Pas narzędziowy znany też jako pas monterski jest podręcznym zasobnikiem przeznaczonym zarówno do przechowywania narzędzi, jak i różnego rodzaju akcesoriów. To właśnie on sprawia, że wykonując obowiązki zawodowe lub prace domowe nie musimy nieustannie sięgać do skrzyni z narzędziami, co znacząco spowalnia przecież tempo pracy.

Na pierwszy rzut oka wszystkie rozwiązania dostępne w sprzedaży wyglądają podobnie. Pasy narzędziowe różnią się jednak między sobą, a ponieważ często mamy do czynienia z różnicami znaczącymi, warto zadać sobie pytanie o to, który z nich wybrać.

Najpopularniejsze typy pasów narzędziowych

Już na wstępie wypada podkreślić, że choć podejmuje się zróżnicowane próby podziału pasów narzędziowych na poszczególne kategorie, żaden z nich nie ma sztywnego charakteru. Najczęściej możemy mówić o podziale na pasy jednofunkcyjne oraz wielofunkcyjne, ciekawe są jednak również te, które nawiązują do profesji wykonywanych z ich wykorzystaniem.

W tym kontekście można mówić o pasach stolarskich, monterskich, pasach dla dekarza, pasach dla hydraulików i elektryków oraz o pasach dla przedstawicieli wielu innych zawodów. Możecie przyjrzeć się kilku ciekawym modelom na https://phradpol.pl/kategoria-produktu/pozostale-artykuly-i-specjalne-zamowienia/torby-i-pasy-narzedziowe/.

Najważniejsze kryteria wyboru

Wybór pasa może odbywać się w oparciu o różne kryteria, jednym z najważniejszych okazuje się przy tym materiał, z jakiego został on wykonany. Oczywiście, najpopularniejsze są skórzane pasy narzędziowe wykorzystywane przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się odpornością na uszkodzenia.

Jak wybrać profesjonalny pas narzędziowy

Fot. Reis

Nie można jednak zapominać o tym, że konkurują z nimi rozwiązania wykonane z tworzyw sztucznych, okazuje się przy tym, że i one posiadają spore grono zwolenników. Owszem, są nie tylko mniej odporne, ale i mniej wytrzymałe, ich niższa cena zachęca jednak amatorów.

Kolejnym kryterium, którego nie wolno lekceważyć są szelki. Te nie pojawiają się rzadko, jeśli jednak chcemy, aby pas przenosił nie tylko najcięższe narzędzia, ale również dużą ich liczbę, nie powinniśmy o nich zapominać. Najlepszą opcją wydają się w tym kontekście szelki watowane. Są one miękkie, pas spełnia więc swoje funkcje, osoba, która go użytkuje nie musi zaś obawiać się nadmiernego obciążenia.

Przed zakupem konkretnego rozwiązania dobrze jest też uzyskać odpowiedź na pytanie o to, czy pas pozwala na zmianę położenia kieszeni. Najtańsze modele posiadają kieszenie przytwierdzone na stałe. Gdy używa się ich jedynie sporadycznie i przy mniej skomplikowanych pracach, nie jest to problem. W innych przypadkach musimy jednak liczyć się z pewnym dyskomfortem. Przynajmniej niektóre kieszenie powinny być więc odpinane choćby po to, aby modyfikować pas w zależności od aktualnych potrzeb.

Nasza wygoda podczas pracy może być uzależniona także od tego, czy długość, jaką charakteryzuje się pas narzędziowy, można regulować. Niektóre pasy są jednoczęściowe i nie dają takiej możliwości, co tłumaczone jest względami technicznymi. Czasem jednak warto zastanowić się, czy ogromna wytrzymałość pasa rzeczywiście jest jego atutem, jeśli brak opcji regulowania jego długości obniża komfort odczuwany podczas wykorzystywania go w praktyce.