wybrać odpowiedni materac?

Na co zwrócić uwagę wybierając materac?

Przede wszystkim, w pierwszej kolejności trzeba wybrać łóżko. Owszem, zdarzają się ludzie, którym do pełni szczęścia wystarczy jedynie wygodny materac leżący na podłodze, jednak znajdują się oni w mniejszości. Rozwiązanie takie nie jest też nazbyt praktyczne – w upalne dni materac leżący bezpośrednio na panelach czy płytkach podłogowych nie zapewnia odpowiedniej wentylacji i bardzo łatwo może się zapocić wydzielając nieprzyjemny zapach. Z tego względu warto zainwestować w porządną ramę łóżka. W zależności od wybranej ramy, konieczny będzie materac o innych wymiarach. Najprościej jest znaleźć materace pojedyncze o wymiarach 90×200 oraz podwójne o wymiarach 160×200. Dostępne są oczywiście też nietypowe rozmiary materaców jednak przeważnie robione są one na zamówienie i w takim przypadku trzeba na nie trochę poczekać.

Grubość materaca

Istotnym czynnikiem na który trzeba zwrócić uwagę jest grubość materaca. Można odnieść wrażenie, że im grubszy materac, tym będzie on wygodniejszy. Jest to prawda, jednak nie do końca. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że i stosunkowo cienkie materace będą cechowały się wysoką jakością i zapewnią komfort snu. Na grubość materaca należy zwrócić uwagę zwłaszcza wówczas, gdy posiada się składane łóżko i na nim dwa pojedyncze materace. Jeżeli po złożeniu, materace leżą na sobie, to w przypadku gdy będą za grube niewygodnie się będzie na nich siedziało.

Jakość materaców

Materace do spania używane codziennie powinny cechować się również wysoką jakością wykonania. W tym przypadku nie ma co oszczędzać. Kierując się przy wyborze tylko i wyłącznie niską ceną można popełnić poważny błąd. Najtańsze materace wykonane z kiepskiej jakości pianek, bardzo szybko się odkształcają i często już po kilku miesiącach trzeba wymieniać je na nowe. Warto inwestować w rozwiązania, na które producent daje przynajmniej kilkuletnią gwarancję – wówczas zyska się pewność że pieniądze zainwestowane w materac nie będą wyrzucone w przysłowiowe błoto.